دریای بی آب با ساحل زیبا چه سود؟
ارتباط با ما دربارۀ ما پیوندها نسخه موبايل RSS آرشيو \
شنبه ۱۶ آذر ۱۳۹۸
کد خبر: 22127 تاریخ انتشار:2 نوامبر 2013؛ ساعت 7:14 تعداد بازدید:381 بازدید

دریای بی آب با ساحل زیبا چه سود؟

به گزارش عنقانیوز،بی تردید یکی از زیبا ترین ساحلهای دریای خزر، ساحل دریای آرام گلوگاه است که متاسفانه با وجود تصدیق این مطلب از سوی همگان اما گامهای موثری در جهت حفظ، نگهداری و توسعه آن برداشته نشده که این امر سبب آسیبهایی به طبیعت زیبای آن و اخیراً هم عقب نشینی آب دریای آرام نیز شده است. در ذیل نگاهی اجمالی به جغرافیای شهر گلوگاه و مسائل مرتبط با دریای آن خواهیم داشت:

 

  گلوگاه در جنوب شرقی دریای مازندران و شمال خط الراس شمالی ترین رشته کوه البرز یعنی (جهان مورا) در مختصات جغرافیایی ۵۳درجه و ۴۸دقیقه طول شرقی ، ۳۶درجه و ۴۵دقیقه عرض شمالی و در شرق استان مازندران و شهرستان بهشهر و غرب استان گلستان واقع شده و مساحت آن با اراضی زراعتی جنگل، مرتع، بایر و دایر حدود ۶۵کیلومترمربع است. این شهر در فاصله ۵کیلومتری از دریا واقع شده و ارتفاع مرکز شهر حدود ۴۰متر از سطح دریای آزاد و ۶۷متر از سطح دریای خزر است. به دليل غير مواج بودن آب دريا در سواحل اين شهرستان طي 50 سال گذشته هيچ گزارشي مبني بر غرق شدن افراد در اين شهرستان نشده است.

دریای خزر که گاهی بزرگترین دریاچه جهان و گاهی کوچکترین دریای خودکفای کره زمین  طبقه‌بندی می‌شود، بزرگترین پهنه آبی محصور در خشکی است. طول آن حدود ۱۰۳۰ تا ۱۲۰۰ کیلومتر و عرض آن بین ۱۹۶ تا ۴۳۵ کیلومتر است. سطح دریای خزر پائین‌تر از سطح دریاهای آزاد است و اکنون ۲۶٬۵ تا ۲۸ متر پایین‌تر از سطح دریا است. خط ساحلی دریا حدود ۷ هزار کیلومتر، مساحت آن ۳۷۱ تا ۳۸۶ هزار کیلومترمربع و حجم آب آن نیز ۷۸۷۰۰ کیلومترمکعب است. دریای خزر در گذشته بخشی از دریای تتیس بود که اقیانوس آرام را به اقیانوس اطلس  متصل می‌کرد. از حدود ۵۰ تا ۶۰ میلیون سال پیش به تدریج راه این دریا ابتدا به اقیانوس آرام و سپس به اقیانوس اطلس بسته شد. قسمت شمالی این دریا بسیار کم‌عمق است به طوری که تنها نیم درصد آب دریا در یک‌چهارم شمالی دریا قرار دارد و عمق آن به طور میانگین کمتر از ۵ متر است. حدود ۱۳۰ رودخانه به این دریا می‌ریزند که اکثر آن‌ها از شمال غربی به دریا می‌پیوندند. بزرگترین آن‌ها رود ولگا  است که هر سال به طور میانگین ۲۴۱ کیلومتر مکعب آب را وارد دریای خزر می‌کند. رودهای کورا ۱۳، اترک ۸٫۵، اورال ۸٫۱ و سولاک ۴ کیلومتر مکعب آب را سالانه وارد دریا می‌کنند. طبیعت بسته خزر آن را منزلگاه جانوران و گیاهان منحصربه ‌فردی کرده است، اما در عین حال موجب شده تا در مقابل آلودگی‌های کشاورزی و صنعتی و نفتی بسیار آسیب‌پذیر باشد. این دریا از نظر منابع نفت و گاز بسیار غنی است و ذخایر نفتی آن حدود ۱۷ تا ۳۵ میلیارد بشکه برآورد می‌شود. بخشی از نفت دریاچه که از میدان نفتی باکو پایتخت جمهوری آذربایجان برداشت می‌شود از طریق خط لوله باکو-تفلیس-جیهان به سواحل مدیترانه منتقل می‌شود.

این دریا محیط زیست، گرانبهاترین ماهی‌های دنیا است. در بخش جنوبی دریای مازندران و رودخانه‌هایی که به آن می‌ریزند یعنی سواحل مربوط به ایران، ۷۸ گونه و زیرگونه ماهی یافت می‌شود. از مهمترین رودخانه‌هایی که به این دریای می‌ریزد می‌توان از سپید رود و پیلورود (رود بزرگ) و هراز نام برد. دریای مازندران یکی از بوم‌شناخت‌های آبی جهان است که محیطی مناسب برای زندگی و رشد مرغوب‌ترین ماهی‌های خاویاری جهان است. ۹۰ درصد صید ماهیان خاویاری مختص به این دریای است.

انتقال آب دریای خزر به کویر و نگرانی های ناشی از آن

انتقال آب از درياي مازندران به کوير مرکزي ايران، يکي از آخرين طرح‌هاي دولت قبل براي توسعه مناطق مرکزي ايران بود این در حالیست که در دریای آرام گلوگاه شاهد پسروی آب بوده ایم که شاید دلیل آن خود ما هم بوده ایم اول اینکه در لایروبی دریای آرام مدتها تأمل کردیم در حقیقت کمک به نابودی دریای آرام کرده ایم و از طرفی هم بومیان منطقه نیز با حفر چاه بدون مجوز برای کشاورزی، در خشک شدن آب دریا تأثیر گذار بوده اند.

دریای گلوگاه در منطقه مازندران معروف به دریای آرام است و به دلیل مواج نبودن شنا در آن هیچ خطری نداشته ولی چند سالی است محیط زیست به این واقعیت که آب این دریاچه پسروی داشته و هر روز کم عمق تر شده است و همچنین کاهش چشمگیر آبزیان توجهی نکرده و در صدد رفع آن برنیامد.

 زمانی که انتقال آب دریاچه مازندران به سمنان مطرح شد آنهم توسط لوله باز هم مخالفتهایی صورت گرفت چون هم منطقه انتقال دهنده دچار بی آبی بود(پسروی آب دریای آرام)  و هم منطقه ای که آب به آنجا انتقال می یافت به مصارف غیر ضروری می پرداخت که شاید در همان مناطق هم با مدیریت بهتر آب می توانستند مشکل کم آبی را کنترل کنند.

 پروفسور پرويز کردواني، جغرافيدان، استاد ممتاز دانشگاه تهران و پدر کويرشناسي ايران مي‌گويد: آب درياي مازندران به درد کوير نمي‌خورد، هرچند که معتقد است با توجه به شرايطي مي‌توان آب درياي مازندران را براي کشاورزي استفاده کرد. او در اين باره مي‌گويد: آب درياهاي آزاد خيلي شور است و 5/3 درصد نمک دارد. يعني در واقع 35 گرم در ليتر.

به گفته پروفسور کردواني، آب درياي خزر به دليل داشتن 11 تا 13 گرم در ليتر يا 3/1و يا 1/1 درصد نمک مناسب براي کشاورزي در برخي مناطق است در حالي که آب اقيانوس‌ها 5/3 درصد نمک دارد.

گفته می شود دانشمندان شوروي سال 1973 در خاک قلعه، داغستان؛ از اين آب برای مصارف کشاورزي استفاده کرده‌اند.

اين کويرشناس ايراني سه شرط را برای آن بيان مي‌کند: در جايي بايد از آب خزر استفاده کرد که متوسط بارندگي‌اش حداقل در زمستان‌ها 200 ميلي متر باشد که ما در سراسر مرزمان در خزر از آستارا تا بندر ترکمن خيلي بيشتر از اين مقدار در زمستان بارندگي داريم، دليلش هم اين است که در تابستان نمک در خاک جمع مي‌شود و در زمستان با اين حجم بارندگي، نمک تمام سطح زمين کشاورزي را مي‌شورد و خاک شيرين مي‌شود. اگر کمتر باشد، نمک جمع مي‌شود و مي‌شود شوره زار.

شرط دوم اين است که زمين بايد سبک باشد. رس خالص نباشد، ماسه هم داشته باشد. چون در خاک رس آب پائين نمي‌رود که شسته شود.

 شرط سوم اين است که گياهاني در اين شرايط کاشته شوند که به شوري مقاوم باشند. آنها يونجه کاشته‌اند، چرا که يونجه به شوري مقاوم است.

پس ميشود از آب درياي خزر استفاده کرد بدون اينکه آن را شيرين کرد. بهترين نقطه‌اش هم همان مناطق گيلان، مازندران و گلستان است تا جايي که زمستان‌هايش بيش از 200 ميلي ليتر بارندگي دارد.

همانطور که کارشناسان اعتراف دارند سراسر خاک مازندران و حتی دریای شور آن نیز پر از نعمت است که با برنامه ریزی صحیح و مدبرانه می توان فرصتهای شغلی زیادی را برای مردم منطقه بوجود آورد. اما متاسفانه دیده می شود که در همین سرزمین پر نعمت خانواده های زیادی از مشکلات شغلی و بیکاری رنج می برند که این اصلا سزاوار و پسندیده مردم مازندران و اللخصوص گلوگاه نیست.

/سمیه اوان پوربه اشتراک بگذارید :

33 نظر

 1. زیرنویس گفت:

  سلام.ممنون .خیلی خوب بود.از دست اندرکاران وبسایت به این خوبی
  سپاسگزارم

 2. خسته نباشید مرسی به خاطر این مطلب مفید

 3. apdi.ir گفت:

  خسته نباشید ممنون به خاطر این مطالب مفید

 4. سلام.من همیشه مطالبتون رو دنبال میکنم.وبسایت خیلی خوبی دارید.ممنون

 5. خسته نباشید مرسی به خاطر این وبسایت
  زیبا

 6. سلام.واقعا وبسایت خوبی دارید

 7. موزیک پلیر گفت:

  سلام.وبسایت خیلی خوب و جامعی دارید.ممنون

 8. سلام.واقعا وبسایت خوبی دارید

 9. سلام.واقعا وبسایت خوبی دارید

 10. سلام.وبسایتتون خیلی خوب و مفیده.به کارتون ادامه بدین

 11. سلام.ممنون .خیلی خوب بود.از دست اندرکاران وبسایت به این خوبی سپاسگزارم

 12. تو زمینه ای که فعالیت میکنید
  جزو بهترین سایت ها هستید.

 13. افزایش فالوور ایرانی اینستاگرام گفت:

  سلام میشه لینک داخل مطلبو چک کنید.برای من مشکل داشت.ممنون

 14. سالن آرایش عروس تجریش گفت:

  آقا این وصف حال خیلی از مناطق کشورمونه
  جنوب و شمالم نداره متاسفانه

 15. در زمینه ای که فعالیت میکنید بهترینید .
  باتشکر بازسازی ساختمان

 16. سازه نگهبان گفت:

  سلام
  درود برشما وب سایت خیلی خوبییی بود
  ممنون از اشتراک گذاریتون
  موفق و پیروز باشید دوست عزیز.

 17. خرید میلگرد از کارخانه گفت:

  سلام.ممنون .خیلی خوب بود.از دست اندرکاران
  وبسایت به این خوبی سپاسگزارم

 18. کوادروتور گفت:

  سلام.خواستم بابت وبسایت خوبتون ازتون تشکر کنم و امیدوارم باعث ایجاد انگیزه براتون بشه

 19. سلام.وبسایتتون خیلی خوب و مفیده.به کارتون ادامه بدین

 20. مطلب بسیار خوبی بود.ممنون

 21. آتیه گفت:

  ممنون از وب سایت خوبتون

 22. سلام.وبسایتتون خیلی خوب و مفیده.به کارتون ادامه
  بدین

 23. ممنون از دست اندرکاران وب سایت خسته نباشید

 24. اطلاعات مفیدی به اشتراک گذاشتین مطالب بسیار جامع و کاربردی است

 25. زنده باد مطالب بسیار خوبی بود

 26. ilka گفت:

  مطالب خوبی بود

 27. bloomis گفت:

  عالی بود . متشکرم.

 28. یو پی اس گفت:

  مطلب بسیار خوبی بود.ممنون

 29. باطری ماشین گفت:

  سپاس از شما

 30. باتری پراید گفت:

  ان شالله که فرهنگ حفظ محیط زیست هم در بین مردم عمومی شود
  موفق باشید
  سپاس

 31. عالی بود .
  آموزش ساختن اسلایم در خانه .

 32. عالی است
  موفق باشید

نظرتان را بنویسید

 

 

 

 
گلوگاه ما