شرح مختصر از چگونگی آزادی خرمشهر در عملیات بیت المقدس/۱
ارتباط با ما دربارۀ ما پیوندها نسخه موبايل RSS آرشيو \
جمعه ۳۰ شهریور ۱۳۹۷
کد خبر: 67049 تاریخ انتشار:۳۱ اردیبهشت ۱۳۹۴؛ ساعت ۵:۳۴ تعداد بازدید:299 بازدید
معجزه جاوید 1

شرح مختصر از چگونگی آزادی خرمشهر در عملیات بیت المقدس/۱

در آستانه سالروز فتح خرمشهر در عملیات بیت المقدس قرار داریم، شرح مختصری از این عملیات را در قالب "معجزه جاوید" در 4 قسمت از زبان راوی دفاع مقدس منتشر می کنیم.

گلوگاه ما، در آستانه سالروز فتح خرمشهر در عملیات بیت المقدس قرار داریم، با شنیدن نام خرمشهر همگی به یاد جمله تاریخی حضرت امام خمینی(ره) که فرمودند”خرمشهر را خدا آزاد کرد” می‌افتیم، از این رو شرحی مختصر از این عملیات را در قالب “معجزه جاوید” در ۴ قسمت از زبان راوی دفاع مقدس منتشر می کنیم.

نام عملیات: بیت المقدس
تاریخ عملیات: ۱۳۶۱/۲/۱۰
رمز عملیات: یا علی ابن ابیطالب(ع)

منطقه عملیاتی: غرب کارون وشمال خرمشهر
وسعت منطقه: ۵۴۰۰کیلومتر مربع
هدف عملیات: آزاد سازی۵۴۰۰کیلومتر از مناطق اشغالی از جمله خرمشهر

مدت زمان عملیات: ۲۵ روز
یگان عمل کننده: مشترک (سپاه پاسداران و ارتش جمهوری اسلامی ایران)

عملیات بیت المقدس توسط فرماندهان قرارگاه مرکزی فرماندهی برادر محسن رضایی و صیاد شیرازی ساعت ۳۰ دقیقه بامداد شنبه ۶۱/۲/۱۰ با رمز عملیات یا علی بن ابیطالب (ع) آغاز شد، البته مرحله چهارم عملیات به خاطر مصادف شدن با عیدمبعث پیامبر اکرم(ص) با رمز یا محمد بن عبدالله انجام گرفت.

اهداف عملیات مرحله اول:
آزاد سازی مناطق غرب کارون، جنوب غربی اهواز و شمال خرمشهر، آزاد سازی شهر هویزه، قسمتی از دشت جفیر، پادگان حمید، ایستگاه حسینیه، جاده اهواز خرمشهر و نهایتا رسیدن به مرزهای بین المللی.
با شروع عملیات، رزمندگان تحت امر قرارگاه نصر و فتح با نزدیک شدن به رودخانه کارون و عبور از پل‌هایی که در همان دقایق اولیه کار نصب شده بود پس از عبور، سریعاٌ در دشت مقابل طبق دستور فرماندهان یگان ها در سازمان رزم خود در کمال سکوت به سمت اهداف مشخص شده پیش‌روی می کنند تا بتوانند به دشمن نزدیک تر شوند.
همزمان با حرکت نیروها در دشت، خودروها نیز از روی همین پل های شناور و ثابت عبور کرده و با پشت سر گذاشتن مسافتی به میادین مین دشمن رسیدند، از معابر ایجاد شده توسط برادران تخریب‌چی از بین میادین مین و موانع گذشته و با نزدیک شدن به خط اول دشمن درگیری نیروهای پیاده همه جانبه به دشمن، شروع می‌شود.
حدود ساعت یک بامداد خط اول دشمن به طور کامل تحت تصرف رزمندگان در آمد و با هدایت فرماندهان، ادامه پیشروی به سمت جاده آسفالت اهواز خرمشهر ادامه پیدا می کند. در اینجا خاکریز موازی جاده که باعث تسلط دشمن شده بود کار را مشکل کرد، گلوله های مستقیم تانک ها و رگبارهای مدام تیربارهای روی خاکریز که از تراکم زیادی برخوردار بودند باعث عقب نشینی نیروهای ما شد، با روشن شدن هوا و با حضور هواپیماهای دشمن، نیروهای زرهی عراق هم در پشتیبانی نیروهای پیاده شان اقدام به پیشروی به سمت مواضع رزمندگان کردند. با نزدیک شدن تانک ها و در تیرراس قرار گرفتن، چندین دستگاه از آنها توسط رزمندگان آرپی جی زن منهدم شدند و دشمن مجبور به عقب نشینی شد، در این عقب نشینی هم چند دستگاه دیگر، مورد هدف موشک شکارچیان تانک قرار گرفته و منهدم شدند.
نیروهای خودی، مجددا قسمتهای از جاده آسفالت را تصرف کرده نیروی هوایی و هوانیروز جمهوری اسلامی در آسمان ظاهر و اقدام به پوشش هوایی رزمندگانی و شکار تانک ها و انهدام تجهیزات دشمن، اقدامات مناسبی انجام داد که در تثبیت مواضع نیروهای ما بسیار تاثیر داشت.
در مرحله اول عملیات، قرارگاه قدس مأموریت داشت تک فریب انجام دهد و پشتیبان دو قرارگاه دیگر (فتح ونصر) باشد. این تک از جنوب غربی اهواز یعنی جنوبی سوسنگرد آغاز و با عبور یگان های تحت امر، از رودخانه کرخه، لشکرهای ۵و۶ دشمن بعثی را درگیر کرده تا ۲ قرارگاه دیگر با مشکلات کمتری اقدام به انجام مأموریت های خودشان کنند و ضمن آزادسازی جاده اهواز خرمشهر بتوانند به سمت مرز بین المللی به پیشروی ادامه دهند. در محورهای دیگر نیز موفقیت های نسبی حاصل شد و با اسارت گرفتن تعدادی از نیروهای دشمن تحمیل خساراتی اعم از جانی و مالی به دشمن، مرحله اول عملیات به پایان رسید و اهداف تعیین شده تقریبا تا حدود زیادی تامین شده است رزمندگان با انجام اقدامات پدافندی طبق دستور، آماده برای ادامه عملیات در مرحله بعدی می باشند

مرحله دوم در قسمت بعد…..به اشتراک بگذارید :

تگ های مطلب :

نظرتان را بنویسید