بی حیایی، سوغات غربی و گمشده فرهنگ ایرانی اسلامی
ارتباط با ما دربارۀ ما پیوندها نسخه موبايل RSS آرشيو \
چهارشنبه ۲ خرداد ۱۳۹۷
کد خبر: 133613 تاریخ انتشار:۹ فروردین ۱۳۹۶؛ ساعت ۱۰:۲۸ تعداد بازدید:27 بازدید

بی حیایی، سوغات غربی و گمشده فرهنگ ایرانی اسلامی

یکی از این هجمه های فرهنگی که متاسفانه رو به افزایش گذاشته، بی حیایی است.

به گزارش گلوگاه ما، از ابتدای انقلاب تاکنون، در خصوص ترویج فرهنگ غنی حجاب و عفاف در جامعه تلاش‌ها و زحمات زیادی کشیده شده است؛ اما متاسفانه چیزی که با عنوان وضعیت موجود یا خروجی دیده می‌شود، هجمه‌ شدید فرهنگی است.

 

هجمه‌های فرهنگی به ویژه پس از پیروزی انقلاب اسلامی زیادتر شده و حتی رهبر معظم انقلاب اسلامی نیز بارها از آن با عنوان‌های “ناتو فرهنگی، شبیخون فرهنگی، هجمه‌ی فرهنگی، جنگ‌نرم و …” نام برده است که بیشترین تاثیر آن در حوزه‌ فرهنگی و اجتماعی است و متاسفانه تمامی برنامه‌های دشمن، هدفمند و سازماندهی شده است که قطعا تلفات این موضوع از میادین رزمی بیشتر خواهد بود.

 

متاسفانه در خصوص مباحث فرهنگی، هجمه‌ها بسیار شدید بوده و از سوی دیگر نیز باورهای برخی افراد نیز در این خصوص ضعیف شده است و در مقابل اقدامات خود احساس می‌کنند که تلاش‌هایشان کافی بوده اما عملا مشاهده می‌شود که این‌گونه نیست.

 

یکی از این هجمه های فرهنگی که متاسفانه رو به افزایش گذاشته، بی حیایی است و این بی حیایی نیز شکل های مختلفی دارد.

 

فرد باحیا نسبت به تکرار کار قبیح خود حساس است و تجربه متعدد این عمل، می‌تواند به بی‌حیایی منجر شود، ممکن است فرد باحیا به جهت غفلت یا لغزش، مرتکب آن موضوع شود، گرچه در مرتبه اول، این کار همراه با شرمندگی و سرافکندگی خواهد بود، اما اگر تکرار شود، سبب از میان رفتن قبح آن کار می‌گردد و هنگامی که قبح عملی از میان برود دلیلی برای شرم، وجود ندارد.

 

وجود حرمت میان فرد و دیگران، عامل برانگیختگی حیا است، حضور کسی شرم برانگیز است که برای فرد دارای حرمت و احترام باشد، اگر میان آنان حرمتی وجود نداشته باشد، شرمی هم وجود نخواهد داشت.

 

حال با وجود ورود مسافران و گردشگران به این استان مظاهر فراوانی از این بی حیایی را شاهد خواهیم بود، مظاهری چون رابطه نامشروع، بی حجابی و از میان رفتن عفت، گوش دادن به موسیقی، فقر و گدایی و غیره اشاره کرد.

 

سخن در این زمینه فراوان است اما در بحث نظارتی نیز نیروی انتظامی در خصوص افرادی که با پوشش و مشکلاتی که ایجاد می‌کنند، عفت عمومی را دچار خدشه‌ کرده و به نوعی به فرهنگ جامعه توهین می‌کنند، برخورد کرده و اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی نیز در در جهت فرهنگ‌سازی عفاف و حجاب در جامعه نقش موثری را ایفا می‌کند.به اشتراک بگذارید :

تگ های مطلب :

نظرتان را بنویسید