نقش گیاهان آپارتمانی در سلامت افراد
ارتباط با ما دربارۀ ما پیوندها نسخه موبايل RSS آرشيو \
چهارشنبه ۲ خرداد ۱۳۹۷
کد خبر: 133498 تاریخ انتشار:۶ فروردین ۱۳۹۶؛ ساعت ۴:۱۳ تعداد بازدید:15 بازدید

نقش گیاهان آپارتمانی در سلامت افراد

وجود گل‎ها و گیاهان در واحدهای مسکونی مزیت‎های زیادی دارد و شادابی و نشاط حاصل از گل‌های طبیعی در منزل بر كسی پوشیده نیست و كسانی كه همیشه از گل ها و گیاهان طبیعی استفاده می‌كنند از روحیه سالم و با نشاطی برخوردارند.

به گزارش گلوگاه ما،به نقل از  بلاغ، وقتی گلی می‌خرید، گیاهی می‌کارید یا حتی وقتی در پارک می‌نشینید و به فضای سبز خیره می‌شوید، احساس شادی و آرامش و طراوت می‌کنید، مثبت‌اندیش می‌شوید و غم و اندوه را از دلتان دور می‌کنید.

نتایج پژوهش محققان رفتارشناسی دانشگاه روگرز نشان داده است، افراد با نگاه کردن به گل و گیاه و لذت بردن از طراوت، رنگ و عطر آنها می‌توانند حالت روحی نامتعادل خود را تغییر داده و به حالت طبیعی بازگردانند.

در واقع «گل» عاملی برای تعدیل رفتار در طول شبانه‌روز بوده و هر بار نگاه کردن به گل و گیاه عاملی برای ایجاد یک اتصال عصبی مثبت در مغز است.

مروری بر یافته‌های جدید

–دریافت یک شاخه گل یا گلدانی کوچک به سرعت روحیه افراد را تغییر داده و آنها را شاد و هیجان زده می‌کند.

–افرادی که در منزل یا محیط‌کارشان گل و گیاه دارند، دو تا ۴ برابر دیگران آرام، مهربان، شاد و باگذشت بوده و این حس را با رفتار مثبت خود به دیگران نیز منتقل می‌کنند.

–گل‌ها با رنگ‌ ملایم (صورتی، سفید، بنفش و…) حس شخص را به سوی احساسات آرام سوق‌داده و گل‌ها با رنگ گرم و تند(قرمز، زرد، نارنجی و…) حس او را به سوی هیجان و سرزندگی پیش می‌برند.

– گل و گیاه نه تنها بر احساسات شخصی افراد بلکه روی رفتارهای فردی و اجتماعی افراد نیز تاثیر می‌گذارد.

– بررسی بیش از ۱۰ هزار نفر در طول یک سال نشان داده است هر فرد ۵ ثانیه پس از دریافت یک گل به عنوان هدیه، لبخند می‌زند، این لبخند بدون اراده بوده و به دلیل تاثیر زیبایی گل بر مغز است.

انتقال شادی رنگ و بوی گل‌ها به انسان‌ها
یک روان شناس در گفت‌وگو با خبرنگار ما، در این‌باره اظهار کرد: نشاط بخشی و شادابی حاصل از گل‌ها و گیاهان ناشی از رنگ و بوی آن‌هاست.

معصومه موحدی بیان کرد: رنگ سبز روحیه شادابی و نشاط را در انسان‌ها افزایش می‌دهد و برای برقراری روابط عمیق عاطفی در بین اعضای خانواده و افزایش قوه بینایی مفید و مؤثر است.

وی افزود: گیاه زنده است و به دلیل زنده بودن احساس حیات در انسان را تقویت می کند و به هنگام تنهایی وجود گیاهان به زندگی رنگ می‌بخشد و احساس آرامش در فرد ایجاد می‌کند.

این روانشناس در ادامه تصریح کرد: گیاه همانند انسان نیاز به توجه، رسیدگی و مراقبت دارد و به توجه اطرافیان و حتی موسیقی عکس‌العمل نشان می‌دهد و بهتر رشد می‌کند.

افزایش آستان تحمل در زندگی با گل‌ها
موحدی خاطرنشان کرد: رنگ‎های شاد و زیبای برخی از گل‎ها در واحدهای مسکونی لذت خاصی در انسان ایجاد می‌کند و باعث می‌شود آستانه تحمل و روحیه افراد بالا رود و به رفع مشکلات روانی کمک کند.

وی گفت: وقتی فرد احساس آرامش می‎کند بهتر می‎تواند فکر کند، عطر برخی از گل ها مانند رز، محمدی، یاس و به خصوص گل مریم احساس خوب و خوشایندی در فرد ایجاد می‎کند و بعنوان مسکن اعصاب و آرام بخش است.

معصومه موحدی در خصوص تأثیر گل و گیاه در بهبودی بیماری‎ها خاطرنشان کرد: آرامش و مثبت‎نگری بیماران با تاثیر گل و گیاه به اثبات رسیده است و نتایج تحقیقات نشان می‎دهد بیمارانی که پنجره اتاق آن‎ها به فضای سبز و دارای گل و گیاه باز می‎شود، سرعت بهبودی بیشتری دارند.

این روان شناس در ادامه بیان کرد: چون گیاهان زنده هستند، وقتی فردی گیاهی را پرورش می‌دهد، احساس نشاط و سر زندگی می‌کند.

موحدی اظهار کرد: رویش جوانه‎های جدید و باز شدن غنچه‎ها و گل‎ها بر تلطیف عواطف و سلامت روانی انسان‎ها تأثیر به سزایی دارد.

هر رنگ در گل‌ها حاوی پیام است
وی تصریح کرد: برخی رنگ‌ها معنی خاصی دارند؛ رنگ قرمز از نظر روان شناسی رنگ هیجان و ارتباطات عمیق عاطفی است و برای درک و استفاده از انرژی که گل‌ها و گیاهان به ما می‌دهند، حس خاصی لازم است که ممکن است هر کسی توان درک آن را نداشته باشد.

مهندس کشاورزی نیز در گفت‌وگو با خبرنگار ما، اظهار کرد: اهمیت روحیه بخشی برخی از گل‌ها و گیاهان در واحدهای مسکونی، به عنوان آرام بخش، نیرو دهنده و ضد تشنج به کار می‎رود.

مهدی سلمانی خاطرنشان کرد: در کنار هزینه‎هایی که برای نگهداری و پرورش و خرید گل و گیاه متحمل می‎شویم مواردی را به دست می‌آوریم که شاید نتوان برای آن قیمتی تعیین کرد.

با گل‌ها زندگی طبیعی و با طراوت می‌شود
وی بیان کرد: وجود گل‎ها و گیاهان طراوت و زیبایی خاصی به محیط زندگی می‎بخشد و ارتباط قلبی صمیمانه و دوستانه را بین اعضای خانواده پر رنگ‎تر و محکم‎تر می‎کنند.

سلمانی اضافه کرد:گل‎ها و گیاهان در درمان افسردگی تأثیر زیادی دارند و کسانی که از افسردگی رنج می برند بهتر است همیشه در منزل خود از گل ها و گیاهان استفاده کنند و از آثار و مزیت های آن‎ها بهره‎مند شوند.

این کارشناس کشاورزی ادامه داد: هر چه بیشتر در مجاورت گل ها و گیاهان قرار بگیریم، از انرژی آن ها بیشتر بهره مند می شویم و به این ترتیب به سلامت جسمانی خود کمک شایانی کرده ایم.به اشتراک بگذارید :

تگ های مطلب :

نظرتان را بنویسید