اصلاح‌طلبان و تاراج در قراردادهای نقتی!
ارتباط با ما دربارۀ ما پیوندها نسخه موبايل RSS آرشيو \
چهارشنبه ۲ خرداد ۱۳۹۷
کد خبر: 135477 تاریخ انتشار:۲۵ تیر ۱۳۹۶؛ ساعت ۶:۲۲ تعداد بازدید:5 بازدید

اصلاح‌طلبان و تاراج در قراردادهای نقتی!

این روزها باید یادی کنیم از دکتر مصدق که نیست ببیند کسانی که سعی در مصادره او به نفع تفکر و جریان خود دارند چگونه سرمایه های ملی را به تاراج می گذارند.

به گزارش گلوگاه ما به نقل از بلاغ، در حالی این روزها قرارداد ۵ میلیارد دلاری با شرکت توتال فرانسه امضا شد که این قرارداد از جهات مختلفی دارای سوال و اشکال است و مخالفان این قرارداد در برابر سوالات منطقی خود با پاسخ‌های غیرمعقول و حملات دولت مواجه شدند که سعی در توجیه برای افکار عموم دارد.

اگر خواسته باشیم بی‌نظر و منصفانه موضوع را بررسی کنیم، می‌توانیم این سوالات و اشکالات را برشمریم:

١- این قرارداد جزیی از قراردادهای موسوم به IPC است که دفتر رهبر انقلاب و نیز مجلس شورای اسلامی نسبت به اشکالات این قراردادها به وزیر پر حاشیه نفت تذکر داده بودند، که باید قراردادها اصلاح شود و حتی رهبری صراحتاً در یک سخنرانی از لزوم تغییر در این قراردادها سخن گفتند، اما این قرارداد بدون هیچ تغییری مجدداً مورد استفاده قرار گرفت.

٢- شرکت توتال فرانسه از جمله شرکت‌های بدنام در قراردادهاست که ممکن است بنا بر فشارهای غرب یکطرفه قرارداد را لغو و کشور را متضرر کند. شرایطی که در سال ٧٩ پیش آمده بود، اما ظاهراً دولت بنا را بر اعتماد بر بدعهدان گذاشته است!

٣- این شرکت حتی از بدعهدی خود شرمنده نیست و مدیر عامل شرکت توتال صراحتاً اعلام کرده است که اگر امریکا بخواهد به تعهدات عمل نمی‌کنیم! اظهار نظری که با پاسخ مایوس کننده وزیر نفت همراه بود: از سخنان ایشان گله‌مندیم!

۴- با وجود شرکت‌های داخلی که در یک سال گذشته از توانایی خود برای اجرای هر پروژه‌ای گفته‌اند، این قرارداد طبق میل همیشگی این دولت بر محوریت خارجی‌ها امضا شده است!

۵- در این قرارداد سهم شرکت ایرانی همکار پروژه بسیار کمتر از شرکت فرانسوی است که در نوع خود بی‌سابقه می‌باشد!

۶- در این قرارداد ایران به هر دلیل غیرفنی احساس کند نیاز به کاهش تولید دارد، برای اعمال این حاکمیت بر منابع خود باید به طرف قرارداد خسارت پرداخت کند و این موضوع چیزی جز نقض حاکمیت ملی بر منابع کشور است؟!

٧- طرح این ادعا که این قرارداد قرار است تکنولوژی را به ایران بیاورد قابل پذیرش نیست؛ آیا طرف غربی که با استفاده از این تکنولوژی بخشی از نفت و گاز خود را تامین می‌کند، حاضر به انتقال تکنولوژی به کشور ما است؟!

شاید بتوان این قرارداد را پاداش ویژه دولت به برگزاری نشست جلادان ١٧٠٠٠ ایرانی در فرانسه دانست! اما اگر از این موضوع نیز بگذریم باید یادی کنیم از دکتر مصدق که نیست ببیند کسانی که سعی در مصادره او به نفع تفکر و جریان خود دارند، چگونه سرمایه‌های ملی را به تاراج می‌گذارند و همان اشتباه اعتماد او به شیطان بزرگ را تکرار می‌کنند!.



به اشتراک بگذارید :

تگ های مطلب :

نظرتان را بنویسید