شاعری: واگذاری آشوراده به شخص حقیقی مصداق بارز زمین‌خواری است
ارتباط با ما دربارۀ ما پیوندها نسخه موبايل RSS آرشيو \
چهارشنبه ۲ خرداد ۱۳۹۷
کد خبر: 135382 تاریخ انتشار:۱۸ تیر ۱۳۹۶؛ ساعت ۴:۱۵ تعداد بازدید:10 بازدید

شاعری: واگذاری آشوراده به شخص حقیقی مصداق بارز زمین‌خواری است

نماینده شرق مازندران در مجلس با بیان اینکه واگذاری آشوراده به شخص حقیقی مصداق بارز زمین‌خواری است، گفت: امکان واگذاری مناطق حفاظت‌ شده وجود ندارد و هر نوع واگذاری خلاف قانون است.

به گزارش گلوگاه ما به نقل از  بلاغ، سال‌ها است موضوع واگذاری آشوراده به بخش خصوصی برای توسعه گردشگری در این منطقه مطرح است که با مخالفت جدی فعالان محیط زیست مواجه شد.

به اعتقاد آنها هر نوع دخالت در آشوراده موجب برهم زدن اکوسیستم طبیعی میانکاله می‌شود و واگذاری آن به معنای زیر پا گذاشتن مفاد معاهده بین‌اللملی رامسر است.

واگذاری این جزیره به بخش خصوصی موجب شده تا در آن تصرفات غیرقانونی انجام ‌شود.

آشوراده در سال ۱۳۵۴ جز نخستین مناطق زیست کره جهان معرفی و ثبت شده است.

علی‌‌محمد شاعری سخنگوی کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی مجلس طی گفت‌وگویی، اظهار کرد: واگذاری آشوراده برای تقویت گردشگری به یک شخص حقیقی مصداق بارز زمین‌خواری است.

شاعری افزود: امکان واگذاری مناطق حفاظت‌ شده وجود ندارد و هر نوع واگذاری خلاف قانون است، در واقع تبدیل منطقه آشوراده به منطقه گردشگری و واگذاری آن به افراد خاصی برای توسعه گردشگری موجب خروج این منطقه از لیست مناطق حفاظت ‌شده می‌شود.

حر منصوری دیدبان میانکاله در گفت‌وگو با بلاغ، با بیان اینکه توسعه طبیعت‌گردی می‌تواند راهکار مناسب برای ایجاد اشتغال در کنار مناطق حفاظت‌شده باشد و اگر اصولش رعایت شود مشکلی ایجاد نمی‌کند، گفت: طبیعت‌گردی سخت‌افزار نمی‌شناسد و نباید ساخت و ساز در آن انجام شود بلکه نیاز به آموزش دارد تا به افراد بومی آموزش دهد تا دید‌بان تعداد زیادی از طبیعت‌گرد باشند.

منصوری افزود: در بخش شرقی میانکاله روستایی به نام آشوراده وجود دارد که در گذشته ساکنان آن به دلیل بالا آمدن سطح آب دریای خزر به بندر ترکمن رفتند که پس از بازگشت آب سمت دریا بار دیگر به محل زندگی خود برگشتند و حال شغل‌های مختلف در زمینه اکوتوریسم دارند و اگر به این افراد آموزش‌های اکوتوریسمی برای کسب درآمد داده شود در این حالت هم اکوسیستم منطقه حفظ می‌شود و نیز این بخش از واگذاری به بخش خصوصی و ساخت و سازهای بی‌رویه خودداری می‌شود.

وی تصریح کرد: توسعه انبوه گردشگری می‌تواند برای آشوراده مضر باشد اما ایجاد حاشیه برای جلوگیری از اکوتوریسم نیز می‌تواند برای منطقه مشکلاتی ایجاد کند یعنی اگر جلوی توسعه اکوتوریسم نیز گرفته شود منجر به استفاده ناپایدار از عرصه می‌شود.

دیدبان میانکاله یادآور شد: آشوراده به دور از هر گونه واگذاری و ساخت و ساز باید بر اساس توسعه نیروی انسانی بومی به سمت توسعه اکوتوریسم روانه شود چراکه اکوتوریسم اگر به معنای واقعی اجرا شود می‌تواند فرصت‌های متعددی برای بومی‌های منطقه ایجاد کند و چون حیات وحش تبدیل به یک منبع اقتصادی می‌شود بیش از گذشته به حفاظت آن توجه می‌شود.

وی عنوان کرد: هنگامی که مردم متوجه شوند که وجود پرندگان و حیوانات برای آنها از نظر اقتصادی سود دارد، آنها نیز برای حفاظت از این اکوسیستم تلاش می‌کنند، در نتیجه به یک اکوسیستم پایدار در منطقه خواهیم رسید.

انتهای پیام/به اشتراک بگذارید :

تگ های مطلب :

نظرتان را بنویسید