دیرینه قوم بنی اسد در گلوگاه
ارتباط با ما دربارۀ ما پیوندها نسخه موبايل RSS آرشيو \
جمعه ۳۰ شهریور ۱۳۹۷
کد خبر: 138449 تاریخ انتشار:۱۱ مهر ۱۳۹۶؛ ساعت ۲:۲۶ تعداد بازدید:6 بازدید
نقلي /

دیرینه قوم بنی اسد در گلوگاه

مراسم بزرگ عزاداری قوم بنی اسد (قتل الحسین) در شب دوازدهم محرم در شهرستان گلوگاه همه ساله برگزار مي‌شود.

به گزارش گلوگاه ما به نقل از بلاغ مازندران، این مراسم حدودا ۴۶ سال است که در شب دوازدهم محرم در شهرستان گلوگاه برگزار می شود و امسال نیز با استقبال بی نظیر عزاداران حسینی برگزار شد.

مراسم دسته روی قوم بنی عباس که در شهرستان گلوگاه به نام قتل الحسین معروف است از سال ۱۳۵۰ تا کنون، در شب دوازدهم محرم برگزار می گردد و همه ساله در مسجد ملاعباس بعد از اطعام دهی مراسم دسته روی شروع می‌شود.

عزاداران با لباس عربی در سطح شهر عزاداری می کنند و بانی این دسته روی هیئت مرحوم شیخ اسماعیل ملک محمودی می باشد که ایشان در سال ۱۳۰۷ متولد و دوران ابتدایی را در شهرستان گلوگاه و مقدماتی و حوزه را در محضر آیت الله کوهستانی در کوهستان بهشهر گذراندند. در ادامه در سال ۱۳۲۷ به عنوان طلبه در نجف اشرف تحصیل علم می کرد.

به علت اختلافاتی که در دهه ۴۰ بین ایران و عراق به وجود آمد ایشان که در محضر علمایی چون آیت الله امام خمینی، آیت الله حکیم، آیت الله شاهرودی بزرگ، مجبور به مهاجرت از نجف اشرف به ایران شد که به زادگاه خودش مشغول به ترویج و تبلیغ دین اسلام کردند و این سنت حسنه را برای شب دوازدهم محرم و همان سال ورودشان ۱۳۵۰ در شهر گلوگاه پایه گذاری کردند از آن سال تا به حال برگزار می شود .

ان شاء الله که عزاداران حسینی همچنان راه و رسم حسینی خود را حفظ نمایند و این سنت های حسنه را نگهداری نمایند.
حاج شیخ اسماعیل ملک محمود در سال ۱۳۶۶ در روز پنج شنبه ۷ خرداد مصادف با آخرین روز ماه مبارک رمضان دار فانی را وداع گفت. شهید محمود ملک محمودی از فرزندان ایشان در سال ۱۳۶۱ در عملیات فتح المبین به شهادت رسید.به اشتراک بگذارید :

تگ های مطلب :

نظرتان را بنویسید