فریادهای بلند در دل سکوت/ لزوم تغییر نگرش جامعه نسبت به معلولان
ارتباط با ما دربارۀ ما پیوندها نسخه موبايل RSS آرشيو \
چهارشنبه ۲۱ آذر ۱۳۹۷
کد خبر: 140036 تاریخ انتشار:۱۲ آذر ۱۳۹۶؛ ساعت ۳:۰۰ تعداد بازدید:6 بازدید

فریادهای بلند در دل سکوت/ لزوم تغییر نگرش جامعه نسبت به معلولان

جوارح و جسم انسان ملاک لیاقت و سلامت او نیست، توانایی به جسم نیست اصل اندیشه، تفکر و شخصیت انسان است.

به گزارش بلاغ ، ۱۲ آذر مصادف با سوم دسامبر روز جهانی معلولان است که از سال ۱۹۹۲ از سوی مجمع عمومی سازمان ملل متحد نام‌گذاری شد.

بیش از نیم میلیارد نفر در جهان به دلیل نارسایی جسمی، حسی، ذهنی جزء معلولان به شمار می‌آیند که این آمار در ایران حدود ۱۱ درصد از جمعیت کشور را تشکیل می‌دهد.

معلولان از موانع اجتماعی زیادی برخوردار هستند که برخی از آنها به دلیل محروم بودن‌شان از بسیاری تسهیلات رفاهی و اجتماعی و به‌دلیل نگرش عوامانه و غیرکارشناسانه اجتماعی نسبت به آنان، از زندگی عادی و روابط اجتماعی محروم‌شان می‌سازد و این پیامدها برای زنان حادتر است.

باور کنیم که معلولیت محدودیت نیست

معلولیت، واژه‌ای است که بیشتر در ذهن ما به معنای یک نقص، مشکل یا ناتوانی معنی می‌شود، اما نکته مورد اهمیت آن است که معلولیت محدودیت نیست و بسیاری از معلولان نیز توانستند این واقعیت را به اثبات برسانند. هلن کلر، ژان دومینیک بوبی، جان نش، کریستی براون، فریدا کالو، لودویگ ون بتهوون، ونسان ونگوگ، مارلا رانیان هرکدام به گونه‌ای شگفتی آفریدند و از معروف‌ترین آنها می توان به استفان هاوکینگ اشاره کرد، یکی از نابغه‌های عصر کنونی که ۱۴ بار جایزه‌های علمی مراکز معتبر جهان را کسب کرده است.

وظائف مسئولان در قبال معلولان

رئیس بهزیستی آمل در گفتگو با خبرنگار ما، به لزوم حمایت همه سازمان‌ها و ادارت از معلولان اشاره کرد و گفت: بر اساس ماده ۲ قانون جامعه حمایت از معلولان همه سازمان‌ها و نهادهای دولتی و غیر دولتی موظف هستند تا فضای عمومی شهر را برای معلولان و سالمندان مناسب‌سازی و تسهیل کنند.

توزیع عادلانه خدمات برای معلولان

وی با بیان اینکه نباید نگاه به معلولان خاص، درجه ۲ باشد، تصریح کرد: مسولیت اجتماعی زمانی انجام می‌شود که نگاه ما به افراد یکی باشد، مبلمان شهری و خدمات توزیع باید عادلانه باشد.

وحید حسین‌زاده سیاست بهزیستی را تغییر نگرش در جامعه نسبت به معلولان و معلولان نسبت به جامعه عنوان کرد و افزود: اگر جامعه نتواند تعاملات اجتماعی را برای افراد خاص آماده کند خود جامعه و محیط معلول است.

جسم مبنای فضیلت نیست

وی با اشاره به اینکه جوارح و جسم انسان ملاک لیاقت و سلامت انسان او نیست، خاطرنشان کرد: توانایی به جسم نیست اصل اندیشه، تفکر و شخصیت انسان است.

توانایی و ظرفیت بالای معلولان

این مسئول با بیان اینکه کسی که نگاه ترحم‌آمیز به معلول دارد نگرش‌اش معلول هست، یادآور شد: ما باید فرصت مساوی در اختیار معلولان قرار بدهیم و میبنیم که آنان در فرصت مساوی از خیلی از افراد سالم توانمندتر هستند

حسین‌زاده با اعلام اینکه یک معلول توانایی این را دارد از فصل پاییز، بهار بسازد، متذکر شد: آنها بارها در میادین ورزشی، هنری، موسیقی و علمی خود را ثابت کردند.

رئیس بهزیستی آمل در پایان افزود: همه ما مسولین و شهروندان باید هر روز ما روز معلول باشد و قلم، قدم وزبان ما در راستای منافع محرومین ومعلولین حرکت کند.

فریادهای بلند در دل سکوت معلولان

روز جهانی معلولان فرصت مغتنمی برای ارج نهادن به تجارب و توانایی‌های همنوعانی است که بامعلولیت‌های گوناگون دست و پنجه نرم می‌‌کنند و شاید این روز بهانه‌ای شود برای نگاه کردن به مشکلات و درد دل‌های این قشر توانمند جامعه تا صدای‌شان شنیده شود. هرچند شاید نتوانند به راحتی صحبت کنند، اما از نگاه بی‌ادعایشان فریادهای زیادی شنیده می‌شود، فقط باید از این آینه‌ای که برای خودمان ساختیم کنار بایستیم و به چشم‌های‌شان خیره شویم.

تکریم معلولان، تجلیل از اراده‌های پولادین است

این روز برای فرهنگ‌سازی، تکریم و تجلیل از کسانی است که علی‌رغم محدویت‌های جسمی، شور زیستن را در پیکره جامعه نمایان و با استعانت از قدرت لایزال الهی و عزم و اراده‌ای راسخ با خودباوری، تلاش، جدیت و اعتقاد قلبی سرفرازانه درعرصه‌های ورزشی، علمی و … ایفای نقش می‌کنند.

معلول توانمند آملی در گفت‌وگو با خبرنگار ما به علت معلول شدن خود اشاره کرد و گفت: در دوران نوجوانی با برخورد سنگ به سرم توسط یکی از دوستان به مدت ۲ هفته دچار خونریزی شدید شدم و با گذشت زمان تکلمم را از دست داده و بیماری‌ام روز به روز وخیم‌تر شد.

وی با بیان اینکه برای درمان بیماری‌ام به آلمان رفتم و تحت عمل حراجی قرار گرفتم، ادامه داد: هنگام بازگشت از آلمان تمام دارایی و داروهایم توسط دزدی ربوده شد و این موضوع بر وضعیت بیماری من تاثیر منفی بسیاری گذاشت، اکنون با عصا و با درد قدم بر می‌دارم.

معلولیت، عامل بروز و شکوفایی استعدادها

یعقوب اوژند با اشاره به اینکه در گذشته انباردار پروژه نیروی دریایی بودم، تصریح کرد: پس از وقوع این اتفاق‌ها به نویسندگی و شاعری روی آوردم و مقالات زیادی در کتاب‌های مختلف چاپ و در جشنواره‌های متعددی شرکت کردم.

معلولیت و رنگ‌های مختلفی از زندگی

اوژند از دنیای قبل و بعد از معلولیت خود گفت و یادآور شد: قبل از آنکه معلول شوم دنیا یک رنگ داشت و همه چیز عالی و خوشبخت بودم، اما از وقتی این مشکل برایم به وجود آمد دنیا رنگ‌های مختلفی را نشانم داد، طعم درد و بدبختی که رنگارنگ هستند.

وی توانایی معلولان را در برخی از زمینه‌ها از انسان‌های سالم بیشتر دانست و ادامه داد: گاهی اوقات کارهای خارق العاده‌ای به دست یک معلول انجام می‌شود که کمتر کسی آنها را می‌بیند.

با مشکلات مالی و معیشتی دست و پنجه نرم می‌کنیم

این شاعر آملی مشکل اصلی یک معلول را مشکل مالی عنوان کرد و افزود: هزینه‌های دارو و درمان بسیار زیاد است؛ آتش‌سوزی چند سال گذشته همه زندگی‌ام را سوزاند و در آن بعدازظهر شوم که به سرم ضربه خورد به مدت ۲ هفته در خانه با آن خون‌ریزی زیاد تنها داروی من زردچوبه بود.

وی با بیان اینکه مشکلات و نداشتن‌ها من را چند سالی از زندگی دور کرد یادآور شد: در این سال‌های سخت به این نتیجه رسیدم که می‌توانم دوباره شروع کنم و از تلاش دست نکشم.

توانایی‌های نهفته یک معلول

اوژند به یکی از آثارش با عنوان سیل که یک مجموعه داستان است اشاره کرد وگفت: سرگذشت من، پاییزی که در راه است، سربازهای مرده از کتاب‌های من است که شعرهایم را در غالب این کتاب‌ها چاپ و منتشر کردم.

این شاعر توانمند آملی از ازدواج با همسرش گفت و اظهار کرد: در سال ۱۳۶۴ به صورت سنتی ازدواج کردم که حاصل این ازدواج ۲ پسر و یک دختر است.

نگاه‌های ترحم آمیز و بی‌حرمتی برخی‌ها

اوژند از نگاه‌ها و بی‌حرمتی بعضی انسان‌ها اظهار دلتنگی کرد و گفت: همه باید به یک فرد معلول احترام بگذارند و اگر دیدند یک معلول به چیزی نیاز دارد برایش تامین کنند اما با ترحم به آنها نگاه نکنند؛ چراکه ما در درجه اول مانند سایر افراد جامعه یک انسان هستیم.

وی در پایان خطاب به مسئولان تصریح کرد: مسئولان افراد معلول و خانواده‌هایشان را بیشتر مورد حمایت قرار دهند.

معلولان، قهرمانان اراده‌های والای انسانی

این شهروندان طلایی هیچ چیزی بیش از حقوق خودشان نمی‌خواهند و این امر میسر نمی‌شود مگر اینکه تمام جامعه از راس تا قاعده هرم باور داشته باشیم که یکسان هستیم و باید در تمام برنامه‌ها، تصمیمات و قوانین، معلولان را نیز در کنار سایرین ببینیم چراکه یک شعار داریم که بین سلامتی تا معلولیت فاصله‌ای بیش نیست.به اشتراک بگذارید :

تگ های مطلب :

نظرتان را بنویسید