دفن زباله قائم‌شهر غیربهداشتی انجام می‌شود
ارتباط با ما دربارۀ ما پیوندها نسخه موبايل RSS آرشيو \
چهارشنبه ۲۱ آذر ۱۳۹۷
کد خبر: 143467 تاریخ انتشار:۲۳ دی ۱۳۹۶؛ ساعت ۱۲:۰۰ تعداد بازدید:0 بازدید

دفن زباله قائم‌شهر غیربهداشتی انجام می‌شود

رئیس محیط زیست قائم‌شهر گفت: زباله قائم‌شهر به‌صورت غیربهداشتی دفن می‌شود که برای حل این معضل بزرگ نیاز به کمک فرماندار و مسئولان استانی و کشوری دارد.

به گزارش بلاغ به نقل از قائم آنلاین، علی‌محمد دعاگو در مورد وضعیت پسماند شهرستان قائم‎شهر و گره کور ایجاد شده فعلی پیرامون در گفت‎وگویی اظهار کرد: محل دفن زباله شهرستان قائم‎شهر بیش از ۵۰ سال قدمت دارد، دفن زباله در این مکان به صورت غیربهداشتی انجام می‌شود و در بازدیدهای صورت گرفته و حضور مسئولان محیط زیست کشور در قائم‎شهر مقرر شده بود تا کارخانه کمپوست در این شهر راه‌اندازی شود اما تاکنون اقدامی در این راستا صورت نگرفته است.

وی افزود: طی ادوار گذشته مدیریت شهری قائم‎شهر، شهرداران متعدد اقدام خاصی انجام نداده و در این راستا حتی از سوی محیط زیست شکایتی از شهرداران به دادگاه ارائه شده که شهرداران تمامی دوره‎ها به دادگاه احضار و محکوم شدند اما تاکنون اقدامی از سوی شهرداری قائم‌شهر مبنی بر جذب سرمایه‌گذار برای احداث کارخانه کمپوست در جهت حفظ محیط زیست این شهرستان که موجب آلودگی شهر شده انجام نشده است.

رئیس محیط زیست قائم‌شهر با تاکید بر اینکه حضور شهرداران و شکایت محیط زیست و بازخواست آنها توسط دادگاه تاثیری در این حرکت بزرگ اقتصادی در شهرستان نداشت، خاطرنشان کرد: جذب سرمایه‌گذار و احداث کارخانه کمپوست نیازمند عزم جدی تمامی مسئولان است و فرماندار شهرستان به عنوان رئیس کارگروه پسماند، مسئولان رده‌های بالاتر و استاندار مازندران باید راهکاری مناسبی برای حل این معضل پیدا کنند.

این مسئول با بیان اینکه روزانه ۳۰۰ تن زباله در شهرستان تولید می‌شود و حجم آن نیز رو به افزایش است، گفت: با توجه به تولید شیرابه‌هایی که در محل دپوی زباله ایجاد می‌شود و به علت مجاورت آن با رودخانه‎ تلار، احداث کارخانه کمپوست در شهرستان قائم‌شهر امری ضروری است، چراکه شیرابه‌های به وجود آمده از دپوی زباله باعث آلودگی‌های آبی برای جانوران دریایی، آلوده کردن خاک و آب‎های زیر زمینی و آلودگی‌های زیست محیطی برای مردم می‌شود.

دعاگو بیان کرد: در هنگام بارندگی تولید شیرابه‌ها چند برابر شده و به رودخانه می‌ریزد و در روزهای آفتابی به دلیل ایجاد گاز متان متساعد شده و از فعل و انفعالات زباله‌ها، که قابلیت آتش گرفتن بالایی دارد، خودسوزی در زباله‌های دپو شده اتفاق می‌افتد که امری خطرناک است و دود ناشی از آن موجبات ناراحتی و سلب آسایش مردم را فراهم کرده است.

وی با اشاره به اینکه زمین محل دپوی زباله‌ها در گذشته خالی از سکنه بوده و در حال حاضر در فاصله ۳۰۰ متری آن مردم سکونت دارند و مرکز درمانی و مدرسه استعداد درخشان در نزدیکی محل دپو است، تصریح کرد: بوی بد و مشمئز کننده به همراه آلودگی‌های زیست محیطی ایجاد شده، موجب اعتراضات مردمی شده است.

رئیس محیط زیست قائم‌شهر با تاکید بر اینکه طرح تفکیک زباله از مبدا هنوز به طور کامل از سوی شهرداری اجرا نشده است، خاطرنشان کرد: در حال حاضر تفکیک زباله در مقصد از طریق دستی و سنتی انجام می‌شود و همچنین افرادی که در آن محل کار می‌کنند، بدون ماسک هستند که آلودگی بسیاری را برای آن‌ها به همراه دارد.

این مسئول با بیان اینکه در شهرستان قائم‌شهر زباله‌های بیمارستانی با زباله‌های خانگی ادغام می‌شود، تصریح کرد: زباله‌های بیمارستانی با عمل استریل کردن زباله‎های عفونی به زباله‎های عادی تبدیل شده و به محل دپوی زباله می‌پیوندند، اما زباله‌های مراکز درمانی خصوصی، کلینیک‎های درمانی و مطب‎های خصوصی، بدون هیچ نظارت بهداشتی به محل دپوی زباله تخلیه می‌شود و به دلیل عفونی بودن زباله‌ها که احتمال خطر زیست محیطی را افزایش می‌دهد، نیازمند اقدامی جدی است.

دعاگو با بیان اینکه وزارت بهداشت و درمان متولی امر سلامت مردم است اما در مورد زباله‌های عفونی مطب‌های پزشکان و کلینیک‌های درمانی خصوصی اقدامی تاکنون انجام نداده است، بیان کرد: با توجه به اینکه در قانون پسماند ناظر اجرای قانون محیط زیست است و ما خواستار این مسئله بوده و پیگیری‌هایی در بحث نظارتی در حال انجام است که امیدواریم به نتیجه برسد.

وی در پایان با بیان اینکه فرماندار باید برای حل این معضل به کمک همگان بیاید، اظهار کرد: شهرداری‎ها با عدم تمکین مالی نمی‌توانند اقدام مناسبی در راستای حل معضل زباله شهرستان قائم‌شهر انجام دهند و حل این مشکل نیازمند عزم جدی مسئولان استانی و کشوری است و خارج کردن توپ از زمین خود به زمین دیگری تاثیری بر روی حل مشکلات شهری ندارد.به اشتراک بگذارید :

تگ های مطلب :

نظرتان را بنویسید