تصاویر/ راهیان نور مناطق عملیاتی جنوب
ارتباط با ما دربارۀ ما پیوندها نسخه موبايل RSS آرشيو \
سه شنبه ۲ بهمن ۱۳۹۷
کد خبر: 144749 تاریخ انتشار:۲۱ بهمن ۱۳۹۶؛ ساعت ۱۲:۱۸ تعداد بازدید:44 بازدید
شهروندخبرنگار؛

تصاویر/ راهیان نور مناطق عملیاتی جنوب

در ادامه تصاويري از کاروان‌هاي راهیان نور که مناطق عملیاتی جنوب کشور اعزام شده اند را مشاهده مي کنيد

به گزارش گلوگاه ما، «شلمچه »منطقه‌ای در حد فاصل شهرهای خرمشهر و بصره واقع شده است که بخشی از آن درخاک ایران و بخشی از دیگر در خاک عراق قرار دارد. مرزهای سرزمینی شلمچه از شمال به کانال ادب و پاسگاه بوبیان از جنوب به اروند رود از شرق به نهر عرایض و از غرب به کانال زوجی محدود می‌شود. شلمچه یکی از محورهای هجوم دشمن در ۲۱/۶/۵۹ به شلمچه خرمشهر بود.

پس از پیروزی انقلاب اسلامی رژیم بعثی عراق با توجه به نزدیکی بندر خرمشهر به مرز و وجود کنسول‌گری عراق در این شهر به جمایت از گروه‌های ضد انقلاب از جمله گروه موسوم به خلق عرب پرداخت. پشتیبانی تجهیزاتی رژیم بعث از این گروه اقدامات مختلف تروریستی را در پی داشت که مواردی مانند ترور اشخاص، ارسال مهمات، بمب‌گذاری، حمله مسلحانه به مراکز نظامی و اقتصادی و گلوله‌بازان پاسگاه‌ها را شامل می‌شد.

 

«اروند کنار»

یکی از بخش‌های شبه جزیره آبادان است که در ۴۸ کیلومتری جنوب شرق آبادان و در انتهای جاده آبادان اروندکنار واقع شده است. از آغاز تشکیل کشور عراق در پایان جنگ جهانی اول همواره ادعاهای غیرحقوقی این کشور بر مالکیت کامل اروند رود از مباحث اصلی اختلافات مرزی ایران و عراق بود که سرانجام بر اساس معاهده ۱۹۷۵ الجزایر ژرفگاه رودخانه به عنوان خط مرزی تعیین شد.

این منطقه شاهد یکی از موفق‌ترین و بزرگترین نبردهای دوران دفاع مقدس است.  در عملیات والفجر ۸ غواصان خط‌شکن شبانه از اروندرود گذشته، خط دشمن را شکسته و موفق به آزاد سازی منطقه فاو شدند این عملیات ضربه مهلکی بر ارتش بعث عراق وارد کرد.

 به اشتراک بگذارید :

نظرتان را بنویسید