خانه‌های تاریخی ساری، گنجینه‌های پنهان گردشگری
ارتباط با ما دربارۀ ما پیوندها نسخه موبايل RSS آرشيو \
سه شنبه ۲۴ مهر ۱۳۹۷
کد خبر: 144132 تاریخ انتشار:۶ بهمن ۱۳۹۶؛ ساعت ۸:۲۰ تعداد بازدید:4 بازدید

خانه‌های تاریخی ساری، گنجینه‌های پنهان گردشگری

تعدادی از خانه‌ها تاریخی ساری مرمت‌شده و تعدادی دیگر هم شناسایی‌شده ولی تاكنون به ثبت نرسيده است و خطر ازبین رفتن این بناهای ارزشمند را تهدید می‌کند که این موضوع نگران‌کننده است.

به گزارش گلوگاه ما به نقل از عصرساری، حمدوسپاس معمار هستی را سزاست که ما زاده سرزمینی با پیشینه فرهنگی تاریخی و هنری بسیار غنی و ارزشمند هستیم، خصوصاً در زمینهٔ معماری که زبان‌زده دنیا است.

این گذشته علاوه بر قدمت به دلیل ارتباط تنگاتنگ آن با اعتقادات سنن طبیعت جامعه اقتصاد و سایر ویژگی‌های کشور نیز ارزش و اهمیت دارد.

آنچه امروز توجه همه جوامع و کشورها را بیش از پیش به خود معطوف کرده داشتن پیشینه تاریخی به‌عنوان سنگ بنای فرهنگ ملت‌هاست.

کشورهای توسعه‌یافته‌ای که در جهان امروز در عرصه بین‌المللی مقام ویژه‌ای برای خود کسب نموده‌اند از فقدان چنین پیشینه‌ای در رنج بوده و تمام تلاش خود را معطوف به داشتن گذشته‌ای روشن و باشکوه نموده و از صرف هزینه‌های هنگفت در این مسیر استقبال کرده و برای اثبات آن نیز اصرار می‌ورزند که از مصادیق بارز آن تخلف در اسناد تاریخی است.

غنای تاریخی و باستانی سرزمینمان و عدم توجه به حفظ این آثار در طول تاریخ سبب شده تا امروزه شاهد کپی‌برداری آثار معماری کشورمان در کشورهای غربی و یا حضور اشیا متعدد ایران در موزه‌های سایر کشورها باشیم.

اما ما برعکس در غفلت از ارزش‌های مادی و معنوی اثار فراوانی که در گوشه شهرمان می‌بینیم این گوهرهای گران‌بها برایمان عادی شده و نسبت به حفظ آن‌ها بی‌تفاوت شده‌ایم و می‌بینیم که هرساله چه بسیار گردشگران خارجی که به این بناهای بی‌نظیر که به چشم ما عادی و تکراری شده با چه ذوق و لذتی نگاه می‌کنند.

ساری هم مانند بسیاری از شهرهای دیگر کشورمان دارای معماری تاریخی و خانه‌های سنتی در بافت قدیمی خود است که گوشه‌ای از جاذبه خیره‌کننده و معماری گذشتگان است شهری که بیش از ۳۰۰ هزار نفر جمعیت دارد و به دلیل شاهراه ارتباطی شرق به مرکز کشور از اهمیت خاصی برخوردار است.

این شهرستان از طبیعتی گیرا، جذاب و بسیار ارزشمند برخوردار بوده و همواره موردنظر حکام محلی قرار داشته است به همین لحاظ عمارت‌ها خانه‌های سنتی و کاخ‌های قدیمی در کنار طبیعت جذاب، مهم‌ترین دیدنی‌های این منطقه را تشکیل می‌دهند.

اما گردوغبار فراموشی بر روی خانه‌های تاریخی مازندران نشسته و سرنوشت مرمت و حفظ بناهای تاریخی مازندران نامعلوم است که ظاهرا میراث فرهنگی مازندران آنطور که باید باانگیزه و پشتکار فعالیت نمی‌کند.

خانه‌های تاریخی کلبادی، رمدانی، فاضلی، ناظری ها، سردار جلیل و سرهنگ خان واقع در بافت تاریخی قدیمی ساری ثبت سازمان میراث فرهنگی و گردشگری استان شده است.

تعدادی از این خانه‌ها مرمت‌شده و تعدادی دیگر هم شناسایی‌شده ولی تاکنون به ثبت نرسیده است و خطر ازبین رفتن این بناهای ارزشمند را تهدید می‌کند و این موضوع نگران‌کننده است.

این خانه‌ها بسیار زیبا و هماهنگ بامعماری بومی اقلیم فرهنگ و آداب‌ورسوم مردم خود بناشده که تا به حال با این‌همه بی توجی به حفظ و نگهداری بازهم تا حدودی جلال و ایستائی خودرا حفظ کرده‌اند.

اما متاسفانه بی‌توجهی مسئولان و عدم آگاهی باعث شده مردم در زمینهٔ مرمت این خانه‌ها باعث شده بسیاری از خانه‌ها به مخروبه تبدیل شود و روزبه‌روز این سرمایه‌های ارزشمند کشورمان فرسوده‌تر و درنهایت به تخریب نزدیک‌تر شوند.

پس شایسته است در حفظ نگهداری و زندگی بخشی به این پیشینه غنی به‌عنوان ثروت ملی و میراثی گران‌بها که وظیفه‌ای خطیر بردوش یکایک افراد جامعه به‌ویژه مسئولان میراث فرهنگی گذاشته از این امانت بکوشیم.

زیرا کشور عزیزمان ایران با پیشینه چند هزار سال تمدن مصادیق فرهنگ را امانت به ما سپرده است و ما باید برای آیندگان حفظ کنیم.تگ های مطلب :

نظرتان را بنویسید