۱۴۶ متقاضی تسهیلات کارا در گلوگاه / مشکل آب هنوز پا بر جاست
ارتباط با ما دربارۀ ما پیوندها نسخه موبايل RSS آرشيو \
یکشنبه ۲۵ آذر ۱۳۹۷
کد خبر: 145951 تاریخ انتشار:۱۶ اسفند ۱۳۹۶؛ ساعت ۱۱:۳۰ تعداد بازدید:21 بازدید
مدير جهاد کشاورزی گلوگاه خبر داد؛

۱۴۶ متقاضی تسهیلات کارا در گلوگاه / مشکل آب هنوز پا بر جاست

مدير جهاد کشاورزی گلوگاه گفت: آب يکي از مهمترين مشکلات شرق مازندران است و حدود ۳۷۰ هکتار آب بندان در سطح شهرستان وجود دارد که تا کنون 30 تا ۳۵ درصد آن آبگیری شده است.

به گزارش گلوگاه ما، غلامرضا قنبری در نشست خبری با اشاره به ثبت نام وام کارآ اظهار داشت: تا کنون حدود ۱۴۶ نفردر گلوگاه ثبت نام کرده‌اند، از این مقدار  ۱۳۵ طرح مربوط به دام و طیور، ۳ طرح مربوط به شیلات، ۳ طرح صنابیع تبدیلی و ۵ طرح مربوط به تولیدات گیاهی برای دریافت تسهیلات ثبت نام کردند.

وی افزود: در گلوگاه مشکلی که وجود دارد این است که متقاضیان امور دام دارای پروانه سنتی هستند و اگر کسانی که در سال جاری تسهیلاتی از جهاد کشاورزی گرفته باشند، دیگر قادر به دریافت وام کارآ نیستند.

مدیر جهاد کشاورزی گلوگاه گفت: در سال زراعی ۹۶-۹۷ اراضی کشت کلزا این شهرستان یک هزار و ۷۵۰ هکتار تعیین شده ۶۸ درصد آن به صورت مکانیزه بوده است.

وی بیان کرد: کشت مانیزه با توجه به سال گذشته حدود ۱۶ دستگاه ردیفکار در شهرستان بود که در سال جاری ۸ عدد دستگاه ردیف کار به این مجموعه اضافه شدند که کشت مکانیزه افزایش پیدا کرده است.

وی اظهار کرد: برای این میزان سطح زیر کشت کلزا در سال جاری ۱۲ تن بذر اصلاح شده به کشاورزان کلزاکار شهرستان فروخته شده است.

قنبری در خصوص بهره برداری دامداری کوچک در شهرستان گلوگاه، گفت : در ۱۱ ماهه ۹۶، جهاد کشاورزی گلوگاه ۱۷۹ پروانه بهره‌برداری دامداری کوچک روستایی در گلوگاه تمدید و ۳۸ پروانه بهره‌برداری صادر گردید.

مدیر جهاد کشاورزی گلوگاه اضافه کرد: صدور و تمدید پروانه دامداری کوچک روستایی پس از تکمیل پرونده توسط دفتر خدمات دامپروری و بازدید مشترک مدیریت جهاد کشاورزی و اداره دامپزشکی انجام می‌شود.

وی در خصوص احداث باغ در اراضی شیبدار گلوگاه گفت: پیش بینی می‌شود تا پایان فصل کشت درختان، ۹۰ هکتار از اراضی شیبدار گلوگاه به زیر کشت باغات مثمر برود.

وی افزود: با برنامه‌ریزی انجام شده در چند روستای هزارجریب شهرستان از جمله نیالا، مصیب محله، رمدان و اوارد و هچنین در اراضی پایین دست گلوگاه اعم از روستای نظام محله، سراج محله و تیرتاش در خصوص احداث باغ در اراضی شیبدار برنامه ریزی‌های خوبی صورت گرفته است.

 

این مسئول بیان کرد: اراضی عمرانلو با ۲۵۲ هکتار با ۸۵ درصد پیشرفت تجهیز و نوسازی گردید که با این اقدام کشت مکانیزه جهت کاشت برنج با سهولت بهتری مانند مصرف آب کمتر و جاده سازی بین مزارع انجام خواهد شد.

قنبری اظهار کرد: یکی از مهمترین مشکلات شرق مازندران، مشکل آب است و از آنجایی که میزان بارندگی در گلوگاه کم و حدود ۳۰۰ میلی متر می‌باشد که این مقدار بسیار کم است و از طرفی حدود ۳۷۰ هکتار آب بندان در سطح شهرستان گلوگاه وجود دارد که تا کنون ۳۰ تا ۳۵ درصد آن آبگیری شده است و با اطلاع رسانی‌های انجام شده کشاورزان باید بر اساس آب موجود، اراضی خود را زیر کشت برنج ببرند، که در غیر اینصورت با مشکل کمبود آب مواجه خواهند شد.به اشتراک بگذارید :

تگ های مطلب :

نظرتان را بنویسید