بلاغ مازندران - سود برنج مازندران در جیب دلالان گیلانی /شالیکوبی‌های مازندران زمین‌گیر شده‌اند
ارتباط با ما دربارۀ ما پیوندها نسخه موبايل RSS آرشيو \
پنج شنبه ۲ خرداد ۱۳۹۸
کد خبر: 147415 تاریخ انتشار:۹ آذر ۱۳۹۷؛ ساعت ۱۱:۴۶ تعداد بازدید:0 بازدید

بلاغ مازندران – سود برنج مازندران در جیب دلالان گیلانی /شالیکوبی‌های مازندران زمین‌گیر شده‌اند

بلاغ مازندران - سود برنج مازندران در جیب دلالان گیلانی /شالیکوبی‌های مازندران زمین‌گیر شده‌اند

به گزارش گلوگاه ما به نقل از بلاغ مازندران؛


سیدتقی جعفریان امیری در گفت‌وگو با بلاغ، اظهار کرد: بیش از یک‌هزار و ۴۰۰ شالیکوبی در استان مازندران مشغول فعالیت هستند.

وی افزود: از این میزان تنها ۳۰ درصد از شالیکوبی‌ها، مدرن و مابقی سنتی هستند که تأثیر بسزایی در میزان ضایعات برنج استان دارد.

رئیس اتحادیه شالیکوبی‌داران مازندران خاطرنشان کرد: دولت بودجه‌ای برای نوسازی شالیکوبی‌ها ندارد و بانک‌ها هم تسهیلات مناسبی برای این امر در اختیار کارخانه‌داران قرار نمی‌دهند.

جعفریان در پاسخ به سوال خبرنگار ما در خصوص مهمترین مشکلات و مطالبات حال حاضر شالیکوبی‌داران استان بیان کرد: اولین مشکل آنکه غالب کارخانه‌های شالیکوبی استان قدیمی‌اند و عمر برخی از آن‌ها به ۸۰ سال هم می‌رسد.

وی افزود: نزدیک به ۸۰ درصد شالیکوبی‌ها به روش سنتی در حال فعالیت هستند که جدا از افزایش میزان ضایعات برنج، صرفه اقتصادی آن نیز پایین است.

رئیس اتحادیه شالیکوبی‌داران مازندران تصریح کرد: در حال حاضر مهمترین مشکلی که کارخانه‌های استان را زمین‌گیر کرده است روانه‌شدن ۵۰ درصد از محصولات برنج استان به استان همجوار گیلان است.

جعفریان اعلام کرد: دلالان و کارخانه‌داران گیلانی، برنج‌های پرمحصول مازندران را خریداری و به استان گیلان برده و آن‌جا با تخلیط این برنج‌ها با برنج‌های محلی، اقدام به فروش می‌کنند و این در حالی‌است که جدا از اقدام ناپسند و غیرقانونی، این امر موجب بیکاری بسیاری از کارخانه‌های استان شده است.

به گفته وی، طی سال‌جاری با توجه به نوسانات ازری، برنج قیمت خوبی پیدا کرده و این امر بر میزان ورود دلالان در بازار برنج افزوده است.

رئیس اتحادیه شالیکوبی‌داران مازندران در پایان در خصوص نرخ شالیکوبی‌ها طی سال‌جاری گفتَ: امسال نرخ دستمزد شالیکوبی‌داران ۲۴۶ تومان به ازای هر کیلو است.

گفتنی است بنا بر این اظهار نظر، نرخ دستمزد شالیکوبی‌ها در مقایسه با نرخ سال قبل، رشد ۱۵ تا ۲۰ درصدی را نشان می‌دهد.

با این اوصاف، دلالان گیلانی که از مدت‌ها قبل در کمین برنج مازندران بودند، با هدایت ۵۰ درصد از دست‌رنج کشاورزان استان، جدا از تخلیط برنج‌های پرمحصول استان با برنج‌های محلی که با هدف سودآوری بیشتر در حال انجام است، موجب بیکاری کارگران شالیکوبی‌ها و نیز زیان کارخانه‌داران استان شده و بدین ترتیب این سود برنج مازندران است که به جیب دلالان گیلانی می‌رود.

انتهای پیام/منبع خبر: بلاغ مازندران

لینک منبعگلوگاه ما: انتشار مطالب و اخبار تحلیلی سایر رسانه‌های داخلی و خارجی لزوما به معنای تایید محتوای آن نیست و صرفا جهت اطلاع کاربران از فضای رسانه‌ای منتشر می‌شود.به اشتراک بگذارید :

تگ های مطلب :

نظرتان را بنویسید