لطفاً چند لحظه منتظر بمانید..!

امروز : چهارشنبه ۲۶ تیر ۱۳۹۸

تاریخ انتشار: ۲۵ دی ۱۳۹۷|کد خبر: 147749|بازديد: 2 بازدید


به گزارش گلوگاه ما ،


برنامه گفت‌وگوی ویژه خبری امشب با موضوع بررسی ابعاد مختلف سفر وزیرامورخارجه به عراق برگزار شد.


به گزارش خبرنگار گروه سیاسی باشگاه خبرنگاران جوان،  موضوع گفت‌وگوی ویژه خبری امشب دوشنبه ۲۴ دی ماه بررسی ابعاد مختلف سفر وزیرامورخارجه به عراق با حضور حسن کاظمی قمی سفیر اسبق بغداد، سید هاشم الموسوی سخنگوی جنبش مقاومت اسلامی نجباء برگزار شد.

کاظمی قمی سفیر اسبق بغداد در ابتدای برنامه ضمن عرض تسلیت به دلیل سانحه هوایی، هواپیمای بوئینگ ۷۰۷ نیروی ارتش جمهوری اسلامی ایران، اظهار کرد: سفر وزیر امور خارجه ایران در راس یک هیات بلند پایه اقتصادی و سیاسی با هدف تعمیق، تحکیم و گسترش همکاری دور کشور و انجام رایزنی برای موضوعات منطقه‌ای در یک شرایط خاصی انجام شد.

وی تصریح کرد: با توجه به اینکه دولت و پارلمان جدید عراق شکل گرفته است دولتی که نشان می‌دهد از ویژگی‌های ممتازی برخوردار است، امروزه ندای مقاومت در پارلمان عراق طنین انداز بوده و دولت کارآمد‌تر شده است؛ تلاش آن‌ها این است با استقلال کامل روابط خارجی خود را تنظیم کنند و طبیعتا کشور‌های همسایه در اولویت این همکاری هستند و این سفر نشان دهنده جایگاه مهم عراق در سیاست خارجی کشور ایران به حساب می‌آید.

کاظمی قمی با اشاره به اینکه عزم و و اراده دو کشور ایران و عراق برای گسترش روابط اقتصادی و سیاسی در اولویت است، گفت: در شرایطی که آمریکایی‌ها در منطقه به دنبال ایران هراسی هستند و تلاش می‌کنند در عراق نگاه ظالمانه خود به ایران را حاکم کنند و عراق را برای این تحریم‌های ظالمانه همسو کنند که می‌توان با صراحت گفت؛ هیچ اراده‌ای نمی‌تواند روابط مستحکم بین دو کشور عراق و ایران را تخریب کنند بلکه ما شاهد همکاری مناسبی‌های بین دو کشور هستیم.

سفیر اسبق ایران در بغداد ادامه داد: همکاری‌های بین دو کشور در همه سطوح از جمله؛ حوزه اقتصادی، سیاسی، فرهنگی، دفاعی و امنیتی وجود دارد و می‌توان گفت که همکاری‌های دو کشور به سمت روابط راهبردی حرکت می‌کند.

وی با بیان اینکه در حوزه سیاست یک علایق و سلایق مشترک در حوزه منطقه بین دو کشور دیده می‌شود، تاکید کرد: امروزه اگر ایران مفتخر به این است که از مظلومین حمایت می‌کند که این خود عدالت خواهی بین المللی است در مقابل همچنین مواضعی هم در کشور عراق وجود دارد که می‌توان به حمایت آن‌ها از مردم فلسطین، یمن اشاره کرد در سیاست خارجی ما با اشغالگر مخالف هستیم و عراق هم همین طور است به همین علت می‌توان گفت که روابط در همه حوزه‌ها رو به گسترش است.

در ادامه سید هاشم الموسوی سخنگوی جنبش مقاومت اسلامی نجباء ضمن تسلیت به مناسبت سانحه هوایی، هواپیمای بوئینگ ۷۰۷ ارتش جمهوری اسلامی ایران، گفت: وزیر امور خارجه آمریکا به عراق رفت و بعد از آن وزیر امورخارجه کشور ایران به عراق رفت که ما اختلافات زیادی بین این دو سفر شاهد هستیم، اولین نکته این است که اجماع ملی از سفر وزیر امورخارجه ایران استقبال می‌کنند که این نشان دهنده عمق روابط ایران و عراق بین کشور‌های دیگر است، ایران زمانی که حمایت از عراق می‌کند نگاهی به مذهب یا عقیده خاصی ندارد؛ سفر وزیر امور خارجه ایران به عراق را نمی‌توان بی اهمیت دانست و از طرفی این دو کشور نقش‌های بزرگی در مبارزه با تروریسم ایفا کردند.

وی افزود: آمریکایی‌ها می‌خواهند به نوعی سیاست خارحی خود را جبران کنند در حالی که عراق بخشی از محور مقاومت است و امروز عامل سیاسی در عراق برتر از عامل نظامی در پارلمان دیده می‌شود هر گونه تاثیر سیاسی در عراق اجرا نمی‌شود.

سفیر اسبق بغداد با اشاره به اینکه نگاه جمهوری اسلامی ایران به کل عراق و عراقی‌ها است گفت: از رهگذر تعاملات توانستیم علقه هایمان را بر مبنای فرهنگ، تاریخ و مذهب تحکیم ببخشیم؛ یکی از اهداف آمریکا از فشار به عراق، قطع روابط اقتصادی خود با ایران است لذا، همکاری ایران و عراق به سمت پیمان‌ها و همکاری‌های منطقه‌ای سوق یافته است و همکاری دو کشور در جهت تقویت جبهه مقاومت در منطقه است.

وی با اشاره به اینکه همکاری ایران و عراق برای سایر کشور‌ها الگو خواهد بود افزود: ایران براساس چارچوب‌های مشترک با عراق همکاری می‌کند، از ابتدای شکل گیری عراق تا به امروز جمهوری اسلامی ایران با همه طیف‌های عراقی دیدار داشته است، عراق کشوری اسلامی، اخلاقی و دارای بنیان‌های فکری انسانی است.

کاظمی قمی با اشاره به توافق الجزایر افزود: در بحث خشکی پیشرفت خوبی صورت گرفته و ۹۵ درصد اقدامات انجام شده است لذا دو کشور برای استفاده از اروند آمادگی دارند در این راستا نیاز به لای روبی داریم؛ مشکلی در دهانه فاو به وجود آمده بود که با شکل گیری دولت جدید باید مسائل دوباره از سر گرفته شود.

الموسوی سخنگوی جنبش مقاومت اسلامی نجباء با بیان اینکه آمریکا از کشور‌های حاشیه خلیج فارس به عنوان عروسک استفاده می‌کند ادامه داد: ما هیچ گاه به روابط کشور‌های عربی دل خوش نکرده ایم، آمریکا دشمن توهمی به اسم ایران در منطقه ایجاد کرده است، اما امروزه هوشیاری ملی عراقی‌ها طرح‌های آمریکا را با شکست مواجه کرده است.

وی با اشاره به اینکه آمریکا تمامی ورق‌های خود را رو کرده است بیان کرد: امروزه چهره آمریکا واضح است، دولت عراق با افزایش نیرو‌های آمریکایی در عراق موافق نبود، آن‌ها می‌خواستند دولت عراق را به عنوان آخرین برگه خود مجازات کنند، آمریکا می‌خواست بعثی‌ها را بازگرداند و درصدد بود تا در کرکوک سناریوی کرد‌ها را دوباره راه اندازی کند.

الموسوی با اشاره به اینکه دولت بغداد باید اعتماد به نفس داشته باشد خاطرنشان کرد: قدرت نظامی مثل ارتش الکترونیک نیست، امروزه ارتش کشور‌های عربی در برابر اسرائیل سکوت کرده اند در حالی که ملت فلسطین در برابر اسرائیل ایستادگی و به مقابله با آن‌ها می‌پردازد؛ زمانی که بغداد از طرف داعش محاصره شد حتی یک گلوله از طرف کشور‌های عربی برای کمک به ما داده نشد، اما دوستانمان در ایران به ما یاری رساندند.

سید موسی علیزاده طباطبایی معاون سفیر ایران در عراق با اشاره به اینکه سالانه حدود ۲ میلیارد دلار گاز و برق به عراق می‌فروشیم گفت: روابط ایران و عراق در ۶ ماه گذشته حدود ۳۰ درصد افزایش یافته است؛ مبادلات تجاری ما با عراق تا پایان سال بیشتر خواهد شد.

سخنگوی جنبش مقاومت اسلامی نجباء تصریح کرد: امروزه حکومت و دولت عادل عبدالمهدی اجماع ملی و مرجعیت دارد و آمریکا می‌خواهد با ملت‌های بجگند امروزه عراق با زبان محور مقاومت صحبت می‌کند؛ نخست وزیر عراق اعلام کرد که ما بخشی از آمریکا نیستیم و رئیس جمهور آمریکا باید با احترام با عراق و مردم این کشور صحبت کند. چون امروزه این کشور دارای حاکمیت مشخص است، امروزه همه می‌دانند که ایران بخش جدایی ناپذیر از هویت اسلامی و عربی است.

کاظمی قمی ادامه داد: رفتاری که امروزه آمریکا در منطقه از خود نشان می‌دهند که همین موضوع باعث می‌شود ما امروزه شاهد افول در منطقه و عراق باشیم، زمانی که ترامپ سفر مخفیانه به عراق داشت که در مقابل نخست وزیر عراق شرط و شروطی برای این سفر تعیین کرد و چه کس فکر می‌کرد که آمریکایی که یک روزی عراق را اشغال کرده بود امروزه نخست وزیر عراق به صراحت برای سفر رئیس جمهور آمریکا به این کشور تعیین و تکلیف می‌کند.

سفیر اسبق ایران در بغداد اظهار کرد: آمریکایی‌ها برای اینکه فشار خود را برای همسو کردن کشور عراق در تحریم‌های ایران مطرح کنند از چند حربه استفاده می‌کنند که یکی از آن‌ها تهدید دولت عراق بوده است و مورد بعدی آمریکا علیه روابط اقتصادی ایران و عراق عملیات‌های روانی ایجاد کرده و از طرفی کشور‌های عربی را برای همکاری با عراق برای جایگزینی با جمهوری اسلامی ایران تشویق می‌کند؛ به عنوان مثال آمریکا امروزه عربستان را برای همکاری اقتصادی با عراق تشویق کرده است.

معاون سفیر ایران در عراق با اشاره به اینکه آمریکا همواره به دنبال تحریم ما بوده است و به دولت عراق فشار می‌آورد تا سطح روابط اقتصادی خود را با ما کاهش دهد گفت: این در حالی است که روابط دو کشور نه تنها کاهش نیافته بلکه گسترش یافته است.

وی تصریح کرد: این سفریکی از مهمترین سفر‌های وزارت خارجه بود و پیام‌های مختلفی داشت. مهمترین پیام این سفر این بود که برخلاف برخی از کشور‌ها مانند آمریکا که مخفیانه به عراق سفر می‌کنند، چند روز قبل از این سفر سخنگوی وزارت خارجه اعلام کرد که این سفر صورت خواهد گرفت و مردم عراق از این موضوع خوشحال شدند. بسیاری از طیف‌های عراقی امروز در سفارتخانه ایران در عراق حضور داشتند؛ این سفر باعث شد رابطه اقتصادی دو کشور به خوبی دیده شود.

 

انتهای پیام/منبع خبر: باشگاه خبرنگاران جوان

لینک منبعگلوگاه ما: انتشار مطالب و اخبار تحلیلی سایر رسانه‌های داخلی و خارجی لزوما به معنای تایید محتوای آن نیست و صرفا جهت اطلاع کاربران از فضای رسانه‌ای منتشر می‌شود.

نظر شما:

1- گزینه های ستاره دار الزامی می باشند.
2- ایمیل شما نمایش داده نمی شود.
3- لطفا جهت دریافت پاسخ نظر خود حتما ایمیل خود را بصورت صحیح وارد نمائید.
4- لطفا نظر خود را به صورت فارسي تايپ نماييد.
5- نظري که حاوي هر گونه توهين باشد، انتشار داده نمي‌شود.
نام *
ایمیل *


logo