امدادرسانی نیروهای سپاه و بسیج به مردم سیل‌زده مازندران
ارتباط با ما دربارۀ ما پیوندها نسخه موبايل RSS آرشيو \
چهارشنبه ۵ تیر ۱۳۹۸
کد خبر: 147881 تاریخ انتشار:۱۵ فروردین ۱۳۹۸؛ ساعت ۵:۲۱ تعداد بازدید:13 بازدید
خدمت جهادی ادامه دارد...

امدادرسانی نیروهای سپاه و بسیج به مردم سیل‌زده مازندران

با گذشت بیش از ۱۵ روز از وقوع سیلاب در شهرهای مرکزی و جنوبی مازندران، همچتان نیروهای سپاه کربلای مازندران به مردم سیل‌زده استان امدادرسانی می‌کند.

به گزارش گلوگاه ما به نقل از بلاغ، روستای رکن‌کلا از توابع شهرستان سیمرغ است که حدود هزار و ۳۵۰ خانوار در آن زندگی می‌کنند، این روستا در آخرین روزهای سال ۹۷ پس از بارش شدید باران و وقوع سیلاب با خسارت‌های جدی روبه رو شده، تاکنون که ۱۶ روز از وقوع حادثه گذشته همچنان درگیر چالش‌های کوچک و بزرگ است.

تخریب منازل مسکونی، از بین رفتن مزارع کشاورزی و بسیاری از دام‌های اهالی روستای رکن کلا سیمرغ نتیجه سیلاب بوده و مردم خواستار توجه بیشتر مسئولین برای احیا و نوسازی شدند.

نیرو‌های بسیج و سپاه کربلا مازندران به محض وقوع سیل در این استان در قالب گروه‌های مختلف برای امدادرسانی به هموطنان خود وارد عمل شدند، این نیرو‌ها که ‏از دقایق اولیه وقوع سیل، امداد رسانی خود را آغاز کرده بودند، با لودر‌ها و ماشین‌های سنگین به مناطق سیل‌ زده اعزام و با بکار گیری این ابزار‌ها برای مهار و ایجاد انحراف در مسیر سیل و همچنین تخلیه آب از منازل مسکونی و سایر محوطه‌ها استفاده کردند.

اکنون دغدغه‌ای که در مناطق سیل زده وجود داشته این است که در صورت بارش مجدد باران، احتمال نفوذ آب به روستاها و برخی از ناحیه‌ها وجود دارد؛ از همین رو واحدهای سپاه در حال انجام اقداماتی جهت جلوگیری از نفوذ مجدد آب به مناطق سیل زده مازندران هستند.

 

امداد رسانی به مردم ادامه دارد…

راضیه رجبی مادر شهید قاسمعلی محمد ربیعی از ساکنین روستای سیل زده رکن کلا در گفت وگو با خبرنگار ما با بیان اینکه در ساعات اولیه صبح در کمترین زمان ممکن شاهد بالا آمدن آب در حیاط منزل بودم، افزود: همراه با بارش شدید باران و بالا آمدن آب امکان خارج شدن از منزل نبود تا با کمک مردم توانستم با کامیون از منطقه آبگرفته فاصله بگیرم.

وی در مورد میزان ورود سیلاب به منازل مسکونی و خیابان های روستا گفت: ارتفاع آب در حدود یک متر و نیم بوده و همراه با بالا آمدن آب چوب‌های بزرگی از سطح رودخانه به سمت روستا آمده است.

مادر شهید ربیعی با اشاره به اینکه منزل شان بر اثر سیلاب تخریب و نشست داشته، بیان کرد: کمک‌های نیروهای سپاه و جوانان جهادی باعث شده بتوانیم وسایل خانه را تخلیه تا آسیب بیشتری نبیند.

رجبی ضمن تشکر از مسئولان سپاه برای بازدید، کمک رسانی و آروزی سلامتی برایشان، گفت: مادر شهیدی به همراه چند بانو دیگر از خانواده‌های شهدا به منزل من آمده و در پاکسازی و شستشو وسایل کمک حال بودند.

حجم آبگرفتگی بالا در روستا و تدبیر مردان جهادی

عباس یحیی پور از اهالی روستا در ادامه ضمن تشکر از امداد رسانی سپاه در ساعات اولیه حادثه، اظهار کرد: ۸ صبح روز اول با بارش شدید باران، حجم آبگرفتگی در روستا زیاد و سیلاب با گل و لای رودخانه با شدت و سرعت بالا بوجود آمد.

وی گفت: با گذشت ۱۶ روز از وقوع حادثه تنها نیروهای سپاه، بچه های جهادی پای کار بوده و از ساعات اولیه به مردم روستا در تخلیه منازل، شست و شو و انتقال وسایل به جا مانده امداد رسانی کردند.

این مرد اهل روستای رکن کلا سیمرغ افزود: با کمک گروه‌های جهادی سپاه و بسیج در حال تخلیه و تمیز کردن دامداری خود هستم تا دوباره کار را آغاز کنیم زیرا علاوه بر من، دو نفر دیگر در این دامداری مشغول به کار هستند.

گلایه اهالی رکن کلا سیمرغ از برخی مسئولین…

جواد مهدی‌زاده از دیگر اهالی روستا نیز ضمن گله‌مندی از عملکرد برخی مسئولین و بازدیدهای بی‌ثمر آنان، بیان کرد: ۱۵ گوسفند از دام من در اثر سیلاب از بین رفته و امروز علاوه بر بازدید مسئولین خواستار حمات‌های مالی بوده تا بتوانیم دوباره کار را شروع کنیم.

وی افزود: طی دو روز از حادثه سیل آب کمی فروکش کرده و فقط گروه‌های جهادی و سپاه در کنار اهالی برای تخلیه منازل بودند و مابقی مسئولین فقط در حد بازدید و عکس گرفتن به روستا آمدند.

این مرد اهل روستای رکن کلا در ادامه گفت: دغدغه مردم روستا این بوده که چرا تاکنون رودخانه تالار لایروبی نشده و عدم این پاکسازی باعث طغیان و بالا آمدن سطح آب رودخانه و در نهایت خسارت‌های وارد شده به منازل، باغات و مزارع کشاورزی مردم شده است.

مهدی‌زاده با اشاره به اینکه تا امروز فقط توانستیم با کمک بچه‌های جهادی و دادن روحیه به اهالی روستا پای کار بوده و اقدام به پاکسازی منازل و دامداری‌ها کنیم، بیان کرد: شغل مردم این روستا دامداری و کشاورزی بوده که بر اثر سیلاب از بین رفت و امیدوارم مسئولین با حمایت‌های مالی کمک حال مردم باشند نه اینکه با گذشت دو هفته هنوز هیچ اقدامی بابت بازسازی منازل از سوی بنیاد مسکن نشده است.

به گزارش بلاغ؛ بر اثر طغیان رودخانه تالار در شهرستان سیمرغ روستای رکن کلا در روز ۲۸ اسفند ۹۷ با بارش کم سابقه باران در این منطقه سیل راه افتاده و علاوه بر تخریب بسیاری از تاسیسات راهداری در این مناطق، آبگرفتگی در بسیاری از منازل روستایی، تخریب زمین‌های کشاورزی، باغات توت فرنگی و باقلا نیز اتفاق افتاد.به اشتراک بگذارید :

تگ های مطلب :

نظرتان را بنویسید