باکتری بوتولیسم علت احتمالی مرگ پرندگان در تالاب میانکاله
ارتباط با ما دربارۀ ما پیوندها نسخه موبايل RSS آرشيو \
یکشنبه ۱۷ فروردین ۱۳۹۹
کد خبر: 150930 تاریخ انتشار:29 ژانویه 2020 تعداد بازدید:136 بازدید
رئیس سازمان دامپزشکی خبر داد

باکتری بوتولیسم علت احتمالی مرگ پرندگان در تالاب میانکاله

رئیس سازمان دامپزشکی کشورگفت : به احتمال زیاد علت تلف شدن بیش از ۸ هزار بال پرنده زمستان گذران در تالاب بین المللی میانکاله بر اثر میکروب بوتولیسم بوده است .

به گزارش گلوگاه ما به نقل از بلاغ، علیرضا رفیعی‌پور در بازدید از منطقه تالاب بین امللی میانکاله و لاشه پرندگان زمستان گذران اظهار کرد: نمونه برداری از پرنده‌های تلف شده در تالاب میانکاله و خلیج گرگان با حضور کارشناسان دامپزشکی و محیط زیست استان مازندران در همان ساعات اولیه پنج شنبه هفته گذشته انجام شد.

وی با بیان اینکه آزمایش‌ها با دقت بالا و سریعاَ انجام شد، افزود: براثر آزمایش‌های انجام شده روز جمعه تلفات ناشی از پرندگان مهاجر تالاب بر اثر آنفلوانزا فوق حاد پرندگان، بیمای مشترک میان انسان و پرندگان و بیمای نیوکاسل تایید نشد.

رئیس سازمان دامپزشکی کشور گفت: در مرحله دوم پرندگان مهاجر تلف شده و نیمه تلف شده و آب تالاب  آزمایش و بررسی کردند  که در این آزمایش ها نیز مسمومیت پرندگان با آلاینده‌ها همچون فلزات سنگین و مسمومیت عمدی پرندگان هم تایید نشد.

رفیعی‌پور  با اشاره به مسمومیت طبیعی پرندگان زمستان گذران در محلی باتلاقی میانکاله است، گفت: در این مکان به دلیل راکد بودن آب و وجود درختان پوسیده زمینه فعالیت بوتولیسم (میکروب کشنده بی هوازی) بیماری فلج کننده‌ای که با بلع سم ناشی از باکتری کلاستریدیوم بوتولینوم ایجاد می‌شود.

وی افزود: درسال‌های متمادی این میکروب در دنیا ۲۰ مورد گزارش شده که جان بیش از ۱۰۰ هزار تا یک میلیون قطعه پرنده را گرفته است.

رئیس سازمان دامپزشکی کشور با بیان اینکه این بیماری تا هفت روز، جان حدود ۲ درصد پرندگان مهاجر موجود در تالاب بین المللی را گرفته است، گفت: روز‌های آخر تلفات پرندگان را سپری می‌کنیم و تلفات در سراشیبی قرار دارد.

این مسئول با بیان اینکه پیش بینی می‌شود تلفات پرندگان مهاجر زمستان گذران در این منطقه به ۱۰ هزار بال افزایش یابد، افزود: نتیجه نهایی آزمایش‌ها و علت تلفات پرندگان زمستان گذر در شبه جزیره میانکاله تا دو روز آینده اعلام می‌شود.

بوتولیسم بیماری فلج کننده‌ای است که با بلع سم ناشی از باکتری کلاستریدیوم بوتولینوم ایجاد می‌شود. این باکتری به طور وسیع در خاک وجود دارد و برای فعالیت و تولید سم به گرما، منبع پروتئین و محیط بی هوازی نیازمند است. انواع مختلفی از سموم توسط سویه‌های مختلف این باکتری تولید می‌شوند که پرندگان اغلب با تیپ C مبتلا می‌شوند و گاهی هم تیپ E آن‌ها را مبتلا می‌سازد.به اشتراک بگذارید :

تگ های مطلب :

نظرتان را بنویسید

 

 

 

 
گلوگاه ما