گردشگری بهینه‌ترین راه برای رسیدن به اهداف توسعه در شرق مازندران است/ در حفظ محیط زیست اتفاق نظر وجود ندارد/ شور بودن اراضی کشاورزی از چالش های اصلی شرق مازندران است
ارتباط با ما دربارۀ ما پیوندها نسخه موبايل RSS آرشيو \
چهارشنبه ۱ آبان ۱۳۹۸
کد خبر: 148722 تاریخ انتشار:۳۰ شهریور ۱۳۹۸؛ ساعت ۱۲:۴۰ تعداد بازدید:56 بازدید
شاعری در نخستین همایش فرصت‌ها، چالش‌ها و توسعه در گلوگاه:

گردشگری بهینه‌ترین راه برای رسیدن به اهداف توسعه در شرق مازندران است/ در حفظ محیط زیست اتفاق نظر وجود ندارد/ شور بودن اراضی کشاورزی از چالش های اصلی شرق مازندران است

علی محمد شاعری، نماینده مردم شرق مازندران در مجلس شورای اسلامی، در نخستین همایش فرصت‌ها، چالش‌ها و توسعه در شهرستان گلوگاه، گفت: گردشگری بهینه ترین راه برای رسیدن به اهداف توسعه در شرق مازندران و شور بودن اراضی کشاورزی از چالش های اصلی شرق مازندران است.

به گزارش گلوگاه ما به نقل از خبرگزاری برنا از گلوگاه؛ علی‌محمد شاعری، نماینده مردم بهشهر، نکا و گلوگاه در مجلس شورای اسلامی، در اولین همایش فرصت‌ها، چالش‌ها و توسعه شهرستان گلوگاه در افق ۱۴۱۸ که در سالن همایش مرکز تحقیقات دخانیات تیرتاش برگزار شد، اظهار کرد: باید در قبال مردم به گونه‌ای عمل کنیم تا شاهد پیشرفت شرق مازندران باشیم و اگر خواهان این هستیم کشور، شهر و روستاها به توسعه دست پیدا کند باید دانشگاه، علم و فناوری به توسعه دست یابد.

وی افزود: توسعه با برنامه‌ریزی علمی، اراده مردمی، وحدت و همدلی، حمایت‌های دولت و دستگاه‌های اجرایی موثر تحقق پیدا خواهد کرد.

نماینده مردم بهشهر، نکا و گلوگاه در مجلس شورای اسلامی با طرح این سوال که مازندران با توجه به ظرفیت‌های بالا چرا به فعلیت نمی‌رسد؟ خاطرنشان کرد: با توجه به اینکه دانشگاه‌ها و وزارت علوم قوی داریم اما کشوری هستیم که دارای چالش‌های اساسی در حوزه اقتصادی هستیم.

شاعری تصریح کرد: یا توسعه‌ها علمی نیست و یا رابطه درستی بین دانشگاه و نظامات ما تعریف نشده است.

وی با اشاره به اینکه در هر بخشی که چالش وجود دارد جای خالی دانشمندان و دانشگاهیان احساس می‌شود، خاطرنشان کرد: در تولید علم رتبه‌های خوبی را به دست آوردیم اما نتوانستیم علومی را که کسب کردیم در راه پیشرفت کشور قرار دهیم.

این مقام مسئول با ابراز تاسف از اینکه حال محیط زیست کشور خوب نیست و جنگل‌ها طی شش سال اخیر ۶ میلیون هکتار کاهش پیدا کرده و صادرات ماهیان خاویاری شمال کشور از ۴۰۰ تن سال ۵۹ به ۴ تن در حال حاضر کاهش یافته است، اظهار کرد: فرآیند توسعه باید بر دانش محور و دانش بنیان باشد و به دست اندیشمندان دانشگاهی باشد.

عضو خانه ملت با بیان اینکه پایه توسعه اقتصادی مسایل اجتماعی است؛ بیان کرد: مردم که به عنوان توسعه سازان جامعه هستند باید هم توسعه را بپذیرند و هم مفهوم آن را یاد گرفته و اجرایی کنند.

وی با بیان اینکه کشور سراسر دولتی است و مردم نقشی در اداره اقتصاد و تولید ناخالص ملی ندارند؛ عنوان کرد: وابستگی به نفت، نظام برنامه‌ریزی دولتی و عدم مشارکت بخش دولتی و مردم، مشکلات عجیبی برای کشور ایجاد کرده است.

شاعری به نقش و پیگیری خود در مجلس برای منطقه شرق استان اشاره کرد و افزود: حل بحران آب، پیگیری تجارت منطقه و توسعه کشاورزی از جمله موضوعاتی بوده که مورد توجه جدی قرار گرفته است.

وی ادامه داد: یکی از چالش‌های اصلی در شرق مازندران، شور بودن و زه‌دار بودن اراضی کشاورزی است که در این راستا مطالعه ۱۵ هزار هکتار اراضی انجام شد و ۶ هزار هکتار اراضی در حال زه‌کشی است که این اقدام منجر به توسعه اقتصاد کشاورزی و حمایت از افزایش قیمت و صادرات محصولات کشاورزی خواهد شد.

این مقام مسئول تصریح کرد: تمام آب‌بندان‌های شمال کشور با ۷۰۰ میلیارد تومان اعتبار طی دو سال آینده لایروبی خواهد شد و در زمینه توسعه گردشگری، پرورش ماهی و افزایش ذخیره آب کشاورزی مورد استفاده قرار خواهد گرفت.

نماینده مردم بهشهر، نکا و گلوگاه در مجلس شورای اسلامی در ادامه خاطرنشان کرد: گردشگری ارزان‌ترین و بهینه‌ترین راه برای رسیدن به اهداف توسعه در شرق مازندران است چرا که این منطقه از قافله گردشگری استان بازمانده و تلاش‌مان بر این است این منطقه به قطب گردشگری استان تبدیل شود.

وی با بیان اینکه اکوتوریسم باید در شرق استان توسعه یابد و دریا و جنگل نماد محیط زیست در این منطقه است؛ اظهار کرد: در حفظ محیط زیست اتفاق نظر وجود ندارد و هر کس حرف خود را می زند در حالیکه باید به یک اتفاق نظر مشترک برای توسعه دست یابیم و این امر باید به قانون تبدیل شود.

شاعری در پایان گفت: مشکل فاضلاب در شهرستان گلوگاه با ۸۰ میلیارد تومان اعتبار طی پنج سال آینده به نتیجه می‌رسد.تگ های مطلب :

نظرتان را بنویسید

 

 

 

 
گلوگاه ما