گلوگاه ما

تعداد بازدید: 158 بازدید
|
کد خبر: 715
تاریخ انتشار: 15 آوریل 2012

 شکستهای پیاپی امارات در مورد ادعای عجیبش!

 

 کارشناسان براین باورند  امارات در توهم پشتیبانی غرب در این مسئله به سر می برد اما نمی داند که غرب هیچ گاه خود را دراین بازی با نتیجه معلوم یعنی برد ایران  وارد نخواهد کرد.

 

 

روزنامه الخلیج امارات اعلام کرد که دولت این کشور نامه‌ای اعتراض‌آمیز به سازمان ملل فرستاد و درباره سفر محمود احمدی نژاد رئیس جمهوری ایران به جزیره ابوموسی انتقاد کرد  وحتی آن را نقض حاکمیت امارات دانسته است.

این گفته های این مقام مسئول امارات در حالی مطرح می شود که امارات قبلها هم چنین رفتار یداشته وبه دادگاه لاهه شکایت داشته واین شکایت کاملا بی نتیجه بوده است.آن چنان که در سال ۱۹۹۲ امارات به همراه چهار کشور عربی دیگر شکایتی را مبنی بر اینکه ایران حاکمیت امارات را در مورد سه جزیره نقض کرده است به سازمان ملل ارائه کردند که این سازمان با استناد به قرار داد ۱۹۹۷ که صراحتا بر مالکیت ایران براین جزایر تاکید دارد به طور کلی ادعای امارات را مردود دانست.نکته جالب اینجاست که این قرار داد زیر نظر انگلستان امضا شد و سه روز پس از این قرار داد بود که امارات به وجود آمد.

یعنی به تعبیری ایران از زمانی صاحب این جزایر بوده واین جزایر جز خاک ایران محسوب می شوند که امارات هنوز به وجود نیامده بوده وامارات تحت عنوان دولت الشارجه در کنار دیگر کشورهای خاورمیانه وجود داشته است.

دراین میان برخی کارشناسان این دعوای امارات را از اساس بی ربط وبدون استناد می دانند و بیان این ادعا از سوی امارات را در شرایط فعلی ناشی از تحت سلطه بودن این کشور ها زیر نظر غرب می دانند.حتی موضوع تا جایی اهمیت می یابد که بسیاری کارشناسان همچون دکتر «مجتهدزاده»می گویند: اين جنجال آفريني‌ها فقط در خدمت آمريكا و اسراييل و براي سنگين كردن فشار اين محور عليه ايران شكل گرفته است.

از سوی دیگر به تعبیر این استاد دانشگاه  امارات متحده عربي در چندین سال گذشته  تلاش كرده موضوع اين ادعا را جنبه بين‌المللي بدهد و در تمام اين مراحل با شكست مواجه شد.

گفته های این استاد دانشگاه دراین باره در حالی مطرح می شود که امارات در یک اقدام عجیب در سال ۲۰۰۸ اتحادیه عرب را وادار کرد که شکایتنامه ای برعلیه ایران به سازمان ملل ارائه دهد که این شکایت نامه هم از سوی سازمان های مربوطه بین المللی رد شد.

دراین میان برخی دیگر از کارشناسان به این موضوع تاکید می کنند که امارات در توهم پشتیبانی غرب در این مسئله به سر می برد اما نمی داند که غرب هیچ گاه خود را دراین بازی با نتیجه معلوم وارد نخواهد کرد.چرا که هیچ سند ومدرکی دراین دست وجود ندارد وامارات تنها براساس فضای زمانی موجود چنین ادعای عجیبی را مطرح کرده است.

این ادعا در حالی است که در چند روز اخیر نمایندگان مجلس ایران وحتی محسن رضایی فرمانده سابق سپاه وعضو مجمع تشخیص مصلحت نظام صراحتا اعلام داشته اند که ایران دراین مورد با هیچ گروهی مذاکره نخواهد کرد واین امارات است که باید حرف خود وادعایش را ثابت کند نه ایران!

دراین میان در کنار تمام این بحثها از سوی استادانان رشته علوم سیاسی هم این موضوع بیان می شود که امارات که هم سن رئیس دولت خود عمر دارد ،اصلا در موقعیتی نیست که بخواهد چنین مسائلی را در مورد حاکمیت ویا سرزمین ایران مطرح کند.حتی این کارشناسان براین باورند که امارات با این حرکت به نوعی امنیت ملی خود را خطر انداخته،چرا که در مقابل یک کشور با چندین برابر ظرفیت خود ادعایی بی سندی را مطرح کرده که این نوع حرکتها در عرف سیاسی برای کشورهای کوچکی مانند امارات بسیار خطرناک خواهد بود.ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر: