کد خبر : 1009
تاریخ انتشار : سه‌شنبه 24 آوریل 2012 - 14:32
209 بازدید

فاطمه زهرا (سلام الله علیها) قیام بی پایان

فاطمه زهرا (سلام الله علیها) قیام بی پایان

فاطمه زهرا (سلام الله علیها) قیام بی پایان اعتقاد اكثر مردم بر اين است؛ يا معمولا چنين مي پندارند كه مناقب و فضائل حضرت زهرا عليها سلام فقط به اين جهت است كه وي، دختر حضرت رسول اكرم(ص) مي باشد. اما بايد معتقد بود كه حضرت فاطمه سلام الله صاحب ولايت كبري است، يعني همان

فاطمه زهرا (سلام الله علیها) قیام بی پایان

اعتقاد اكثر مردم بر اين است؛ يا معمولا چنين مي پندارند كه مناقب و فضائل حضرت زهرا عليها سلام فقط به اين جهت است كه وي، دختر حضرت رسول اكرم(ص) مي باشد. اما بايد معتقد بود كه حضرت فاطمه سلام الله صاحب ولايت كبري است، يعني همان طور كه بايد به ولايت رسول خدا و اميرالمؤمنين و حسنين اعتقاد داشت؛ به ولايت اين بانوي بزرگ نيز همان گونه معترف بود. از اين رو شناخت درست فاطمه مرضيه مهم و درخور توجه است. شناختي كه بايد از آغاز تولد تا لحظه شهادت مسيري الهي و عرفاني را بپيمايد.

شيخ طوسي در مصباح مي گويد: ولادت آن حضرت در روز بيستم ماه جمادي الاخر بوده و برخي گفته اند: در روز جمعه سال دوم از بعثت؛ علامه مجلسي روايت كرده است كه پنج سال بعد از بعثت ، حضرت فاطمه(س) از خديجه متولد شد.
درست از همان زمان ها بود كه ام ابيها لقب گرفت، اگر ما قبول داريم حضرت محمد(ص) پدر امت اسلام است پس حضرت فاطمه سلام الله مادر و بزرگ زن تمامي مسلمانان مي باشد. براي او نزد حق تعالي نه نام است: فاطمه، صديقه، مباركه، طاهره، زكيه، راضيه، مرضيه، محدثه و زهرا؛ فاطمه(س) از همه محبوب تر است. فاطمه(س) يعني«فطمت من الشر» بريده شده از بديها. با اين اوصاف اگر او را به اميرالمؤمنين تزويج نمي نمودند برايش كفوي و نظيري بر روي كره زمين تا روز قيامت نبود. شيخ مفيد و شيخ طوسي از طريق عامه روايت كرده اند كه حضرت رسول خدا(ص) فرمودند كه فاطمه پاره تن من است، هر كه او را شاد گرداند مرا شاد گردانيده و هر كه او را آزار دهد، مرا آزار داده است. فاطمه عزيزترين مردم است نزد من، با اين ميزان علاقه رسول خدا به فاطمه كه عشقي الهي است چه كسي مي تواند جز وصي پيامبر شايستگي همسري كوثر الهي را داشته باشد. چه كسي مي تواند امانتداري شايسته تر و انساني قابل اعتمادتر براي به وديعه گذاشتن اين موجود عزيز، نزدش بر كره خاكي باشد؛ جز امام شيعيان علي عليه السلام.
اما فاطمه فقط دختر نبي و همسر علي و مادر حسنين دو سرور جوانان بهشت و مادر زينب نبود، او مادر پدر امت و يك مطهره و معصومه بود كه مي توان شخصيت او را از ديدگاه قرآن و روايات مورد نظر و تحقيق قرار داد.

حضرت فاطمه(س) از ديدگاه قرآن چنين است: انما يريدالله ليذهب عندكم الرجس اهل البيت و يطهركم تطهيرا. «خدا چنين مي خواهد كه هر آلايش را از شما خاندان نبوت ببرد و شما را پاك و منزه گرداند.» و قريب 300 نفر نصوصي از پيامبر نقل كرده اند كه فرمود: اين آيه در شأن من (حضرت محمد) و علي و فاطمه و حسنين مي باشد. و ايشان براي اثبات و روشن نمودن حقيقت اين امر كار بسيار جالبي نيز كرده اند كه 9 نفر از اصحاب آن را نقل مي كنند به اين شرح كه، بعد از نزول آيه، حضرت رسول(ص)، هنگام خروج از منزل وقتي براي اقامه نماز صبح به مسجد مي رفتند، در مسير حركت خود به در خانه حضرت صديقه آمده و اين آيه را تلاوت مي كردند و نيز حضرت اميرالمؤمنين در «يوم الدار» براي اثبات گفتار خود به اين آيه (تطهير) استناد نمودند. و نيز در سوره بقره آيه 27 آمده است: (فتلقي آدم من ربه كلمات فتاب عليه) پس حضرت آدم(ع) از حضرت حق تبارك و تعالي كلماتي را فراگرفت و آن كلمات را وسيله قبول توبه خويش قرار داد. از پيامبر اكرم(ص) سؤال كردند: آن كلمات كه به وسيله آنها توبه آدم مورد قبول قرار گرفته شد چه بود؟ حضرت فرمود: آدم با اين كلمات از خدا خواست كه توبه اش را بپذيرد: «به حق محمد و علي و فاطمه و حسن و حسين، توبه مرا قبول به فرما.» پس خداي تبارك و تعالي توبه او را پذيرفت. اين روايت را «سيوطي» در (درالمنثور) و (بدخشاني) از (حافط دارقطني) و (ابن النجار) با ذكر سند نقل كرده اند. موارد اين چنيني بسيار است. اما حديث فاطمه در روايات كه دو دسته اند: يكي رواياتي كه در آنها پنج تن مورد نظر بوده اند و ديگري رواياتي كه مخصوص به مدايح و فضايل حضرت صديقه سلام الله مي باشد. و ما به بررسي دسته دوم مي پردازيم: خلقها من نور عظمه الله تبارك و تعالي، و هي ثلث النور المقسوم بينها و بين ابيها و بعلها «آفرينش زهرا عليهاسلام از نور عظمت حضرت حق تبارك وتعالي، همان نور واحدي كه حضرت رسول اكرم(ص) و علي بن ابيطالب (ع) نيز از آن آفريده شده اند و مايه خلقت فاطمه عليه السلام يك سوم همان نور بوده است.»

«هو (فاطمه) نور مخزون مكنون في علم الله» و نوري نهفته در خزينه علم خدائي، نور مقدس، نور جلال، نور كمال، نور كبريائي الهي است.
«ولادتها طاهره مطهره زكيه، ميمونه، كما يعتقد في الائمه الاطهار» فاطمه عليهما السلام همانند ائمه اطهار مبارك و با طهارت و پاك و پاكيزه از مادر تولد يافته است.
«في انها من الكلمات التي تلقها آدم و اتبلي بها ابراهيم ربه» فاطمه سلام الله يكي از كلماتي است كه حضرت آدم(ع) فرا گرفت و حضرت ابراهيم نيز با همان كلمات امتحان شد، يعني با كلمات محمد، علي، فاطمه و حسن و حسين عليهما السلام.
«يا اهل المحشرغضو ابصاركم حتي تجوز فاطمه» اي اهل محشر نگاهتان را فرو افكنيد تا فاطمه عبور نمايد.

و شاعر چه زيبا و بحق مي گويد از زبان فاطمه سلام الله
بجز محمد و علي كه نور ما بود يكي
زانبياء و اولياء خدانموده برترم
محمد و علي و من، چو اصل وام خلقتيم
منم كه باب خويش را در اين مقام مادرم

افسوس كه بعد از رحلت پيامبر اكرم با زهراي مرضيه آن كردند، كه كردند. فدك را از وي ستاندند. علي امامش، شويش را منع كردند، وي را به جهت حمايت از امامش سيلي زدند، جلوي ديدگان علي خانه اش را آتش زدند. ضربه كشنده و فجيعي بر او وارد كردند؛ او را به بستر بيماري سپردند تا به شهادت رسيد؛ اما قبل از شهادت چون ديگر بزرگان دين قيام ها كرد و رازها در هر قيامش داشت.
علي در راستاي سكوت و صبر، جريان سرنوشت امت را به سردمداري فاطمه عليه السلام نظاره گر بود. قيامي كه در تاريخ هم چنان جاري است. اولين قيام از واپسين لحظات حيات پيامبر(ص) شروع شد. بعد از دفن پيامبر(ص) توسط علي(ع)، حضرت فاطمه(ع) در اقدامي شبانه به درب منزل انصار و مهاجر مي رود تا علي(ع) را دريابند و وقتي آنها را در عمل انجام شده مي بيند و رد خواسته اش را مي شنود به مزار پدر مي رود و با شيون و زاري و با درد دل كردن با پدرش برخي را وحشت زده و زبان اعتراض گشوده مي يابد. از جمله اقدامات فاطمه عليه السلام در آن قيام زنده كردن ياد غدير و احتجاج وي به غدير بود. مقاومت فاطمه در مقابل غصب فدك ومحكوم كردن آن با منطقي قوي و استوار ونمايان كردن منطق كور و ضعيف آنها جلوه ديگري از قيام فاطمه(ع) در اين مرحله بود و با اين كارش لكه ننگي ابدي بر دامن برخي نشست.
مرحله بعدي قيام فاطمه عليه السلام در بستر بيماري بود. در اولين اقدام براي زناني كه به عيادت او مي آمدند در پاسخ احوال پرسي آنان، شروع به سخن گفتن مي نمود و حقايق را آشكار مي كرد و از طريق آنان، شوهرانشان را تحريك مي كرد. بازتاب افشاگري و سخنان حضرت در بستر بيماري براي زنان مهاجر و انصار مي رفت كه، اندك اندك به انقلابي پرخروش مبدل گردد لذا براي خنثي سازي اثر اين حركت عمر و ابوبكر صلاح را در اين ديدند كه به عيادت فاطمه عليه السلام بروند تا علاوه بر تظاهر به همدردي، موج اين انقلاب را درهم شكنند، ولي فاطمه عليه السلام شرط ملاقات و سخن گفتن با آنها را اين قرار داد كه اعتراف و اقرار آن دو به اين جمله از رسول خدا باشد كه «فاطمه پاره تن من است هر كه ا و را بيازارد مرا آزرده است». وقتي آن دو اقرار كردند فاطمه عليهاسلام فرمود: «خدا و ملائك خدا را شاهد مي گيرم كه شما دو نفر مرا آزرديد و رضاي خاطر من بجاي نياورديد من از شما ناخشنودم. و آن گاه كه به ديدار پيامبر نائل گردم از شما دو نفر شكايت خواهم كرد.»

و قيام سوم ايجاد سؤال در تاريخ است؛ كه حضرت وصيت كرد: «اي علي مرا در شب غسل بده در شب دفن كن به گونه اي كه كسي خبردار نشود.» به اين ترتيب سؤالات متعددي در اذهان مسلمين در طول تاريخ هميشه وجود دارد. چرا دختر پيامبر شبانه غسل داده شد؟ چرا با جمع اندك هفت نفر تشييع شد؟ چرا خليفه و جانشين رسول خدا در نماز و تشييع پيكر او حضور نداشت؟ چرا خليفه مسلمين از قبر دختر پيامبر ناآگاه است؟ و… اين سؤالات پاسخ مي طلبد و پاسخ آن يعني پيروزي قيام فاطمه(س)! و هرگز اين سؤالات بي پاسخ نخواهد ماند! لذا هم اكنون نيز فاطمه در قيام است.
به راستي راز سكوت علي و سه قيام فاطمه(س) چه بود؟ آنها هر دو معصوم بودند اما يكي در مقابل حادثه سكوت اختيار كرد و ديگري قيام؟ در يك كلام مي توان گفت راز قيام فاطمه(س) در حفظ اصل و اصول و اصالتها بود و صبر و سكوت علي عليه السلام براي حفظ فرع و فروع و ساختمان اسلام كه با تلاش پيامبر بنا شده بود؛ يعني جامعه اسلامي، قيام فاطمه(س) براي حفظ اساس دين بود اما سكوت علي(ع) براي حفظ ظاهر دين و شعائر بود و اگر هر دو براي حفظ اصل قيام مي كردند از فرع و شاخه هاي شجره نبوت چيزي باقي نمي ماند و اصل و ريشه براي هميشه زيرخاك جهل مدفون مي شد، خصوصاً با توجه به خاتميت پيامبر اسلام اگر هر دو براي حفظ فرع شجره نبوي سكوت مي كردند اصل از بين مي رفت و فرع بي اصل چندان دوامي نداشت و هرگز ثمر نمي داد.
در مورد تاريخ شهادت اين بانوي بزرگ اسلام اختلاف نظر بسيار است، اما اظهر آنها سيزدهم جمادي الاخر به قولي هفتاد و پنج روز و بنا بر قولي ديگر، نود و پنج روز بعد از وفات رسول خدا بوده است.
فدك چه جلوه اي كند به پيشگاه دولتم
كه مالكيت جنان به كف بود چو حيدرم
عليه غاصب فدك از آن قيام كرده ام
كه راه بر جهاد حق نشان دهم به دخترم
حسان بود مودت رسول و آل مصطفي
اميد برزخ من و پناه روز محشرم

منیره غلامی توکلی

 

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : 0
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

https://www.zorganicsinstitute.edu/profile/slot-online-terbaik-dan-terpercaya/profile

https://www.visitlewisfarms.com/profile/slot-online-terbaik-dan-terpercaya/profile

https://www.barescatapas.co.uk/profile/slot-online-terbaik-dan-terpercaya/profile

https://www.indianmehfil.co.uk/profile/slot-online-terbaik-dan-terpercaya/profile

https://www.philcoulter.com/profile/slot-online-terbaik-dan-terpercaya/profile

https://www.cambute05drsalazar.com/profile/slot-online-terbaik-dan-terpercaya/profile

https://www.chefsgallery.com.au/profile/slot-online-terbaik-dan-terpercaya/profile

https://www.youth-impact.org/profile/slot-online-terbaik-dan-terpercaya/profile

https://www.chiptunning.com.br/profile/slot-online-terbaik-dan-terpercaya/profile

https://www.rsg.gg/profile/daftar-slot-terbaik-dan-terpercaya/profile

https://www.visitlewisfarms.com/profile/daftar-slot-terbaik-dan-terpercaya/profile

https://www.bcsda.org.au/profile/slot-terbaik-dan-terpercaya/profile

https://www.weadartists.org/profile/slot-terbaik-dan-terpercaya/profile

https://www.chefsgallery.com.au/profile/slot-terbaik-dan-terpercaya/profile

https://www.onephisigmasigma.org/profile/slot-terbaik-dan-terpercaya/profile

https://www.zorganicsinstitute.edu/profile/situs-judi-slot-terbaik-dan-terpercaya/profile

https://www.youth-impact.org/profile/situs-judi-slot-terbaik-dan-terpercaya/profile

https://www.philcoulter.com/profile/situs-judi-slot-terbaik-dan-terpercaya/profile

https://www.m3creative.net/profile/situs-judi-slot-terbaik-dan-terpercaya/profile

https://www.dogwoodarts.com/profile/situs-judi-slot-terbaik-dan-terpercaya/profile

https://www.thinkrci.com/profile/situs-judi-slot-terbaik-dan-terpercaya-no-1/profile

https://www.shaveparlor.net/profile/situs-judi-slot-terbaik-dan-terpercaya-no-1/profile

https://www.ketoshow.org/profile/situs-judi-slot-terbaik-dan-terpercaya-no-1/profile

https://www.cambute05drsalazar.com/profile/situs-judi-slot-terbaik-dan-terpercaya-no-1/profile

https://www.osmemorialistas.com.br/profile/situs-judi-slot-terbaik-dan-terpercaya-no-1/profile

https://www.trimurcia.org/profile/situs-judi-slot-terbaik-dan-terpercaya-no-1/profile

https://www.neetsarthi.com/profile/situs-judi-slot-terbaik-dan-terpercaya-no-1/profile

https://www.neetsarthi.com/forum/general-discussions/15-daftar-situs-judi-slot-terbaik-dan-terpercaya-no-1-2022

https://kosminenaani.com/foorumi/profile/situs-judi-slot-terbaik-dan-terpercaya-2022/

https://jabiru.net.au/service/technical-forum/profile/daftar-situs-judi-slot-terbaik-dan-terpercaya-2022/

https://www.zorganicsinstitute.edu/profile/situs-slot-gacor-hari-ini-2022/profile

https://www.visitlewisfarms.com/profile/situs-slot-gacor-hari-ini-2022/profile

https://www.barescatapas.co.uk/profile/situs-slot-gacor-hari-ini-2022/profile

https://www.indianmehfil.co.uk/profile/situs-slot-gacor-hari-ini-2022/profile

https://www.philcoulter.com/profile/situs-slot-gacor-hari-ini-2022/profile

https://www.cambute05drsalazar.com/profile/situs-slot-gacor-hari-ini-2022/profile

https://www.chefsgallery.com.au/profile/situs-slot-gacor-hari-ini-2022/profile

https://www.youth-impact.org/profile/situs-slot-gacor-hari-ini-2022/profile

https://www.chiptunning.com.br/profile/situs-slot-gacor-hari-ini-2022/profile

https://www.lanube.21.edu.ar/profile/situs-slot-gacor-hari-ini-2022/profile

https://www.roboteria.com.br/profile/situs-slot-gacor-hari-ini-2022/profile

https://www.barbaramoorefineart.com/profile/situs-slot-gacor-hari-ini-2022/profile

https://www.camaraelisiario.sp.gov.br/profile/situs-slot-gacor-hari-ini-2022/profile

https://www.braspen.org/profile/situs-judi-slot-gacor-terbaik-dan-terpercaya/profile

https://www.swensoncenter.org/profile/situs-judi-slot-gacor-terbaik-dan-terpercaya/profile

https://www.coolblueadventures.com/profile/situs-judi-slot-gacor-terbaik-dan-terpercaya/profile

https://www.barbaramoorefineart.com/profile/situs-judi-slot-gacor-terbaik-dan-terpercaya/profile

https://www.carbrookcentre.qld.edu.au/profile/daftar-situs-judi-slot-gacor/profile

https://www.indianmehfil.co.uk/profile/daftar-situs-judi-slot-gacor-terbaik-dan-terpercaya/profile

https://www.raceofchampions.com/profile/situs-judi-slot-gacor-terbaik-dan-terpercaya/profile

https://www.philcoulter.com/profile/situs-judi-slot-gacor-terbaik-dan-terpercaya/profile

https://www.lupinewoods.co.uk/forum/general-discussions/18-kumpulan-daftar-situs-judi-slot-terbaik-dan-terpercaya-no-1-2022-paling-gacor

https://gitare.info/community/profile/slot-gacor/

https://mijnfitnessaanpak.nl/forum/profiel/slot-gacor/

https://gestelligence.com/community/profile/situs-judi-slot-gacor-terbaik-dan-terpercaya/

https://grailoftheserpent-forum.com/community/profile/situs-judi-slot-gacor-terbaik-dan-terpercaya/

https://holidaycardexchange.com/community/profile/situs-judi-slot-gacor-terbaik-dan-terpercaya/?swcfpc=1

https://horizondrifters.com/community/profile/situs-judi-slot-gacor-terbaik-dan-terpercaya/

https://humanresourcesupermarket.com/community/profile/situs-judi-slot-gacor-terbaik-dan-terpercaya/

http://www.homesteadhow.com/community/profile/situs-judi-slot-gacor-terbaik-dan-terpercaya/

https://instant-modz.com/community/profile/situs-judi-slot-gacor-terbaik-dan-terpercaya/

https://isildo.com/community/profile/situs-judi-slot-gacor-terbaik-dan-terpercaya/

https://journeytoshaolintemple.com/community/profile/situs-judi-slot-gacor-terbaik-dan-terpercaya/

https://www.mallareddyuniversity.ac.in/profile/slot-gacor-terbaru-2022/profile

https://www.swensoncenter.org/profile/slot-gacor-terbaru-2022/profile

https://www.napoleon200.org/profile/slot-gacor-2022/profile

https://www.mallareddyuniversity.ac.in/profile/situs-slot-gacor-hari-ini-2022/profile

https://www.swensoncenter.org/profile/slot-gacor-hari-ini-2022/profile

https://www.napoleon200.org/profile/slot-gacor-hari-ini-2022/profile

https://www.mallareddyuniversity.ac.in/profile/situs-slot-gacor-gampang-menang-2022/profile

https://www.swensoncenter.org/profile/slot-gacor-gampang-menang-2022/profile

https://www.napoleon200.org/profile/slot-gacor-gampang-menang-2022/profile

https://www.evchc.org/profile/slot-gacor-terpercaya-2022/profile

https://www.carbrookcentre.qld.edu.au/profile/slot-gacor-2022-terbaru/profile

https://www.philcoulter.com/profile/slot-gacor-2022-terbaru/profile

https://www.mallareddyuniversity.ac.in/profile/situs-judi-slot-terbaik-dan-terpercaya/profile

https://www.napoleon200.org/profile/situs-judi-slot-terbaik-dan-terpercaya/profile

https://www.burdphysicaltherapy.com/profile/slot-gacor-2022/profile