گلوگاه ما

استاندار مازندران خواستار تلاش بیشتر برای كاهش هزینه های تولید برنج شد

استاندار مازندران به مشكلات تولید به روش سنتی ، تحریم ها ، هدفمندی یارانه ها و كمبود آب اراضی زراعی استان اشاره كرد و خواستار تلاش بیشتر برای كاهش هزینه كشت و كار و افزایش تولید برنج شد .

‘ سید علی اكبر طاهایی ‘ بعدازظهر چهارشنبه در جلسه ستاد هماهنگی همایش ملی برنج در محل استانداری افزود: لزوم تكرار بحث خودكفایی برنج در چند سال اخیر به زراعت برنج لطمه زده است.

وی با بیان اینكه باید در سند راهبردی كشاورزی ،واردات برنج بر اساس نیاز واقعی مد نظر قرار داشته باشد ، خاطر نشان كرد : هنوز مقوله سرانه مصرف برنج بین وزارت جهاد كشاورزی و صنعت ، معدن و تجارت حل نشده است.

نماینده عالی دولت در مازندران به مشكلات تامین آب زراعی ،تجهیز و نوسازی و یكپارچه سازی و زهكشی اراضی شالیزاری اشاره كرد و بیان داشت :دولت امروز به كشاورزی توجه ویژه ای كرده است كه باید از این فرصت استفاده كنیم.

وی با اشاره به مشكلات نیروی كار كشاورزی و فارغ الحصیلان این بخش در مازندران، اظهار داشت: مقوله نیروی انسانی بخش كشاورزی در استان دچار آشفتگی هایی است كه باید رفع شود .

وی به فعالیت زنان در بخش كشاورزی از جمله در نشا كاری برنج در مازندران اشاره كرد و گفت: نیروی جوان امروز حاضر به انجام فعالیت های كشاورزی به روش سنتی نیست.

طاهایی گفت: در حال حاضر بسیاری از زنان و مردان روستاییان مازندران كه نشا سنتی را انجام می دهند از نسل گذشته هستند.

استاندار مازندران حفظ اراضی زراعی استان را دغدغه جدی دانست و گفت: تغییر كاربری اراضی زراعی به باغ و دیگر موارد را همچنان شاهد هستیم.

همایش ملی برنج به میزبانی استان مازندران كه تولید كننده 950 هزار تن برنج سفید است ، دوم اسفنده ماه سالجاری در ساری برگزار خواهد شد.

مازندران240 هزار هكتار اراضی شالیزاری دارد و در حال حاضر حدود نیمی از اراضی استان نشاكاری شده است./ايرناارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر: