کد خبر : 1759
تاریخ انتشار : جمعه 25 می 2012 - 1:46
62 بازدید

ادامه مذاکرات و تاکید بر حق هسته ای، دستاورد بغداد

ادامه مذاکرات و تاکید بر حق هسته ای، دستاورد بغداد

مذاکرات عراق باعث نرم تر شدن مواضع کشورهای غربی شده است ادامه مذاکرات و تاکید بر حق هسته ای، دستاورد بغداد تداوم مذاکرات چند سال گذشته و پافشاری جمهوری اسلامی ایران نشان داده که در هر یک از دورهای مختلف مذاکرات، ایران مصمم تر بر حقوق هسته ای خود تاکید کرده و افکار عمومی وسیاستمداران

مذاکرات عراق باعث نرم تر شدن مواضع کشورهای غربی شده است

ادامه مذاکرات و تاکید بر حق هسته ای، دستاورد بغداد

تداوم مذاکرات چند سال گذشته و پافشاری جمهوری اسلامی ایران نشان داده که در هر یک از دورهای مختلف مذاکرات، ایران مصمم تر بر حقوق هسته ای خود تاکید کرده و افکار عمومی وسیاستمداران جهان نیز به دیدگاه ایران نزدیک شده اند و . . .

بعد از دو روز گفت و گوهای فشرده و سه دور گفت وگو در مورد مسائل هسته ای، مقابله با قاچاق مواد مخدر و دزدان دریایی و… مذاکرات ایران و کشورهای عضو 1+5 در بغداد پایان یافت و روسای هیئت های نمایندگی هر یک از طرفین با حضور در کنفرانس خبری، ضمن قرائت بیانیه های خود، به سوالات خبرنگاران پاسخ دادند.

آن چه از سخنان کاترین اشتون و سعید جلیلی در کنفرانس مطبوعاتی دو طرف، حاصل شده است، تاکید دو طرف بر مذاکره، توجه به حقوق هسته ای ایران، تاکید جمهوری اسلامی بر تداوم غنی سازی 20 درصدی به عنوان مبنا و حقوق پایه ای برای انجام سایر مذاکرات و بی حاصل بودن مسیر فشار بر ملت ایران و دشمنی با جمهوری اسلامی است و از همه مهم تر این که مواضع غرب در این مذاکرات نرم تر شده و به نظر ایران مبنی بر محترم شمردن حقوق هسته ای نزدیک می شوند و مواضع آنها نرمتر خواهد شد. شاهد مدعا نکاتی است که دبیر شورای امنیت ملی کشورمان در مورد دستاوردهای این مذاکرات گفته است.

جلیلی در مورد دستاورد مذاکرات بغداد گفته است: مواضع غرب در قبال بسته پیشنهادی ایران بعد از مذاکرات امروز نرم‌تر شد. مذاکرات چند سال گذشته و پافشاری و پیگیری مسوولان جمهوری اسلامی ایران نیز نشان داده که در هر یک از دورهای مختلف مذاکرات، ایران مصمم تر به حقوق هسته ای خود اشاره کرده و افکار عمومی و رسانه ها وسیاستمداران جهان نیز به دیدگاه ایران نزدیک شده اندو ادامه گفت و گوها و تاکید بر حقوق هسته ای، دستاورد مهم مذاکرات بغداد بوده است.

اگر چه کشورهای 1+5 همچنان بر قطعنامه های شورای امنیت تاکید دارند اما واقعیت این است که ایران همچنان به حقوق هسته ای خود وغنی سازی ادامه می دهد تا نیازهای علمی و فنی خود را تامین کنند و با تاکید بر خلع سلاح جهان، بر حقوق هسته ای همه کشورها وانرژی صلح آمیز هسته ای برای همه کشورهای جهان پافشاری می کند.

نکته جالبی که در سخنان جلیلی قابل توجه بود، تاکید بر وی بر نظر مقام معظم رهبری، و فتوای ایشان، مبنی بر حرام بودن سلاح هسته ای است که می تواند مبنای حرکت کشورهای جهان برای خلع سلاح  و استفاده صلح آمیز از آن باشد.

نکته مهم دیگر این است که کشورهای جهان، حقوق هسته ای ایران را حق مسلم آن می دانند و هر چه مذاکرات بیشتر جلو می رود با موضوع غنی سازی و حقوق ایران بهتر برخورد می کنند و این نکات دستاوردهایی است که نه تنها حقوق هسته ای ایران را تامین می کند بلکه برای جهان الگویی جهت خلع سلاح، پیگیری حقوق مردم جهان و حل مناقشات است.

بعد از گفتگوهای این دو روز مشخص شد که با وجود اختلاف نظرهای قابل توجه، ما هر دو مایل به پیشرفت گفتگوها هستیم. هر دو بر ضرورت ادامه گفتگوها تأکید داریم. ما تماس های سطح عالی خود را حفط می کنیم و جلساتی در مسکو از 17 تا 19 ژوئن یعنی 29 و 30 خرداد برگزار خواهد شد. این گفتگوها بر رویکرد گام به گام مبتنی خواهد بود و هر تلاشی لازم باشد به این منظور انجام خواهیم داد.

جلیلی در سخنان خود تاکید کرد که  ایران به غنی سازی ادامه می دهد و آن را مبنای مذاکرات می داند. ایران بر حق غنی سازی و چرخه سوخت انرژی صلح آمیز هسته ای تاکید دارد . به تداوم مذاکرات نیز اعتقاد دارد و  دور سوم مذکرات 29 و 30 خرداد 91 در مسکو برگزار می شود. ایران معتقد است که سلاح هسته ای برای هیچ کس و انرژی صلح آمیز هسته ای برای همه و ایران نگران تهدیدهای نظامی نیست و ظرفیت های زیادی برای دفاع از خود دارد. ایران کشور مهمی است که قادر به دفاع از مرزها و حقوق خود است و راه فشار و دشمنی باید متوقف شود و راه گفت وگو و مذاکره و پذیرش حقوق باید بازتر شود.

این نکات مهم دستاوردی است که نتیجه مذاکرات بغداد و ادامه مذاکرات ایران وغرب در چند سال اخیر است و به افرادی که کم حوصله هستند باید اعلام کرد که دفاع از حقوق جمهوری اسلامی، نیاز به زمان دارد و این پافشاری ها موجب شده که بسیاری از کشورها به جای گزینه نظامی، حقوق ایران را به رسمیت بشناسند و بر تداوم مذاکرات تاکید کنند و به جای بن بست و تهدید، راه تعامل را برگزیده اند.

و این مسائل، دستاوردهای کمی نیست و نباید مذاکرات را مانند تلویزیون بی بی سی، بی نتیجه ارزیابی کنیم. بلکه این نکته که دو طرف بر مذاکره و حقوق هسته ای و پیشنهادات تاکید دارند نشانه موفقیت مذاکرات است. جلیلی در کنفرانس مطبوعاتی خود گفت: ایران بر مواضع سه سال قبل خود تاکید دارد و بر حق غنی سازی تاکید دارد و تا کنفرانس مسکو نیز کارشناسان دو طرف مسائل و چارچوب همکاری ها را بررسی می کنند.

دبیرشورای عالی امنیت ملی جمهوری اسلامی ایران تاکید کرد: موضع اساسی ما این است که هر گونه همکاری در این زمینه های هسته ای، مبتنی بر حق غنی سازی است که برای اعضای ان پی تی وجود دارد و به رسمیت شناخته شده و باید حق ایران به رسمیت شناخته شود و اگر این حق قبول شود آن گاه به سایر محورهای همکاری توجه خواهد شد.

جلیلی در پاسخ به این پرسش که آیا نگران جنگ و درگیری نظامی و گزینه های نظامی نیستید گفت: ظرفیت های جمهوری اسلامی ایران زیاد است و همه آن را می شناسند و قادر به دفاع از منافع خود هستیم و کسانی که در مسیر دشمنی ایران هستند در مسیر سقوط وزوال هستند و ایران نگران این تهدیدها و دشمنی ها نیست ما از حق خود دفاع می کنیم و قادر به دفاع از خود هستیم و ظرفیت های بزرگی برای دفاع از ایران وجود دارد.

جلیلی با اشاره به فتوای آیت اله خامنه ای رهبر جمهوری اسلامی ایران، به عنوان یک ظرفیت برای ایجاد تفاهم و توافق بین کشورهای جهان گفت: فتوای مقام رهبری، یک نظریه دینی است که می تواند هم برای ایران و هم برای کشورهای جهان در جهت موضوع خلع سلاح مورد استفاده قرار گیرد. راهبرد فشار امروز به پایان رسیده و راهبرد گفت وگو و همکاری باید مورد توجه باشد.

کاترین اشتون ضمن تشکر از دولت عراق، اظهار داشت 1+5 بر حل سریع نگرانی ها در مورد برنامه هسته ای ایران مصمم و به دنبال اعمال کامل قطعنامه های سازمان ملل و آژانس هستند. وی گفت ما از ایران انتظار داریم قدم های مشخصی برای عمل به تعهداتش بردارد.

اشتون ادامه داد: ما با ایران گفتگوهای جدی داشتیم و بر اساس توافقات استانبول در مورد برنامه هسته ای و به خصوص غنی سازی 20 درصدی در مورد قدم های متقابل صحبت کردیم. ایران نیز یک طرح 5 ماده ای به ما ارائه و بر حق غنی سازی خود تأکید کرد.

خبرنگار «کریستین ساینس مانیتور» از اشتون پرسید: «1+5 بسته ای ارائه داده بود که شامل چند پیشنهاد مهم بود. انتظارتان از این پیشنهادها چه بود و فکر می کنید آیا ایران حاضر شد گام اول را بردارد و تحریم ها لغو شود؟»کاترین اشتون نیز در پاسخ گفت: «ما سعی کردیم روشن کنیم چه کارهایی قابل انجام است و ایران می تواند به تعهدات عمل کند و اینکه چه امتیازهایی حاضریم در ازای آن به ایران بدهیم. ایرانی ها پذیرفتند در مورد این موضوع صحبت کنند و اهمیت موضوع را درک کردند. در مجموع ما توانستیم  به زمینه های مشترکی دست پیدا کنیم».

تاکید جلیلی بر ادامه غنی سازی به عنوان مبنای تداوم مذاکرات

جلیلی سخنان خود را با تشکر از دولت عراق آغاز کرد و گفت: تشکر می کنیم از عراق و خوشحالیم که بعد از سقوط صدام دولت عراق هم قادر به حل مشکلات داخلی است و هم تاثیر گذار بر مسائل منطقه است و قادر به برگزاری چنین کنفرانسی است. عمیقا برای مردم ودولت عراق خوشحال هستیم و آرزوی موفقیت داریم تا در سایه وحدت خود تاثیر گذار تر بر مسائل منطقه باشند .از این که عراق می تواند میزبان چنین شرایطی و کنفرانسی باشد نشانه قدرت و توان عراق است.

وی در مورد گفت وگوهای دوروز اخیر گفت: گفت وگو های فشرده ای بود و در اکثر ساعات این گفت وگو ادامه داشت بسیار مفصل بود اما ناتمام.آنها پیشنهادهایی داشتند وجمهوری اسلامی ایران نیز پیشنهادهایی داشت و مسائل خود را به صورت شفاف وصریح بیان کردند  .

با دیدگاه های دوطرف آشنا شدیم . همان طور که در سه سال پیش موضوعاتی را در بسته پیشنهادی  برای کشورها بیان کردیم و فرصتی بود برای عرصه های مختلف برای امنیت و صلح بین المللی تا گفت وگو کنیم در این دوره از مذاکرات نیز نظرات دو طرف مطرح شد.

در استانبول توافق کردیم که در دو محور  موضوعاتی را مشخص کنیم در محور مسائل هسته ای و مسائل غیر هسته ای.
سه سال پیش بیان کردیم که با مفهوم مردم سالاری ودفاع از حقوق ملت ها می توان گفت وگو کرد و پیشنهادهایی را در مورد بحرین و… مطرح کرد.برخورداری مردم از حق رای و…. مسائلی است که در چارچوب غیر هسته ای مطرح می شود.

آنها در مورد مقابله با دزدی دریایی و مواد مخدر و… پیشنهادهایی داشتند و جمهوری اسلامی ایران نیز پیشنهادهایی را داشت
دو طرف در مورد مسائل هسته ای نیز نظرات و پیشنهادهایی داشتند و در مورد همکاری برای مسائل هسته ای پیشنهادهای جدی داشتیم.

آن چه در همکاری های  هسته ای باید مورد توجه باشد توجه به حقوق ملت هاست. انرژی صلح آمیز هسته ای حق همه کشورهای ان پی تی است . ما معتقدیم سلاح هسته ای برای هیچ کس و انرژی صلح آمیز هسته ای برای همه
جمهوری اسلامی ایران تاکید دارد که در دفاع از حقوق خود، انرژی صلح آمیز هسته ای باید برای همه محترم باشد.

یکی از مباحث اصلی در تولید انرژی صلح آمیز هسته ای، چرخه سوخت و غنی سازی است و ما تاکید داریم که حق غنی سازی اورانیوم را داشته باشیم و انرژی صلح آمیز داشته باشیم و  از نظر ما هر بحث و همکاری در این چارچوب پذیرفته شده است.مسیر گفت وگو برای همکاری وقتی می تواند موفق  و روبه جلو باشد که مسیرهای انحرافی نداشته باشد. تا گفت وگو ها موفق شود و حقوق ما محترم شمرده شود.

وی در پاسخ به سوالی افزود: ما دو سوال پیش به آژانس اعلام کردیم که سوخت 20 درصدی را برای راکتور تحقیقاتی تهران به ما بدهید تا یک میلیون بیمار از آن بهره ببرند اما آنها نپذیرفتند و ما حق خود می دانیم که در غنی سازی 20 درصدی فعال باشیم و خیلی از کشورها، حق ما می دانند که غنی سازی 20 درصدی داشته باشیم.

غنی سازی برای مصارف صلح آمیز، جزو حقوق ماست و برای همکاری در زمینه های مختلف، آماده هستیم. آن چیزی که امروز به پایان رسیده مسیر فشار علیه ملت ایران است و آن چه می تواند مسیر را به جلو ببرد مسیر همکاری و گفت وگو است و اگر می خواهند نتیجه بگیرند باید در چارچوب همکاری و گفت وگوکار کنیم.

جلیلی با اشاره به فتوای مقام معظم رهبری، به عنوان یک ظرفیت برای ایجاد تفاهم و توافق بین کشورهای جهان گفت: فتوای مقام رهبری، یک نظریه دینی است که می تواند هم برای ایران و هم برای کشورهای جهان در جهت موضوع خلع سلاح مورد استفاده قرار گیرد. راهبرد فشار امروز به پایان رسیده و راهبرد گفت وگو و همکاری باید مورد توجه باشدوی افزود: باید بین حقوق ملت ها و ملت ایران و تکالیف ما و سایر کشورها توازن وجود داشته باشد .

در عرصه همکاری های هسته ای باید مسائل انسانی و دارویی و… باید به عنوان همکاری های بین کشورها وجود داشته باشد.
جلیلی در پاسخ به این پرسش که غرب چه باید کند که شما غنی سازی 20 درصدی را متوقف کنید گفت: حق غنی سازی 20 درصدی حقی است که ما داریم و حقی است که ان پی تی مطرح کرده است اما در کنار این حق، آماده همکاری های تحقیقاتی و دارویی و انسانی و… هستیم.

موضوع اساسی ما این است که هر گونه همکاری در این زمینه ها، مبتنی بر حق غنی سازی است که برای اعضای ان پی تی وجود دارد و اگر این حق قبول شود آن گاه به سایر محورهای همکاری توجه خواهد شد.
ظرفیت های جمهوری اسلامی ایران زیاد است و همه آن را می شناسند و قادر به دفاع از منافع خود است و کسانی که در مسیر دشمنی ایران هستند در مسیر سقوط وزوال هستند و ایران نگران این تهدیدها و دشمنی ها نیست ما از حق خود دفاع می کنیم و قادر به دفاع از خود هستیم و ظرفیت های بزرگی برای دفاع از ایران وجود دارد.
در این دو روز این موضوع مطرح شد که یک فرآیند را در گفت وگوهای هسته ای دنبال کنیم که مبارزه با اشاعه سلاح هسته ای و… بود.آقای جلیلی نیز ضمن تشکر از دولت عراق، ابراز رضایت و قدردانی خود را از مردم و دولت عراق اعلام کرد.

بسیار خوشحالیم که امروز عراق شرایطی پیدا کرده که با موفق عمل کردن در موضوع وحدت و انسجام داخلی خود، امروزه در یک جایگاه ارزشمند منطقه ای و بین المللی قرار گرفته است. برگزاری اجلاس های این گونه در عراق، نشانگر اهمیت عراق و نقشی است که این کشور می تواند در عرصه بین المللی ایفا کند.

وی سپس در مورد گفتگوها گفت: گفتگوها فشرده وطولانی بود. از دیروز تا الان در اکثر ساعات این گفتگوها در جریان بود. این گفتگوها بسیار مفصل بود؛ اما ناتمام ماند. هر دو طرف دیدگاه ها و پیشنهادهایی داشتند و کارشناسان ما تا مذاکرات مسکو، به بررسی نقطه نظرات و راهکارها خواهند پرداخت.

در این گفتگوها فضای خوبی بود برای اینکه دو طرف مسائل خود را به صورت شفاف و صریح بیان کنند. فکر می کنیم نتیجه این بود که توانستیم با دیدگاه های یکدیگر بهتر و بیشتر آشنا شویم.
جلیلی با اشاره به بسته 3 سال قبل ایران تاکید کرد: همانطور که ایران سه سال پیش یک بسته پیشنهادی ارائه کرده بود و موضوعاتی را بیان کرده بود، ما همچنان معتقدیم ظرفیت این گفتگوها فرصتی است برای اینکه در عرصه های مختلفی که کمک به صلح و امنیت بین المللی می کند، به هم کمک کنیم.
در استانبول توافق این بود که در دو محور موضوعاتی را مشخص کنیم: مباحث هسته ای و مباحث غیرهسته ای که مورد علاقه طرفین است و می تواند مورد گفتگو قرار گیرد. ما در بسته پیشنهادی 3 سال پیش گفته بودیم که با استفاده از مفهوم مردم سالاری و احترام به حقوق ملت ها، می توان در مورد بسیاری از مسائل گفتگو کرد.
یکی از پیشنهادهای ما در مورد بحرین بود و لزوم دموکراسی و برخورداری مردم از حق رأی. آن ها هم در زمینه غیر هسته ای پیشنهادهایی داشتند. یکی در مورد مبارزه با دزدی دریایی و یکی مبارزه با مواد مخدر که ما هم در این موارد پیشنهادهایی ارائه دادیم.
در مورد موضوعات هسته ای، بحث های جدی و اساسی داشتیم. در موضوع همکاری برای برنامه هسته ای ایران پیشنهادی جدی مطرح کردیم. ولی آنچه در این نوع گفتگوها اهمیت دارد و ما به آن اشاره کردیم، این است که به حقوق ملت ها توجه شود. ما معتقدیم انرژی صلح آمیز هسته ای حق همه اعضای «ان پی تی» است.  ایران هم یک استثنا نیست. ایران همان گونه که طبق «ان پی تی» به تکالیف خود عمل می کند و عضو فعال «ان پی تی» است، بر بحث حقوق خود و حقوق همه اعضای «ان پی تی» تأکید دارد. ما می گوییم انرژی صلح آمیز باید برای همه اعضای «ان پی تی» محترم باشد. شعار ما، انرژی هسته ای برای همه و سلاح هسته ای برای هیچ کس است.

یکی از بحث های مهم در تولید انرژی هسته ای، بحث چرخه سوخت و غنی سازی است و ما بر آن تأکید داریم و حق مردم ایران است و ما باید از این حق برخوردار باشیم. بر همین مبنا، ما هر نوع همکاری در زمینه هسته ای را قابل قبول می دانیم.
یکی از بحث های مهم دیگر، جلب اعتماد ملت ایران است. معتقدیم مسیر گفتگو وقتی می تواند موفق باشد که مسیرهای تخریبی به موازات آن نباشد. این یک بحث جدی برای موفقیت گفتگوها است. ما در مذاکرات در مورد جزئیات این مسائل صحبت کردیم.

این گفتگوها تمام نشد و قرار شد در مسکو اجلاس دیگری داشته باشیم و در این مدت کارشناسان دو طرف زمینه گفتگوها را آماده کنند. ما امیدواریم با مسیر گفتگو برای همکاری، که تنها مسیر برای این گونه مباحث است، گفتگوهایی موفق تر از قبل داشته باشیم/بولتن

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : 0
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

https://www.zorganicsinstitute.edu/profile/slot-online-terbaik-dan-terpercaya/profile

https://www.visitlewisfarms.com/profile/slot-online-terbaik-dan-terpercaya/profile

https://www.barescatapas.co.uk/profile/slot-online-terbaik-dan-terpercaya/profile

https://www.indianmehfil.co.uk/profile/slot-online-terbaik-dan-terpercaya/profile

https://www.philcoulter.com/profile/slot-online-terbaik-dan-terpercaya/profile

https://www.cambute05drsalazar.com/profile/slot-online-terbaik-dan-terpercaya/profile

https://www.chefsgallery.com.au/profile/slot-online-terbaik-dan-terpercaya/profile

https://www.youth-impact.org/profile/slot-online-terbaik-dan-terpercaya/profile

https://www.chiptunning.com.br/profile/slot-online-terbaik-dan-terpercaya/profile

https://www.rsg.gg/profile/daftar-slot-terbaik-dan-terpercaya/profile

https://www.visitlewisfarms.com/profile/daftar-slot-terbaik-dan-terpercaya/profile

https://www.bcsda.org.au/profile/slot-terbaik-dan-terpercaya/profile

https://www.weadartists.org/profile/slot-terbaik-dan-terpercaya/profile

https://www.chefsgallery.com.au/profile/slot-terbaik-dan-terpercaya/profile

https://www.onephisigmasigma.org/profile/slot-terbaik-dan-terpercaya/profile

https://www.zorganicsinstitute.edu/profile/situs-judi-slot-terbaik-dan-terpercaya/profile

https://www.youth-impact.org/profile/situs-judi-slot-terbaik-dan-terpercaya/profile

https://www.philcoulter.com/profile/situs-judi-slot-terbaik-dan-terpercaya/profile

https://www.m3creative.net/profile/situs-judi-slot-terbaik-dan-terpercaya/profile

https://www.dogwoodarts.com/profile/situs-judi-slot-terbaik-dan-terpercaya/profile

https://www.thinkrci.com/profile/situs-judi-slot-terbaik-dan-terpercaya-no-1/profile

https://www.shaveparlor.net/profile/situs-judi-slot-terbaik-dan-terpercaya-no-1/profile

https://www.ketoshow.org/profile/situs-judi-slot-terbaik-dan-terpercaya-no-1/profile

https://www.cambute05drsalazar.com/profile/situs-judi-slot-terbaik-dan-terpercaya-no-1/profile

https://www.osmemorialistas.com.br/profile/situs-judi-slot-terbaik-dan-terpercaya-no-1/profile

https://www.trimurcia.org/profile/situs-judi-slot-terbaik-dan-terpercaya-no-1/profile

https://www.neetsarthi.com/profile/situs-judi-slot-terbaik-dan-terpercaya-no-1/profile

https://www.neetsarthi.com/forum/general-discussions/15-daftar-situs-judi-slot-terbaik-dan-terpercaya-no-1-2022

https://kosminenaani.com/foorumi/profile/situs-judi-slot-terbaik-dan-terpercaya-2022/

https://jabiru.net.au/service/technical-forum/profile/daftar-situs-judi-slot-terbaik-dan-terpercaya-2022/

https://www.zorganicsinstitute.edu/profile/situs-slot-gacor-hari-ini-2022/profile

https://www.visitlewisfarms.com/profile/situs-slot-gacor-hari-ini-2022/profile

https://www.barescatapas.co.uk/profile/situs-slot-gacor-hari-ini-2022/profile

https://www.indianmehfil.co.uk/profile/situs-slot-gacor-hari-ini-2022/profile

https://www.philcoulter.com/profile/situs-slot-gacor-hari-ini-2022/profile

https://www.cambute05drsalazar.com/profile/situs-slot-gacor-hari-ini-2022/profile

https://www.chefsgallery.com.au/profile/situs-slot-gacor-hari-ini-2022/profile

https://www.youth-impact.org/profile/situs-slot-gacor-hari-ini-2022/profile

https://www.chiptunning.com.br/profile/situs-slot-gacor-hari-ini-2022/profile

https://www.lanube.21.edu.ar/profile/situs-slot-gacor-hari-ini-2022/profile

https://www.roboteria.com.br/profile/situs-slot-gacor-hari-ini-2022/profile

https://www.barbaramoorefineart.com/profile/situs-slot-gacor-hari-ini-2022/profile

https://www.camaraelisiario.sp.gov.br/profile/situs-slot-gacor-hari-ini-2022/profile

https://www.braspen.org/profile/situs-judi-slot-gacor-terbaik-dan-terpercaya/profile

https://www.swensoncenter.org/profile/situs-judi-slot-gacor-terbaik-dan-terpercaya/profile

https://www.coolblueadventures.com/profile/situs-judi-slot-gacor-terbaik-dan-terpercaya/profile

https://www.barbaramoorefineart.com/profile/situs-judi-slot-gacor-terbaik-dan-terpercaya/profile

https://www.carbrookcentre.qld.edu.au/profile/daftar-situs-judi-slot-gacor/profile

https://www.indianmehfil.co.uk/profile/daftar-situs-judi-slot-gacor-terbaik-dan-terpercaya/profile

https://www.raceofchampions.com/profile/situs-judi-slot-gacor-terbaik-dan-terpercaya/profile

https://www.philcoulter.com/profile/situs-judi-slot-gacor-terbaik-dan-terpercaya/profile

https://www.lupinewoods.co.uk/forum/general-discussions/18-kumpulan-daftar-situs-judi-slot-terbaik-dan-terpercaya-no-1-2022-paling-gacor

https://gitare.info/community/profile/slot-gacor/

https://mijnfitnessaanpak.nl/forum/profiel/slot-gacor/

https://gestelligence.com/community/profile/situs-judi-slot-gacor-terbaik-dan-terpercaya/

https://grailoftheserpent-forum.com/community/profile/situs-judi-slot-gacor-terbaik-dan-terpercaya/

https://holidaycardexchange.com/community/profile/situs-judi-slot-gacor-terbaik-dan-terpercaya/?swcfpc=1

https://horizondrifters.com/community/profile/situs-judi-slot-gacor-terbaik-dan-terpercaya/

https://humanresourcesupermarket.com/community/profile/situs-judi-slot-gacor-terbaik-dan-terpercaya/

http://www.homesteadhow.com/community/profile/situs-judi-slot-gacor-terbaik-dan-terpercaya/

https://instant-modz.com/community/profile/situs-judi-slot-gacor-terbaik-dan-terpercaya/

https://isildo.com/community/profile/situs-judi-slot-gacor-terbaik-dan-terpercaya/

https://journeytoshaolintemple.com/community/profile/situs-judi-slot-gacor-terbaik-dan-terpercaya/

https://www.mallareddyuniversity.ac.in/profile/slot-gacor-terbaru-2022/profile

https://www.swensoncenter.org/profile/slot-gacor-terbaru-2022/profile

https://www.napoleon200.org/profile/slot-gacor-2022/profile

https://www.mallareddyuniversity.ac.in/profile/situs-slot-gacor-hari-ini-2022/profile

https://www.swensoncenter.org/profile/slot-gacor-hari-ini-2022/profile

https://www.napoleon200.org/profile/slot-gacor-hari-ini-2022/profile

https://www.mallareddyuniversity.ac.in/profile/situs-slot-gacor-gampang-menang-2022/profile

https://www.swensoncenter.org/profile/slot-gacor-gampang-menang-2022/profile

https://www.napoleon200.org/profile/slot-gacor-gampang-menang-2022/profile

https://www.evchc.org/profile/slot-gacor-terpercaya-2022/profile

https://www.carbrookcentre.qld.edu.au/profile/slot-gacor-2022-terbaru/profile

https://www.philcoulter.com/profile/slot-gacor-2022-terbaru/profile

https://www.mallareddyuniversity.ac.in/profile/situs-judi-slot-terbaik-dan-terpercaya/profile

https://www.napoleon200.org/profile/situs-judi-slot-terbaik-dan-terpercaya/profile

https://www.burdphysicaltherapy.com/profile/slot-gacor-2022/profile