گلوگاه ما

تعداد بازدید: 153 بازدید
|
کد خبر: 1748
تاریخ انتشار: 26 می 2012

دبیرکل حزب الله لبنان با تاکید بر اینکه ساخت دیوار حایل نمی تواند اسرائیل را محافظت کند، تصریح کرد: آزاد سازی جنوب لبنان آخرین میخ را بر پروژه تابوت اسرائیل بزرگ کوبید.

 سید حسن نصرالله دبیرکل حزب الله لبنان در مراسم بزرگداشت دوازدهمین سالروز آزاد سازی جنوب لبنان و عید مقاومت و آزادسازی که سخنانش به طور مستقیم از شبکه تلویزیونی المنار پخش می‌شد، در ابتدا به موضوع ربایش و آزاد شدن 11 فرد لبنانی در شهر حلب سوریه اشاره کرده و گفت که این یک حادثه دردناک بود که پایان خوشی داشت.

وی تاکید کرد که ما با مقامات سوری در ارتباط بودیم و برای این کار با دستورات اسد هواپیمایی برای انتقال زنان به بیروت تامین شد.

تشکر نصرالله از مقامات لبنانی و دولت عراق

وی همچنین از نجیب میقاتی و نبیه بری و سعد حریری که تلاش های زیادی را در این راه انجام دادند، تشکر کرد و گفت: درست است که در برخی مسایل اختلاف نظرهایی وجود دارد، اما در این زمینه باید در سطح منطقه ای نیز از تلاش هایی که مقامات ترکیه برای آزاد سازی این افراد انجام دادند، تشکر کرد، چرا که آنها در این زمینه نقش داشتند.

نصرالله همچنین از تمام کسانی که خود را کنترل کرده و به دعوت های مسئولان در مورد خویشتنداری پاسخ مثبت داده اند، نیز قدردانی کرده و در مورد تجاوز به زایرانی لبنانی در عراق نیز ضمن تشکر از تمهیدات نوری المالکی نخست وزیر عراق برای انتقال زایران به بیروت با هواپیمای ویژه تاکید کرد که این حوادث باید متوقف شود؛ وی گفت که در صورت تکرار نیز باید طوری اوضاع ساماندهی شود که به ورود به خیابان ها و راهزنی ها ختم نشود، چرا که این اقدام حرام است.

مواضع حزب الله با ربایش لبنانی ها تغییر نمی کند

سید حسن نصرالله تجاوز به شهروندان سوری را شرعا حرام دانست و تاکید کرد که آنها ارتباطی با این حوادث ندارند و کسی حق ندارد بر خلاف موازین رفتار کند.

وی خطاب به ربایندگان شهروندان لبنانی اقدامات آنها را محکوم شده دانست و تاکید کرد: ربایش افراد بی گناه و تجاوز به مردم اقدامی است که وجهه شما و وجهه ادعاهای شما را که می گویید برای آن فعالیت می کنید خراب می کند. اگر هدف شما از این اقدامات تغیر مواضع سیاسی ما است، بدانید که این موضوع تغییری در موضع ما نخواهد داشت و موضع ما از این دیدگاه ناشی می شود که ما گفت‌وگوها در راستای اصلاحات بر اساس وحدت ملی را دنبال می کنیم و می خواهیم درگیری های مسلحانه در این کشور به پایان برسد و این اقدامات تاثیری در مواضع ما نخواهد داشت.

وی همچنین ابراز امیدواری کرد که کسی از خشونت ها علیه لبنانی ها استفاده نکند، چرا که این موضوع خشونت ها را افزایش می دهد. نصرالله به مسئولیت های دولت در این زمینه اشاره کرده و در عین حال گفت که تمام ما تلاش های دولت در این راستا را مورد حمایت قرار می دهیم.

سلاح های مقاومت با پول مردم لبنان خریداری شد

دبیرکل حزب الله لبنان تصریح کرد: هنگامی که آیت الله امام موسی صدر به لبنان آمد، گفت که ما ارتش را در مرزهای لبنان می خواهیم و می خواهیم که جوانان جنوب را مسلح کنیم، اما دولت با این خواسته ها تعامل نکرد، در آن زمان مقامات سیاسی در دنیایی دیگر بودند و استراتژی دفاع از جنوب را قبول نمی کردند، بلکه به دنبال نظریه بی طرفی بودند.

وی افزود: این موضوع باعث شد که امام موسی صدر ناچار شود گروه های مقاومت را در آن زمان ایجاد کند و از مردم بخواهد تا برای دفاع از خود سلاح بخرند، هنگامی که ما از مقاومت سخن می گوییم، باید اشاره کنیم که ملت لبنان مجبور شد خودشان سلاح تهیه کنند و بدون ایفای نقش مقامات ملی این کار را انجام دهند. در آن زمان دولت از مردم و آبروی آنها حمایت نمی کرد و مسئولیت آزاد کردن مناطق اشغال شده را به گردن نمی گرفت، برادران فلسطینی و گروه های فلسطینی نیز نقش اساسی در این زمینه داشتند.

نصرالله گفت: بر همین اساس ما در تمامی مراحل گذشته از دولت خواستیم تا مسئولیت های خود را بر عهده بگیرند و ما نیز در کنار دولت قرار داریم، ما آماده ایم.

مقاومت توطئه های آمریکا و اسرائیل در منطقه را خنثی کرد

 سید حسن نصرالله در ادامه سخنان خود در مراسم دوازدهمین سالروز پیروزی مقاومت در سال 2000 گفت: این عید، عید همه است و ما راضی نمی‌شویم که کسی آن را به یک عید طائفه‌ای تبدیل کند و این یک پیروزی ملی واقعی است و ما از ابتدا گفتیم که این پیروزی برای همه لبنان است و این عید ملی برای همه است.

وی در این سخنان که به طور مستقیم از شبکه خبری المنار پخش می شد، تصریح کرد: مقاومت یک دستاورد است و قضیه مقاومت تصمیم آن به اراده آن است و حق آن سلاح و آمادگی آن به مردان آن است.

دبیرکل حزب الله لبنان اظهار داشت: پیروزی امکان‌پذیر است، ما از حادثه بزرگی سخن می‌گوئیم؛ همه می‌دانند که طرح آمریکایی برای منطقه وجود داشت و این مقاومت بود که سریعا در لبنان شکل گرفت و طرح آمریکایی-اسرائیلی در سطح منطقه را ناکام گذاشت و منطقه را وارد مرحله جدیدی کرد و روشن شد که لبنان در حال خارج شدن از عصر اسرائیلی است.

وی اظهار داشت: این سرزمین که شما در آن هستید سرزمین اشغالی بود این سرزمین به صاحبان آن بازگردانده شد، اسرائیل به لبنان وارد نشد که از آن خارج شود بلکه اهداف و خواسته‌هایی داشت اسناد این زیاده‌خواهی‌های اسرائیل را تائید می‌کند، چشمان اسرائیل به جنوب لبنان بود و این طمع‌ورزی‌های اسرائیل ثابت است و برای خود فرصتی دست داد و امیدوار بود که از طریق سوءاستفاده از حوادث موجود در جنوب لبنان از سال 1982 [می‌تواند به این خواسته برسد] و به اهالی جنوب لبنان امید بسته بود تا با آن همکاری کنند و آرام باشند اما اقدام سریع لبنانی‌های به مقاومت در برابر اشغالگران یک ضربه بی‌نظیر بود و شهادت “احمد قصیر” به شارون نشان داد که لبنان هرگز سرزمین امن نخواهد بود؛ سرزمین لبنانی‌ها به خود آنها بازگردانده شد، مزارع شبعا و تپه‌های کفرشوبا و بخشی از روستای الغجر باقی ماند؛ این سرزمین بدون هیچ شروطی و با کرامت به ما بازگردانده شد.

نصرالله تاکید کرد: این سرزمین به صاحبان آن به دولت و حاکمیت کل کشور بازگشت و دولت لبنان تصمیم می‌گیرد که نیروهای ارتش را [ به این مناطق] اعزام کند و هیچ کس حق ندارد اعتراضی بکند و ارتش می‌تواند در هر ذره از خاک لبنان حضور داشته باشد و این یعنی احیای حاکمیت.

دبیرکل حزب‌الله لبنان همچنین گفت: مردم در امنیت و آرامش زندگی می‌کنند، فتنه‌ای که اسرائیل آن را تدارک دیده بود به سرعت فروپاشیده شد…ای مردم جنوب و تمامی کسانی که در ارتش خدمت کرده و لبنانی‌هایی که توطئه کرده‌اند[بدانید] اسرائیل می‌خواهد شما با یکدیگر وارد جنگ شده و همدیگر را بکشید، زنان شما بیوه شوند و آتش فتنه را شعله‌ور کند.

سید حسن نصرالله تأکید کرد: بازسازی منازل در نوار مرزی بیانگر اعتماد بزرگ مردم به وجود امنیت و حمایت است، و اینکه اسرائیل جرأت حمله به لبنان و لبنانی ها را ندارد.

دیوار حایل نمی تواند از صهیونیست ها حمایت کند

سید حسن نصرالله در ادامه سخنرانی خود تصریح کرد: امروز مردم در مرزهای جنوب سنگ به صهیونیست ها پرتاب نمی کنند یا گلوله به سمت آنها شلیک نمی کنند بلکه آنها را با همه موشک ها در تمام مناطق فلسطین اشغالی تهدید می کنند و پیوندی قوی بین دستاوردهای مقاومت در لبنان و مقاومت در فلسطین وجود دارد.

وی تصریح کرد: اگر جامعه بین المللی و کشورهای عربی نبودند، انتفاضه دستاوردهایی را بدست آورده بود اما با این حال از دستاوردهای مقاومت این بود که ساخت یک دیوار را در کرانه باختری بر اسرائیل تحمیل کرد و اسرائیل بزرگ پایان یافت و باید تاکید کنم که این دیوار از آنها (صهیونیستها) محافظت نخواهد کرد.

مقاومت به پروژه اسرائیل بزرگ پایان داد

دبیرکل حزب الله لبنان گفت: این دیوار نشانه ای از گفته هایی بود که ما بیان کردیم. ما گفتیم که عقب نشینی اسرائیل آخرین میخ ها را بر تابوت اسرائیل بزرگ در 25 ماه مه زد و به اصطلاح اسرائیل بزرگ پایان داد. پروژه اسرائیل بزرگ چشم طمع به اراضی دوخته بود که در مرزهای آن رودها جاری بود. (از نیل تا فرات)

به گفته سید حسن نصرالله، امروز اسرائیل با ماهیت تجاوزگرانه خود جرات تعرض و تعدی به روستاهای ما را ندارد و کسی که از این معادله محافظت می کند، نه سازمان ملل است و نه کشورهای عربی بلکه این ارتش و ملت لبنان و مقاومت است که از این معادله محافظت می کند.

وی با اشاره به هراس رژیم صهیونیستی از مقاومت لبنان و اقدام صهیونیستها در ساخت دیواری در منطقه کفرکلا در مرز با لبنان از روی همین ترس و بازسازی خانه ها در نوار مرزی جنوب لبنان گفت که این امر بیانگر اعتماد فراوان به توانمندی مقاومت در محافظت از لبنان و مردم آن است و اسرائیل جرأت نمی کند که به لبنان و لبنانی ها تعدی کند.

دبیرکل حزب الله با اشاره به محافظت از لبنان در برابر طمع ورزی های رژیم صهیونیستی گفت: این مردم وظیفه اخلاقی و ملی خود را ایفا کردند و باید به برخی از کسانی که با اسرائیل همکاری کردند گفت که اسرائیل به امنیت، سلامت و کرامت شما اهمیت نمی دهد و از شما مثل یک کیسه شن استفاده کرد و شما را رها کرد.

وی افزود: منطقه مرزی جنوب لبنان در واقع یک لبنان کوچک است زیرا در آن از همه طوایف زندگی می کنند و کسی از کسی دیگر انتقام نگرفته است و کسی باعث کوچ دادن کسی دیگر نشده است.

ارتش لبنان از تمام توان برای مقابله با فتنه در لبنان استفاده کند

سید “حسن نصرالله” در ادامه سخنان خود گفت: ارتش و گروه‌های امنیتی باید همه ظرفیت‌های خود را برای جلوگیری از درگیری‌های داخلی در لبنان به کار بگیرند، ای برادران چند روز پیش برخی گروه‌های سیاسی در تحریک آشوب‌های فرقه‌ای و مذهبی دخالت داشتند و این یک خطر جدی است زیرا همه چیز و سرزمین را نابود می‌کند و اگر کسی تصور می‌کند که می‌تواند کشور را از فروپاشی حفظ کند در اشتباه است.

وی تصریح کرد: کسی که وضعیت را به اینجا رسانده است رهبران سیاسی هستند و باید رهبران سیاسی و رسانه‌های گروهی دست از تحریک فرقه‌ای و مذهبی بردارند.

نصرالله اظهار داشت: افرادی با گرایش اسلامی به اتهام تلاش برای ترور بنده بازداشت شده بودند و من آنها را عفو کردم و تنها یک نفر بدون محاکمه باقی ماند و من به خانواد‌های بازداشت‌شدگان اسلامی می‌گویم که به آنها ظلم شده است زیرا آنها بدون محاکمه در بازداشت هستند شما جستجو کنید که چرا آنها سال‌هاست بدون محاکمه در بازداشت هستند.

منادیان استعفای دولت قدرت طلبند

نصرالله تاکید کرد: حزب‌الله مخالف همکاری امنیتی با سازمان سیا است، دولت مسئول است و مسئول دانستن گروه شیعیان در باقی ماندن بازداشت‌شدگان اسلامی در زندان‌ها ظلم است، من به نمایندگی از حزب‌الله اعلام می‌کنم که ما موافق بازگشت به گفت‌وگوی بدون شرط هستیم و برای آن آمادگی داریم اما کسانی که استعفای دولت بدون گفت‌وگو را می‌خواهند خواهان گفت‌وگو نیستند بلکه خواهان قدرت هستند.

دبیرکل حزب‌الله لبنان همچنین اظهار داشت: پاسخ ما ادامه بیداری و آمادگی و عدم غرق شدن در مسائل داخلی است و ما باید همواره آماده باشیم.

نصرالله همچنین بیان داشت: در سایه همه سرگرمی‌های ما به اتفاقاتی که در اطراف ما اعم از سوریه و مصر رخ می‌دهد اما چشمان ما باید به جنوب باشد و باید توجه ما به دولت توافقی اسرائیل باشد که در سطح داخلی ارتباط آن با ساختار دولت و تهدید برای فروپاشی دولت بیشتر از ارتباط آن با موضوع تحولات منطقه است.

وی در پایان تاکید کرد: از کشور و جنوب لبنان و آرامش و حیات آن حمایت خواهیم کرد و جنوب لبنان خط مقدم حمایت از منطقه و حمایت از خاورمیانه جدید است.

نصرالله در ادامه سخنان خود گفت: کسی که می خواهد برای مبارزه با دشمن سلاح حمل کند، می توانیم همه امکانات را برای ایجاد یک راهبرد دفاعی برای او فراهم کنیم؛ منطق می گوید برای اینکه هرج و مرج سلاح در لبنان به وجود نیاید، سلاح ها را در چارچوب ارتش، ملت و مقاومت ساماندهی کنیم، این مساله وجود دارد که باید میان معادله حمایت از کشور در برابر رژیم صهیونیستی و معادله حمایت از صلح داخلی و امنیت و ثبات در داخل برای رویارویی با اسرائیل، تفاوت قائل شویم.

سلاح مقاومت برای حمایت از گروهی خاص نیست، برای تقابل با دشمن صهیونیستی است

نصرالله گفت: بنابراین بر اساس دیدگاه ما که مبتنی بر تجربه و منطق تاریخ و حقایق و وضعیت لبنان است، حمایت از کشور معادله ای است که به ارتش ملی و مقاومت بر می گردد، اما در داخل کشور، مسئولیت امنیت داخلی و حمایت از لبنانی ها و صلح داخلی بر عهده دولت است و دولت از طریق ارتش و نهادهای امنیتی دیگر این مسوولیت را بر عهده دارد.

وی افزود: سلاح ما برای حمایت از گروهی و یا طایفه ای خاص نیست، سلاح ما برای حمایت از کشور در رویارویی با رژیم صهیونیستی بوده و دولت مسئول حمایت از مردم در داخل است.

دبیرکل حزب الله لبنان اظهار داشت : ما معتقدیم که نهاد مهم برای حمایت از صلح داخلی، ارتش لبنان و دستگاههای امنیتی دیگر هستند و با بازگشت به جنگ داخلی، همه متضرر می شوند، بنابراین تضمین حمایت از صلح داخلی در لبنان ارتش است و باید از این نهاد حمایت کنیم.

فارسارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر: