گلوگاه ما

تعداد بازدید: 195 بازدید
|
کد خبر: 1824
تاریخ انتشار: 28 می 2012

سوداگران آبرو، به دنبال فرصت در فیس بوک

چند وقتی می شود که جامعه شناسان در کنار ارگانهای نظارتی-انتظامی نسبت به برخی آسیبهای فضای مجازی هشدار می دهند.هشدارهایی که به  تعبیر این دست از مسئولان وصاحب نظران با توجه به تجریبات ،باید بیش از پیش جدی گرفته شود.

دراین بین موضوعی که در جدیدترین موضع گیری مسئولان به طور جدی تری هشدار داده شده وبه نوعی به جدیدترین سوژه روز آسیبهای فضای مجازی تبدیل شده  بحث حوزه خصوصی در فیس بوک وهشدارهای مطرح شده در این باره است.

چرا که در چند وقت اخیر برخی  از کاربران داخلی فیس بوک اقدام به انتشار عکسهای خصوصی خود درفضای فیس بوک می کنند،عکسهایی که از لحاظ عرفی در چهارچوب عسکهای خصوصی محسوب می شود.در همین راستا بخش قابل توجهی از کارشناسان اجتماعی وفرهنگی نسبت به تبعات این رفتار برای خود این افراد صحبتهایی را عنوان کرده اند.

نکته جالب درمورد این صحبتها این مسئله است که این دست از صاحب نظران حوزه اجتماعی وجرائم به مشکلاتی که برای خود این افراد به این دلیل ایجاد خواهد شد اشاره می کنند و بر این موضوع را جدا از مباحث هنجار شکنی وغیر عرفی بودن این سبک رفتاری تاکید دارند.

دکتر حسین راستگو،جامعه شناس وپژوهشگر حوزه اجتماعی،در این باره به مشکلات پیش آمده برای این افراد اشاره می کند و می گوید:بخشی از افراد به دلایل نامشخصی که نیاز به بررسی دارد عکسهای خود که در برخی موارد درآنها، از پوشش مناسب برخوردار نیستند را  در فیس بوک به اشتراک می گذارند که این موضوع بهترین خوراک را برای فرصت جویان فراهم آورده تا آنها به راحتی اقدام به سوء استفاده ازاین عکسها کنند.موارد عینی از به بحران کشیده شدن زندگی برخی افراد وجود دارد.

صحبتهای این پژوهشگر اجتماعی در حالی دراین باره عنوان می شود که برملا شدن زندگی خصوصی افراد وتشویق افراد به اشتراک گذاشتن زندگی خود در فیس بوک در چند سال اخیر به شدت به جرائم اجتماعی دامن زده است.

حسین راستگو دراین باره براین مسئله تاکید می کند که نباید در جامعه فضا به گونه ای شود که در جایی مانند فیس بوک زندگی خصوصی وارد فضای عمومی گردد ودر اختیار همه قرار بگیرد. چرا که در این صورت هنجارهای جامعه به صورت آشکاری مورد هجمه قرار خواهد گرفت که این مسئله بدون تردید آرامش روانی را از توده جامعه سلب خواهد کرد.

این استاد دانشگاه همچنین درباره موجهای هیجانی در بین جوانان در استفاده از فیس بوک به این نکته اشاره می کند که متاسفانه این مسئله بارها دیده شده  که برخی از دختران جوان تحت تاثیر محیط فیس بوک عکسهایی درآن، از حوزه خصوصی خود منتشر می کنند که خیلی سریع پس از این انتشار به اشتباه خود پی می برند. اما درست در زمانی که دیگران از این عکس بهره های لازم را برده  اند.آْن چنان که  با استفاده از برنامه های ادیت وگرافیکی از این عکسها نهایت بهره را برای هتک حرمت این جوانان می برند.

این موضوع حتی در زمینه باندهای مخوفی به وجود آمده که با استفاده از این موضوع درپی سودجویی و اخاذی از این افراد هستند.در این میان حسین راستگو از بحث آگاه سازی بیش از گذشته سخن به میان می آورد واشاره می کند که در حال حاضر با وجود پیامهای مختلفی که از سوی رسانه های غربی به ذهن جوانان مخابره می شود باید بیش از گذشته به حوزه آگاه سازی جوانان توجه داشت تا آنان در دام موجهای هیجانی گرفتار نشوند.

این استاد دانشگاه همچنین به این موضوع اشاره می کند که همیشه امنیت روانی فرد در گرو حفظ حریم خصوصی اش است که در این موارد فرد به دلیل گرفتار شدن به تب تکنولوژی به گونه ای که حتی خود متوجه این گرفتار شدگی نمی شود اقدام به حراج گذاشتن امنیت روانی خود می کند که این مسئله در دراز مدت تاثیرات قابل توجهی روی فضای روانی کلیت جامعه خواهد داشت.ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر: