گلوگاه ما

تعداد بازدید: 118 بازدید
|
کد خبر: 1836
تاریخ انتشار: 29 می 2012

مدير کل تبليغات اسلامي مازندران عنوان کرد:

240مسجد مازندران ميزبان معتکفان هستند

مدير کل تبليغات اسلامي مازندران با اشاره به اين که مراسم اعتکاف سال گذشته در 218 مسجد استان برگزار شد، گفت: امسال 240 مسجد استان ميزبان اين برنامه معنوي هستند.

به گزارش روابط عمومي اداره کل تبليغات اسلامي مازندران ، حجت الاسلام ناصر شکريان روز يکشنبه 7 خرداد ماه 91 با اشاره به اين که مراسم اعتکاف سال گذشته در 218 مسجد استان برگزار شد، گفت: امسال 240 مسجد استان ميزبان اين برنامه معنوي هستند.

وي با اشاره به آغاز ثبت نام معتکفان گفت: ثبت نام معتکفان از سوم خرداد ماه برابر با اول رجب در شهرهاي مختلف استان شروع شد و تا سيزدهم اين ماه برابر با يازدهم 11 رجب ادامه مي يابد.

مدير کل تبليغات اسلامي مازندران، تعداد شرکت کنندگان در مراسم معنوي اعتکاف سال گذشته در مازندران را حدود 22 هزار نفر اعلام کرد و ادامه داد: از اين تعداد بيش از 13 هزار نفر در مساجد شهري و بقيه نيز در مساجد روستايي آيين اعتکاف را به جاي آوردند.

حجت الاسلام شکريان، آمار شرکت کنندگان در مراسم اعتکاف سال گذشته را 21 درصد بيشتر از سال پيش از آن برآورد کرد و گفت: بيشترين تعداد شرکت کنندگان در مراسم اعتکاف سال گذشته با 15 هزار نفر از گروه سني 15 تا 30 سال بودند.

وي با اشاره به اين که در دوران قبل از انقلاب اسلامي مراسم اعتکاف با اقبال عمومي روبرو نبود خاطرنشان کرد: اما پس از پيروزي انقلاب با رويکرد مردم شاهد استقبال عمومي مردم و مؤمنان هستيم و زماني اين امر جديت پيدا کرد که سازمان تبليغات اسلامي در اين حوزه وارد شد و با همکاري دستگاه‌هاي دولتي و مردم کار خود را در زمينه برگزاري مراسم اعتکاف آغاز کرد.

مديرکل تبليغات اسلامي مازندران با اشاره به اهميت اعتکاف در جامعه و فرهنگ‌سازي مسائل عبادي در بين اقشار مختلف به خصوص جوانان گفت: با توجه به تاکيدات مقام معظم رهبري مبني بر شرکت جوانان در مراسم اعتکاف، بايد نسبت به ايجاد فضايي معنوي با برنامه‌هاي متنوع زمينه‌هاي حضور جوانان و نوجوان را فراهم کنيم.

مديرکل تبليغات اسلامي مازندران، بر بهره گيري از توان مبلغان ديني در اين مراسم ديني تأکيد کرد و گفت: بيان احکام اعتکاف و نيت آن، نماز جماعت و قرائت دعاي عهد، ختم قرآن و سخنراني از برنامه‌هاي اعتکاف در سه روز متوالي است.

وي به قرائت زيارت اميرالمومنين (ع)، ختم صلوات و نماز شب چهاردهم ماه رجب اشاره کرد و بيان داشت: مناجات حضرت علي (ع)، زيارت عاشورا، اعمال و نماز شب پانزدهم ماه رجب و برنامه اعمال ام داوود از برنامه‌هاي مهم اعتکاف در استان است.

حجت الاسلام شکريان با بيان اين که اولويت برگزاري مراسم اعتکاف، مساجد جامع هر شهر است، خاطرنشان کرد: اگر در هر شهر و روستايي مسؤولان ذي ربط براي برگزاري مراسم اعتکاف اعلام آمادگي کنند بستر لازم براي اين مراسم توسط اداره کل تبليغات اسلامي مازندران فراهم مي‌شود.

وي با اعلام اين که رابطه تنگاتنگي بين تفکر، تأمل و اعتکاف وجود دارد گفت: در اعتکاف انسان در خلوت خود در مکاني مثل مسجد قرار مي‌گيرد و با معبود خويش به راز و نياز مي‌پردازد و با خردورزي و انديشه به قرآن و معنويت باز مي‌گردد.

ایشان يادآور شد: مراسم اعتکاف در سيزدهم رجب همزمان با ولادت باسعادت حضرت علي (ع) آغاز مي شود.

مديرکل تبليغات اسلامي مازندران، اعتکاف را يک حرکت بزرگ الهي، ديني و فرهنگي دانست و خاطرنشان کرد: اين برنامه پر فيض و معنوي همانند باراني آسماني ناخالصي ها و آلودگي ها را در جامعه شست ‌و شو مي دهد و پاکسازي بزرگي را در متن جامعه ايجاد مي کند.

حجت الاسلام شکريان، اعتکاف را بهترين فرصت براي ترويج گفتمان ديني دانست و ادامه داد: ماه رجب برترين ماه‌ها در نزد خداوند است و انسان بايد در اين ماه در بهره‌گيري از حسنات تلاش کند. وي با بيان اين که اعتکاف زمينه تقويت معرفت ديني در نسل جوان را فراهم مي کند، خاطرنشان کرد: حضور گسترده نسل جوان در اين مراسم معنوي نشان دهنده روح معنوي جوانان کشورمان است.ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر: