گلوگاه ما

تعداد بازدید: 130 بازدید
|
کد خبر: 2046
تاریخ انتشار: 11 ژوئن 2012

رييس سازمان بسيج سازندگي خبرداد:

 مشاركت 4 ميليون نفر در طرحهاي هجرت 3 و اردوهاي جهادي
رييس سازمان بسيج سازندگي گفت: 4 ميليون نفر در طرحهاي هجرت 3 و اردوهاي جهادي ، شركت مي كنند كه 2 ميليون نفر خدمات ارائه مي كنند و 2 ميليون نفر نيز در قالب غني سازي اوقات فراغت خدمات مي گيرند.

به گزارش مركز اطلاع رساني بسيج سازندگي ؛ سردار مجيد خراساني در نشستي خبري كه امروز ” يكشنبه ” با عنوان ” افتتاحيه اردوهاي جهادي و هجرت سال 91 ” برگزار شد، با اشاره به اينكه 90 درصد هزينه هاي فعاليت هاي جهادي از سوي دولت تامين مي شود ، افزود: مجموع اعتبارات سازمان بسيج سازندگي براي فعاليت در روستاهاي كم برخوردار 300 ميليارد تومان است كه 240 ميليارد تومان آن به طرح هاي عمراني اختصاص مي يابد.

وي ادامه داد: 60 ميليارد تومان هزينه فرهنگي و آموزشي و پشتيباني از طرحهاي هجرت 3 و گروه هاي جهادي است كه بخشي از آن به همت دولت ، بسيج، خيرين و نهادهاي ديگر تامين مي شود.

خراساني با اشاره به فرمان مقام معظم رهبري براي تشكيل سازمان بسيج سازندگي گفت: بيش از يك دهه از فعاليتهاي اين سازمان با هدف محروميت زاديي از روستاها و غني سازي اوقات فراغت جوانان و كمك به دولت گذشته است و امروز به اهداف قابل توجه اي رسيده ايم.

وي گفت: اما تا وقتي كه روستايي محروم در كشور وجود دارد بسيج سازندگي با تمام توان به فعاليت خود ادامه مي دهد.

وي به ديدار پنج هزار نفر از جهادگران بسيجي با مقام معظم رهبري در سال 89 و پس از گذشت يك دهه از تشكيل بسيج سازندگي اشاره كرد و افزود: فرمايشات مقام معظم رهبري در اين نشست گواه موفق بودن تشكيل بسيج سازندگي است.

رييس بسيج سازندگي اضافه كرد: مقام معظم رهبري همچنين فرمودند كه قدر اين اردوهاي جهادي را بدانيد كه حضور يك فرد متدين در روستاها تجسم آيه هاي قرآن است .

در ادامه اين نشست ، رئيس سازمان بسيج سازندگي با تشكر از اصحاب رسانه براي همراهي در تهيه و انتشار اخبار اردوهاي جهادي ، با اشاره به نزديكي زمان آغاز فعاليت طرح هجرت 3 و اردوهاي جهادي تابستان امسال گفت: براي حضور جوانان در اين اردوها همه هماهنگي هاي لازم انجام شده است و با اطلاع رساني مناسب رسانه هاي ديداري، شنيداري و نوشتاري شاهد حضور ميليون ها نفر از جوانان مخلص و پرنشاط در اين اردوها هستيم.

خراساني ادامه داد: مخاطبان اردوهاي هجرت و جهادي افراد 15 تا 30 ساله اند كه عمدتا به دنبال نشاط و پويايي هستند و در مسير سازندگي كشور حركت مي كنند.

وي با اشاره به اينكه طرح اردوهاي جهادي در كشور تثبيت شده است، گفت: مطالعات و ارزيابي ها نشان مي دهد كه راهبرد حضور جوانان در سازندگي كشور و الگوسازي اين حركت ها كاملا در كشور نهادينه شده است.

رئيس سازمان بسيج سازندگي با اشاره به نام گذاري دهه چهارم انقلاب به نام عدالت و پيشرفت كشور گفت: سازمان بسيج سازندگي اين دهه را به نام توسعه كمي و كيفي حركت هاي جهادي در كشور به منظور بسط عدالت و پيشرفت نامگذاري كرده است .

سردار خراساني با اشاره به اينكه طرح هجرت 3 و اردوهاي جهادي يك طرح كاملا ابتكاري بعد از انقلاب اسلامي است ، افزود: سبكي، چابكي و انعطاف پذيري از ويژگي هاي اين فعاليت هاست.

وي با اشاره به اينكه هر سال يك طرح نو و ابتكاري را در بسيج سازندگي اجرا مي كنيم، گفت: امسال طرح يك روزه اردوهاي سازندگي و خدمت رساني از طريق مساجد و محلات در دستور كار قرار گرفته است.

رييس سازمان بسيج سازندگي از شناسنامه دار كردن گروه هاي جهادي خبرداد و افزود: با شناسنامه دار شدن اين گروهها، ضمن نظارت بهتر، ساماندهي و حمايت، بودجه هاي لازم به اين گروهها اختصاص يافته و يك مديريت راهبردي بر آنها خواهيم داشت.

در ادامه اين نشست سردار خراساني با اشاره به عملكرد سازمان بسيج سازندگي در سال 90 ، گفت: سال گذشته يك ميليون و 200 هزار نفر جهادگر در اردوهاي جهادي و هجرت خدمات ارائه كردند و 2 ميليون و 300 هزار نفر نيز در روستاهاي محروم و دور افتاده از اين خدمات بهره گرفته اند.

وي با اشاره به عرصه هاي فعاليت بسيج سازندگي در مناطق محروم كشور ، تصريح كرد: 12 هزار و 103 مدرسه به همت 320 هزار دانش آموز بهسازي و مرمت شد و در عرصه بهداشتي و درماني نيز به همت بسيج جامعه پزشكي، 9 هزار تيم پزشكي به روستائيان خدمات درماني رايگان ارائه كردند.

خراساني اضافه كرد: كلاس هاي آموزشي نيز براي دانش آموزان روستايي و آمادگي كنكور با برگزاري 18 هزار و 423 كلاس درس براي 354 هزار و 358 نفر در روستاها و مناطق محروم برگزار و همچنين آموزش هاي فني و حرفه اي نيز با هدف ايجاد زمينه اشتغال با برگزاري يك هزار و 254 كارگاه در 50 رشته فني و حرفه اي براي بيش از 50 هزار نفر برپا شد.

وي ادامه داد : همچنين در سال 90 به 204 هزار و 275 نفر خدمات حمايتي ارائه شد و در حوزه منابع طبيعي و آبخيزداري نيز چهار هزار و 100 پروژه آبرساني و پلسازي به بهره برداري رسيده است.

سردار خراساني در بخش ديگري از صحبت هاي خود با اشاره به برنامه هاي تابستان امسال بسيج سازندگي گفت: اردوهاي جهادي و طرح هجرت 3 از نخستين روز تير آغاز و تا پايان شهريور امسال ادامه خواهد داشت.

وي با برشماري شعار امسال بسيج سازندگي به نام كيفي سازي و توسعه حركت هاي جهادي ، افزود: امسال با رويكرد پويايي و نوآوري با افزايش فعاليت هاي خود نسبت به سال گذشته ، 4 ميليون نفر در اردوهاي جهادي و هجرت 3 شركت مي كنند.

وي اضافه كرد: با برنامه ريزي انجام شده امسال 2 ميليون نفر در طرحهاي هجرت 3 و اردوهاي جهادي به مناطق محروم مي روند كه براي يك ميليون نفر از آنها كه فرصت حضور در اردوهاي چند روزه جهادي را ندارند با محوريت مساجد و محلات،اردوهاي يك روزه سازندگي و خدمت رساني به محرومان در نظر گرفته شده است.

خراساني ادامه داد: و يك ميليون نفر شامل 1800 گروه دانشجويي و بيش از 1100 گروه از محلات، مساجد ، حوزه هاي علميه و ساير طرحهاي هجرت با حضور در مناطق دور افتاده و كمتر برخوردار در عرصه هاي عمراني، فرهنگي ، آموزشي و بهداشتي به فعاليت مي پردازند.

وي به برنامه هاي تابستان امسال اشاره كرد و گفت: امسال 15 هزار مدرسه به همت 400 هزار نفر دانش آموز مرمت ، بهسازي و زيبا سازي مي شود ،به 50 هزار نفر 50 رشته فني و حرفه اي آموزش داده مي شود و 10 هزار گروه پزشكي با حضور متخصصان مختلف در روستاها حضور يافته و با برپايي بيمارستان هاي صحرايي يك هفته اي به ارائه خدمات رايگان به متقاضيان مي پردازند.

رييس سازمان بسيج سازندگي ادامه داد: 2 هزار مربي آموزش ديده به منظور پيشگيري از 7 رفتار پرخطر، در روستاها حضور مي يابند و آموزش مي دهند.

خراساني تصريح كرد: برگزاري كلاس هاي فرهنگي و درسي و ارائه خدمات در حوزه آبخير داري و توسعه جنگل هاي كشور از ديگر فعاليت هاي گروههاي جهادي در سال 91 خواهد بود.

رئيس سازمان بسيج سازندگي با اشاره به اينكه 3 ميليون هكتار زمين مناسب براي كشاورزي در كشور وجود دارد تصريح كرد: طرح احياي اراضي كشاورزي يكي از اولويت هاي بسيج سازندگي در كشور است.

وي افزود: هم اكنون زمين هاي پشت سدهاي ساخته شده داراي كيفيت مناسبي براي كشاورزي هستند كه متاسفانه مغفول مانده اند و ما آمادگي كامل براي احياي اين زمين ها و همچنين توليد شغل و افزايش اشتغال براي جوانان روستايي داريم.

رئيس سازمان بسيج سازندگي در بخش ديگري از اين نشست خبر، با اشاره به مطالعه 50 كشور جهان در زمينه كارهاي عمراني مردمي ، گفت: امسال كار مطالعاتي در 4 كشور جهان در دستور كار است و برخي كشورها نيز درخواست مشاوره به منظور پياده كردن الگوي بسيج سازندگي در كشور خود را داده اند.

خراساني با اشاره به حضور گروههاي جهادي در خارج از كشور بدون ذكر نام اين كشورها گفت: هم اكنون گروه هاي جهادي در دو كشور خارجي فعالند و در حال بررسي درخواست 3 كشور ديگر در اين زمينه هستيم.

رئيس سازمان بسيج سازندگي با اشاره به مصوبه مجلس در واگذاري پروژه هاي عمراني به اين سازمان گفت: هر طرح و پروژه اي را كه دولت به بسيج سازندگي واگذار كند با سرعت، دقت و كيفيت بالا ، با به كارگيري جوانان و اهالي خود روستاها انجام ميدهيم و سازمان بسيج سازندگي پاسخگوي فني و مالي آن خواهد بود.

خراساني به شعار مقام معظم رهبري مبني بر توليد ملي و حمايت از كار و سرمايه ايراني در سال 91 اشاره كرد و گفت: با ارائه راهبرد سبك سازي بدنه سازمان هاي دولتي، به رياست جمهوري پيشنهاد داديم كه دولت كارهاي ملي مانند سد سازي ، نيروگاه سازي و فرودگاه سازي را انجام دهد و فعاليت هاي پراكنده كوچك و زود بازده را به بسيج سازندگي واگذار كند.

وي افزود: پيشنهاد كرده ايم فعاليت هايي مانند كاشت و توليد نهال ، ساخت كانال هاي آب رساني، ساخت مدارس ، مساجد و فعاليت هايي كه پيمانكاران در نقاط دور افتاده حاضر نمي شوند را به ما بسپارند.

خراساني اضافه كرد: در اين خصوص مذاكراتي با دولت داشته ايم و درخواست جلسه با رئيس جمهور نيز داده شده است تا دولت از توانايي بسيج سازندگي در جهت اجراي پروژه ها و همچنين كاهش هزينه خود قدم بردارد.

رئيس سازمان بسيج سازندگي در پايان گفت: اميدواريم قبل از اعلام اعتبارات سال 91 بتوانيم با رئيس جمهور جلسه اي داشته باشيم تا به منظور ارائه توانايي بسيج سازندگي براي حضور در روستاها و اجراي پروژه ها به توافق برسيم.ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر: