گلوگاه ما

تعداد بازدید: 285 بازدید
|
کد خبر: 36481
فاکس نیوز نوشت: ایران و ترکیه برای ایجاد روابط تجاری با وجود رقابت اغلب پر نفوذ منطقه ای و تفاوت های عمیق بر جنگ سوریه تلاش می کنند.
تاریخ انتشار: 10 ژوئن 2014

به گزارش عنقانیوز، فاکس نیوز، تحرکات اخیر جمهوری اسلامی ایران در سفر رئیس جمهور کشورمان به ترکیه، هم چنین مذاکره مستقیم هیأت های ایرانی و آمریکایی را مورد توجه قرار داد.

فاکس نیوز هدف اصلی سفر دکتر روحانی به ترکیه را امید وی به رفع مشکلات توصیف کرده و تلویحاً تفاوت های دیدگاه ایران و ترکیه درباره سوریه را مانعی در همکاری مشترک میان دو کشور دانسته  است.

این رسانه امریکایی ضمن اشاره به دیدار امروز رئیس جمهور کشورمان با عبدالله گل همتای ترک خویش و رجب طیب اردوغان نخست وزیر ترکیه، نوشته است: دو کشور برای ایجاد روابط تجاری با وجود رقابت اغلب پر نفوذ منطقه ای و تفاوت های عمیق بر جنگ سوریه تلاش می کنند. از این همسایه های قدرتمند انتظار می رود درباره نگرانی های امنیتی و فرصت های تجاری بحث و مذاکره کنند.

فاکس نیوز در ادامه با اشاره به اختلاف دیدگاه دو کشور ایران و ترکیه درباره تحولات روسیه، آورده است: ایران حکومت مذهب شیعه و حامی اصلی بشار اسد رییس جمهور سوریه است، در حالی که اکثریت سنی ترکیه از تلاش برای ترغیب اصلاحات در سوریه دست کشیده و به سمت حمایت آشکارا از مخالفین مسلح دولت سوق داده شده اند.

این رسانه امریکایی همچنین هدف مذاکرات مستقیم بین دو هیأت دیپلماتیک ایران و آمریکا را ایجاد پلی بر شکاف ها در مذاکرات مرتبط با توافق در مورد برنامه هسته ای کشورمان تعبیر کرده است.

فاکس نیوز اضافه کرد: عباس عراقچی معاون وزیر امور خارجه که هیأت نمایندگان ایرانی را هدایت می کند، روز یکشنبه بیان کرد که گفتگوی دو به دو با مقامات ایالات متحده ضروری است.

فاکس نیوز با اظهار شگفتی نسبت به وقوع این دیدار آورده است: خبر نشست های ایران و امریکا در ژنو که مربوط به روز شنبه است، باعث شگقتی شد اما به نظر می رسد برای تأیید نیاز به مراحل ثانویه ای برای از بین بردن شکاف های بزرگ بین مواضع تهران و واشنگتن دارد./بلاغارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر: