کد خبر : 135579
تاریخ انتشار : شنبه 29 جولای 2017 - 22:00
197 بازدید

۲۴ درصد خانواده‌ها هیچ فرد شاغلی ندارند/ شعارهای انتخاباتی چه زمانی عملیاتی می‌شوند؟!

۲۴ درصد خانواده‌ها هیچ فرد شاغلی ندارند/ شعارهای انتخاباتی چه زمانی عملیاتی می‌شوند؟!
مسائل اجتماعی رابطه‌ای تنگاتنگ با حوزه‌های مختلف اقتصادی، فرهنگی و سیاسی دارند و با کوچک‌ترین تعلل در هر حوزه، به‌سختی ملتهب شده و واکنش‌های غیرقابل پیش‌بینی را بوجود می‌آورند.

به گزارش گلوگاه ما به نقل از بلاغ، بازنگری به برخی آمار مراکز مربوطه در کشور، گویای واقعیت‌های تلخی است که نه تنها در هنگامه انتخابات، که در هیچ زمان دیگری به‌خوبی مورد رویت قرار نمی‌گیرند و تا برای آنها چاره‌جویی ملی شود؛ و دست بر قضا، همین عوامل و معلول‌ها هستند که با رشد طبیعی خود، نه تنها با بروز چالش‌های فراگیر، که موجب ظهور پدیده‌های امنیتی نیز می‌شوند که در آن هنگام، واقعاً نمی‌توان چاره‌جویی کرد و بحران‌های ایجادشده را ریشه‌کن نمود.

فرصت‌هایی که هرگز برنمی‌گردند، لطفا آنها را دریابید

حال، که هنوز فرصت باقی است، هرچند هم خیلی دیر شده، باید نشست و بدور از هر سیاسی‌انگاری، مسائل را همان‌طور که هست مورد بازبینی و چاره‌اندیشی قرار داد و در این رابطه، همه مسئولند و هیچ جریان سیاسی و اجتماعی نمی‌تواند خود را مبرای از مسئولیت بپندارد؛ و اما آمارها:

«درآمد ۵۷ درصد از خانواده‌ها را یک نفر و ۱۵/۵ درصد را دو نفر تأمین می‌کنند و در ۲۴ درصد خانواده‌ها هیچ فرد شاغلی وجود ندارد.‌» ‌این بخشی از گزارشی است که چندی قبل رئیس کمیته زنان و جوانان مجمع تشخیص مصلحت نظام درباره وضعیت آسیب‌های اجتماعی در جامعه ارائه کرد.

با عنایت به آمار ۲۴ درصدی خانواده‌هایی که هیچ فرد شاغلی در آنها وجود ندارد، شاید بتوان آمار ۱۲ میلیون نفری افرادی را که هرگز ازدواج نکرده‌اند، بهتر درک کرد. در برابر این وضعیت، اما معاونت زنان و خانواده رئیس‌جمهور سیاست‌های کلی خانواده را مورد انتقاد قرار داده است و رویکرد این معاونت را برابری جنسیتی می‌داند.

خواهش در سیاسی‌نکردن این آمارهاست

هر چند آمار و ارقام یکی از چالش‌های اصلی جامعه ما بوده و هست، اما همین آمار دست و پا شکسته و با تلورانس هم می‌تواند بخشی از واقعیت‌های جامعه در زمینه آسیب‌های اجتماعی را بازتاب دهد.

آمار ۱۲ میلیون جوان ازدواج نکرده‌ای که لیلی بروجردی، رئیس کمیته زنان و جوانان مجمع تشخیص مصلحت نظام چندی قبل در همایش ملی سیاستگذاری اجتماعی در حوزه خانواده طبق بررسی‌ای اعلام کرد، تا پایان سال ۹۳ تا سن ۳۰ سالگی برای زنان و ۳۵ سالگی برای مردان انجام شده است.

رابطه ازدواج با اشتغال

بر این اساس چیزی حدود ۱۵ درصد از جمعیت جامعه ما هرگز ازدواج نکرده‌اند و وقتی ۲۴ درصد از خانواده‌ها هیچ منبع درآمدی ندارند، بدیهی است روند ازدواج جوانان کند‌تر از قبل خواهد شد. به خصوص اینکه هیچ برنامه مشخصی برای رفع موانع اقتصادی و اشتغال جوانان وجود ندارد تا ازدواجی صورت پذیرد.

این را اگر در کنار عوامل فرهنگی بگذاریم، پازل تجرد ۱۲ میلیون جوان ایرانی کامل می‌شود، اما این تجرد به معنای آسیب به کانون خانواده است و خودش کانونی برای تولد انواع و اقسام آسیب‌های اجتماعی خواهد شد.

آمار ۱۲ میلیون جوان ازدواج نکرده در کشور در حالی است که بنا به تأکید رئیس کمیته زنان و جوانان مجمع تشخیص مصلحت نظام، در ایران پس از ترکیه بیشترین تمایل به ازدواج وجود دارد. این آمار در ترکیه ۹۶ درصد است. البته در کشورمان تا پایان ۳۵ سالگی کمتر دیده می‌شود.

رشد آمار مجردها با توقف اجرای وظایف دستگاه‌ها

اگر به آمار ازدواج جوانان در سال‌های گذشته مراجعه کنید، متوجه خواهید شد که آمار جوانانی که پشت درهای بسته ازدواج مانده‌اند از حدود ۱۱ میلیون و ۲۰۰ هزار نفر در سال ۹۱ به ۱۲ میلیون نفر در سال ۹۳ افزایش یافته و بدیهی است نتایج سرشماری امسال حقایق تلخ‌تری را از آمار و ارقام ازدواج به نمایش خواهد گذاشت. افزایش آمار جوانان هرگز ازدواج نکرده، بیانگر توقف در برنامه‌هایی است که باید از سوی دولت‌ها انجام می‌شد تا قانون تسهیل ازدواج جوانان اجرایی شود، اما این حوزه همچنان مغفول مانده است.

انتقاد معاونت زنان و خانواده از سیاست‌های خانواده

در برابر این، برخی سیاستگذاری‌ها و برنامه‌هایی که تغییر نگاه و سبک زندگی مردم را هدف قرار داده، موجب شده تا با فراگیری نگاه‌های فمینیستی و شعارهایی نظیر عدالت جنسیتی که ترجمه‌ای از برابری جنسیتی غربی است، ازدواج و تشکیل خانواده بیش از پیش از اهداف خود دور شود. با وجود این شهیندخت مولاوردی، معاون زنان و خانواده رئیس‌جمهور همچنان بر عدالت جنسیتی تأکید دارد و از گنجاندن این رویکرد در برنامه ششم توسعه خبر می‌دهد.

وی ماهها قبل در همایش ملی سیاستگذاری اجتماعی در حوزه خانواده، با انتقاد از سیاست‌های کلی خانواده ابلاغ شده از سوی مقام معظم رهبری گفت:‌ در این سیاست‌ها محورهایی وجود دارد که بعضاً ممکن است مورد انتقاد قرار بگیرد؛ مثلاً در یکی از بندهای سیاست‌های کلی خانواده تأکید بر نقش خانه‌داری زنان است. این در حالی است که ما سیاست‌های کلی مشارکت اجتماعی را داریم که بر تضمین مشارکت اجتماعی زنان با استحکام نهاد خانواده و رعایت موازین اسلامی اشاره کرده است. همچنین سیاست‌های کلی نظام اداری کشور را داریم که بر ایجاد توازن بین کار و زندگی زنان تأکید دارد و اینکه وظیفه نظام است که تسهیلات لازم را بدهد.

اظهارات مولاوردی در حالی مطرح می‌شود که دولت در بسیاری از موارد به وظایف خود در ارائه تسهیلات عمل نکرده و این معاونت نیز به عنوان یکی از معاونت‌های مرتبط نتوانسته هیچ یک از مسائل مربوط به حوزه زنان از جمله افزایش مرخصی زایمان و بیمه زنان خانه دار را به سرانجام برساند. از سوی دیگر اگر چالش‌های اقتصادی از خانواده‌ها حذف شود، بسیاری از خانم‌ها تمایلی به کارکردن ندارند و اجبار اقتصادی موجب دور شدن آنها از کانون خانواده می‌شود؛ و مطالعات نشان می‌دهد دوری زنان از کانون خانواده هم موجب کاهش ثبات آن می‌شود و هم در مواردی منجر به تأخیر در ازدواج می‌شود.

براین اساس اگر هم انتقادی باشد به عملکرد معاونت زنان و خانواده باز می‌گردد نه سیاست‌های کلی خانواده. همچنان که این سیاست‌ها مدتهاست که ابلاغ شده، اما معاونت زنان در طول بیش از سه سال فعالیت خود هیچ خروجی‌ای در حوزه زنان و خانواده نداشته است.

از نگاه رئیس کمیته زنان و جوانان مجمع تشخیص مصلحت نظام، در سیاست‌های کلی خانواده برای تک‌تک الفاظ این سیاست‌ها وقت گذاشته شده است، البته تدوین آنها تنها شروع کار است و لازم است شرح وظایف و تکالیف دستگاه‌ها در پی این سیاست‌ها تنظیم شود.

بروجردی در همایش ملی سیاستگذاری اجتماعی در حوزه خانواده گفت: لازم است نقطه عزیمت در تدوین برنامه‌های توسعه از اقتصاد به فرهنگ تغییر پیدا کند و اگر خانواده ملاک سیاستگذاری‌ها قرار بگیرد، لازم است این مورد از جهات مختلف مورد توجه قرار گیرد، به عنوان نمونه براساس نیاز خانواده، تولیدات و واردات خود را انجام دهیم. به گفته بروجردی سیاست‌های کلی در حوزه خانواده به دو شکل مطرح شده که یک شکل از آن در سیاست‌های برنامه‌های پنج ساله دولت است.

وقتی که آسیب‌های خانواده روشن شد، آنگاه باید دید دولت چه کرده است

رئیس کمیته زنان و جوانان مجمع تشخیص مصلحت نظام با اشاره به مراحل خانواده اظهار کرد: تشکیل خانواده و آسیب‌های آن مانند هم‌باشی مرحله اول است. در ادامه استمرار خانواده مطرح می‌شود، در حال حاضر خانواده‌هایی که در پنج سال اول تشکیل خود به سر می‌برند، دارای بالاترین آمار اختلافات در دادگاه‌ها هستند. خانواده‌های میانسال و کهنسال نیز در این مرحله (استمرار خانواده) می‌گنجند. در حال حاضر با توجه به تغییر سبک زندگی، خانواده‌های کهنسال از حالت مرجع خارج شده‌اند.

بروجردی در پایان انحلال خانواده را سومین مرحله برشمرد و اظهار کرد: طلاق رسمی و طلاق عاطفی در این مرحله می‌گنجد، بنابراین یک ماتریس چند وجهی در موضوع خانواده پیش روی دولت است.

بنا به تأکید رئیس کمیته زنان و جوانان مجمع تشخیص مصلحت نظام، دولت باید تعهدات خود را نسبت به این دسته‌بندی‌ها انجام دهد. بحث ترکیب به لحاظ تولید درآمد نیز وجود دارد به طوری که ۵۷ درصد از درآمد خانواده‌ها توسط یک نفر تأمین می‌شود، ۱۵/۵ درصد توسط دو نفر و بیشتر و ۲۴ درصد خانواده‌ها اعلام کرده‌اند هیچ فرد شاغلی در آنها وجود ندارد.

نمک‌هایی که روی زخم پاشیده می‌شود و فکری برای درمان آنها نمی‌شود!

بروجردی ادامه داد: ۳۰ درصد در بخش خصوصی، ۹ درصد دولتی و ۲۷ درصد نیز درآمد متفرقه دارند که این شامل همان خانواده‌هایی است که فرد شاغل در آنها وجود ندارد.

وی در مورد آماری که از افراد هرگز ازدواج نکرده وجود دارد، گفت:‌در این آمارها تا سن ۳۰ سالگی برای زن و ۳۵ سالگی برای مرد تا پایان سال ۹۳ حدود ۱۲ میلیون نفر شناسایی شده است.

بروجردی گفت: تا پایان ۵۰ سالگی این تعداد به ۱/۵ میلیون نفر تنزل پیدا می‌کند و بعد از ۵۰ سالگی که سن تجرد قطعی است، به یکباره ۱۵۰ هزار نفر می‌شود.

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : 0
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

https://www.zorganicsinstitute.edu/profile/slot-online-terbaik-dan-terpercaya/profile

https://www.visitlewisfarms.com/profile/slot-online-terbaik-dan-terpercaya/profile

https://www.barescatapas.co.uk/profile/slot-online-terbaik-dan-terpercaya/profile

https://www.indianmehfil.co.uk/profile/slot-online-terbaik-dan-terpercaya/profile

https://www.philcoulter.com/profile/slot-online-terbaik-dan-terpercaya/profile

https://www.cambute05drsalazar.com/profile/slot-online-terbaik-dan-terpercaya/profile

https://www.chefsgallery.com.au/profile/slot-online-terbaik-dan-terpercaya/profile

https://www.youth-impact.org/profile/slot-online-terbaik-dan-terpercaya/profile

https://www.chiptunning.com.br/profile/slot-online-terbaik-dan-terpercaya/profile

https://www.rsg.gg/profile/daftar-slot-terbaik-dan-terpercaya/profile

https://www.visitlewisfarms.com/profile/daftar-slot-terbaik-dan-terpercaya/profile

https://www.bcsda.org.au/profile/slot-terbaik-dan-terpercaya/profile

https://www.weadartists.org/profile/slot-terbaik-dan-terpercaya/profile

https://www.chefsgallery.com.au/profile/slot-terbaik-dan-terpercaya/profile

https://www.onephisigmasigma.org/profile/slot-terbaik-dan-terpercaya/profile

https://www.zorganicsinstitute.edu/profile/situs-judi-slot-terbaik-dan-terpercaya/profile

https://www.youth-impact.org/profile/situs-judi-slot-terbaik-dan-terpercaya/profile

https://www.philcoulter.com/profile/situs-judi-slot-terbaik-dan-terpercaya/profile

https://www.m3creative.net/profile/situs-judi-slot-terbaik-dan-terpercaya/profile

https://www.dogwoodarts.com/profile/situs-judi-slot-terbaik-dan-terpercaya/profile

https://www.thinkrci.com/profile/situs-judi-slot-terbaik-dan-terpercaya-no-1/profile

https://www.shaveparlor.net/profile/situs-judi-slot-terbaik-dan-terpercaya-no-1/profile

https://www.ketoshow.org/profile/situs-judi-slot-terbaik-dan-terpercaya-no-1/profile

https://www.cambute05drsalazar.com/profile/situs-judi-slot-terbaik-dan-terpercaya-no-1/profile

https://www.osmemorialistas.com.br/profile/situs-judi-slot-terbaik-dan-terpercaya-no-1/profile

https://www.trimurcia.org/profile/situs-judi-slot-terbaik-dan-terpercaya-no-1/profile

https://www.neetsarthi.com/profile/situs-judi-slot-terbaik-dan-terpercaya-no-1/profile

https://www.neetsarthi.com/forum/general-discussions/15-daftar-situs-judi-slot-terbaik-dan-terpercaya-no-1-2022

https://kosminenaani.com/foorumi/profile/situs-judi-slot-terbaik-dan-terpercaya-2022/

https://jabiru.net.au/service/technical-forum/profile/daftar-situs-judi-slot-terbaik-dan-terpercaya-2022/

https://www.zorganicsinstitute.edu/profile/situs-slot-gacor-hari-ini-2022/profile

https://www.visitlewisfarms.com/profile/situs-slot-gacor-hari-ini-2022/profile

https://www.barescatapas.co.uk/profile/situs-slot-gacor-hari-ini-2022/profile

https://www.indianmehfil.co.uk/profile/situs-slot-gacor-hari-ini-2022/profile

https://www.philcoulter.com/profile/situs-slot-gacor-hari-ini-2022/profile

https://www.cambute05drsalazar.com/profile/situs-slot-gacor-hari-ini-2022/profile

https://www.chefsgallery.com.au/profile/situs-slot-gacor-hari-ini-2022/profile

https://www.youth-impact.org/profile/situs-slot-gacor-hari-ini-2022/profile

https://www.chiptunning.com.br/profile/situs-slot-gacor-hari-ini-2022/profile

https://www.lanube.21.edu.ar/profile/situs-slot-gacor-hari-ini-2022/profile

https://www.roboteria.com.br/profile/situs-slot-gacor-hari-ini-2022/profile

https://www.barbaramoorefineart.com/profile/situs-slot-gacor-hari-ini-2022/profile

https://www.camaraelisiario.sp.gov.br/profile/situs-slot-gacor-hari-ini-2022/profile

https://www.braspen.org/profile/situs-judi-slot-gacor-terbaik-dan-terpercaya/profile

https://www.swensoncenter.org/profile/situs-judi-slot-gacor-terbaik-dan-terpercaya/profile

https://www.coolblueadventures.com/profile/situs-judi-slot-gacor-terbaik-dan-terpercaya/profile

https://www.barbaramoorefineart.com/profile/situs-judi-slot-gacor-terbaik-dan-terpercaya/profile

https://www.carbrookcentre.qld.edu.au/profile/daftar-situs-judi-slot-gacor/profile

https://www.indianmehfil.co.uk/profile/daftar-situs-judi-slot-gacor-terbaik-dan-terpercaya/profile

https://www.raceofchampions.com/profile/situs-judi-slot-gacor-terbaik-dan-terpercaya/profile

https://www.philcoulter.com/profile/situs-judi-slot-gacor-terbaik-dan-terpercaya/profile

https://www.lupinewoods.co.uk/forum/general-discussions/18-kumpulan-daftar-situs-judi-slot-terbaik-dan-terpercaya-no-1-2022-paling-gacor

https://gitare.info/community/profile/slot-gacor/

https://mijnfitnessaanpak.nl/forum/profiel/slot-gacor/

https://gestelligence.com/community/profile/situs-judi-slot-gacor-terbaik-dan-terpercaya/

https://grailoftheserpent-forum.com/community/profile/situs-judi-slot-gacor-terbaik-dan-terpercaya/

https://holidaycardexchange.com/community/profile/situs-judi-slot-gacor-terbaik-dan-terpercaya/?swcfpc=1

https://horizondrifters.com/community/profile/situs-judi-slot-gacor-terbaik-dan-terpercaya/

https://humanresourcesupermarket.com/community/profile/situs-judi-slot-gacor-terbaik-dan-terpercaya/

http://www.homesteadhow.com/community/profile/situs-judi-slot-gacor-terbaik-dan-terpercaya/

https://instant-modz.com/community/profile/situs-judi-slot-gacor-terbaik-dan-terpercaya/

https://isildo.com/community/profile/situs-judi-slot-gacor-terbaik-dan-terpercaya/

https://journeytoshaolintemple.com/community/profile/situs-judi-slot-gacor-terbaik-dan-terpercaya/

https://www.mallareddyuniversity.ac.in/profile/slot-gacor-terbaru-2022/profile

https://www.swensoncenter.org/profile/slot-gacor-terbaru-2022/profile

https://www.napoleon200.org/profile/slot-gacor-2022/profile

https://www.mallareddyuniversity.ac.in/profile/situs-slot-gacor-hari-ini-2022/profile

https://www.swensoncenter.org/profile/slot-gacor-hari-ini-2022/profile

https://www.napoleon200.org/profile/slot-gacor-hari-ini-2022/profile

https://www.mallareddyuniversity.ac.in/profile/situs-slot-gacor-gampang-menang-2022/profile

https://www.swensoncenter.org/profile/slot-gacor-gampang-menang-2022/profile

https://www.napoleon200.org/profile/slot-gacor-gampang-menang-2022/profile

https://www.evchc.org/profile/slot-gacor-terpercaya-2022/profile

https://www.carbrookcentre.qld.edu.au/profile/slot-gacor-2022-terbaru/profile

https://www.philcoulter.com/profile/slot-gacor-2022-terbaru/profile

https://www.mallareddyuniversity.ac.in/profile/situs-judi-slot-terbaik-dan-terpercaya/profile

https://www.napoleon200.org/profile/situs-judi-slot-terbaik-dan-terpercaya/profile

https://www.burdphysicaltherapy.com/profile/slot-gacor-2022/profile